רומן זדורוב בבית המשפט
רומן זדורוב בבית המשפט צילום: דוד כהן, פלאש 90

פרופ' רינת קיטאי-סנג'רו מבית הספר למשפטים במכללת צפת, מתייחסת בראיון לערוץ 7 לגילויים האחרונים בפרשת זדורוב וקובעת כי אלה רק מתווספים על הנתונים שהיו ידועים עד כה והוכיחו כי לא זדורוב רצח את תאיר ראדה ז"ל.

לשאלתנו אם תוצאות בדיקת השערה שנמצאה על גופתה של תאיר היא טלטלה של ממש, משיבה פרופ' קיטאי-סנג'רו בשלילה ומבהירה כי "גם עד עכשיו לא היו שום ראיות מדעיות שקושרות את זדורוב. גם הממצאים הנוכחיים הם לא הפתעה. לא היו ממצאים ולא יהיו ממצאים. כל מה שיש הוא הודאה מאוד בעייתית שנגבתה בשקרים ותחבולות ובהפעלת לחץ. זה לא מספיק להרשעה. כל מי שעוקב אחר הדיווחים בתקשורת מבין שהרשעה לא תהיה כאן".

ומה לגבי אדיר חבני שהשערה שלו היא שנמצאה על גופתה של תאיר המנוחה? האם הממצא מסבך אותו? על כך משיבה קיטאי-סנג'רו בתזכורת על העילה לסגירת התיק נגדו בשל עילה נדירה של חוסר אשמה, מה שמאוד לא מקובל בדרך כלל, שכן בדרך כלל הסגירה תהיה מחוסר ראיות. "עילת סגירה מחוסר אשמה היא מאוד נדירה, ומכאן יש ביקורת על הפרקליטות. כאן יש עילה של חוסר אשמה והיא לחלוטין לא ברורה ונראית מופרכת והמופרכות הזו מתחזקת לנוכח הגילויים החדשים. במובן הזה מדובר בהתקדמות בכיוון שהיה ברור לכולם עוד לפני הגילוי האחרון. יש כאן התעלמות לא מובנת מכיוון חקירה שזועק לשמים".

לדבריה מאחר ואדיר חבני הציג אליבי מוצק למקום היותו בשעת הרצח אין סיבה להחזיק אותו במעצר וככל הנראה הוא נחקר מספיק. על מה שנכון היה לעשות היא אומרת: "צריך היה לבצע בדיקות מדעיות רציניות יותר. אני לא בטוחה שחיפשו התאמת DNA מעבר לאותה שערה כמו דגימת רוק ודגימת דם. לא בטוח שעשו את זה כאן. אני לא קוראת להרשיע מישהו. אנחנו לא במשפט שדה ולא בטוח שהראיות מספיקות להרשעה של א"ק, אבל בוודאי שהגילויים החדשים מוכיחים את מה שידענו כל הזמן, זדורוב הוא לא הרוצח", היא קובעת "אין שום ראיה מדעית שקושרת אותו".

כיום זדורוב נתון במגבלות של מעצר בית עד לתום המשפט החוזר. האם נכון היה להסיר את המגבלות הללו? לטעמה "היה נכון להסיר אותם כבר בתחילת הדיון המשפטי למעט צו עיכוב יציאה מהארץ שזה עניין שגרתי לנוכח היותו בעל אזרחות זרה ויש לו יכולת בריחה רבה. את כל שאר המגבלות היה צריך להסיר כבר מזמן, אבל לא נראה שבכך ההתמקדות של הסניגור כעת. המשפט יסתיים כנראה בעוד כמה חודשים והסנגור חושב כנראה שכדאי להתמקד בזיכוי ובינתיים יישאר זדורוב בבית".

על רקע דבריה של פרופ' קיטאי-סנג'רו אודות הוודאות שהייתה לאורך שלבי המשפט שזדורוב אינו הרוצח, שאלנו אם אנחנו צפויים לתביעת ענק לפיצוי בטענה שהיו לפרקליטות הזדמנויות רבות לרדת מעץ האשמתו והיא לא עשתה זאת. קיטאי-סנג'רו משיבה בחיוב: "בהחלט. גם עמוס ברנס ז"ל קיבל כמה מיליוני שקלים כפיצוי שמהם לא הספיק ליהנות כי נפטר ממחלת הסרטן, אבל אנחנו צפויים לתביעה באותו סדר גודל".

על מה שנכון לחוקרים לעשות בשלב זה היא אומרת: "צריך להתמקד באיסוף ראיות מדעיות, באיכון סלולארי, לבדוק טענת אליבי ולוודא היכן היו האנשים הרלוונטיים בזמן הרצח. אני לא אומרת שהשערה היא שתפתור את הבעיה. יכול להיות שגם א"ק אינה הרוצחת אבל זדורוב הוא בוודאי לא הרוצח. אנחנו לא יכולים לדעת מי הרוצח אבל אנחנו יכולים לדעת מי לא הרוצח".

"מעמידים את זדורוב בלי לרדת מהעץ למרות שהשופט חנן מלצר נתן לפרקליטות הזדמנות כשהורה לפתוח במשפט חוזר. היא הייתה יכולה לרדת מהעץ כמו במשפט עמוס ברנס. לא בטוח שמחפשים ראיית זהב ולמרות זאת ממשיכים את ההליך המשפטי", היא אומרת ולשאלתנו אם יתכן ומחפשים בפרקליטות ראיית זהב נגד א"ק, היא משיבה: "זה יכול להיות. הפרקליטות התבצרה בעמדה שלה והיא כל כך חוששת להודות בטעות, חוששת מהביקורת הציבורית, וקשה לי להבין את העמדה הזו. הספק הסביר כאן צועק לשמים".