פריצה
פריצה צילום: FREEPIK

חודשי הקיץ מגיעים ואיתם החופש הגדול של הילדים והחופשות בחו"ל. לצד הכיף הטמון בחום של הקיץ, בים, בבריכה ובחו"ל, איום הפריצות לבתים ועסקים אינו דועך. להפך. פושעים יודעים לנצל את הזמנים בהם אנו יוצאים מהבית, בעיקר לתקופות ארוכות, על מנת לבצע את זממם.

שם המשחק בפשע מוצלח הוא מודיעין מקדים. ראשית, הפושעים נדרשים לאתר בתים או עסקים שיש בהם מה לגנוב. תכשיטים, כסף, מכונית מבוקשת, אופנוע, יצירות אמנות ועוד. על מנת לאסוף מידע כזה, בין היתר, פושעים סורקים את הרשת החברתית ומחפשים משתמשים, באזור הפעילות שלהם, שדיווחו על חופשה. כאלו שהעלו תמונות מחו"ל או כאלו ששיתפו את ההזמנה שלהם מאתר בוקינג ברשת. פרסום כזה נותן לפושעים מידע מתי הבית או העסק יהיה פנוי.

צעד הגנתי ראשון - הזמנתם חופשה? שימרו על כך בסוד ככל הניתן. אל תתנו לפושעים מודיעין על התכנון שלכם.

לפני היציאה לחופשה כדאי לתכנן מה יקרה בבית או בעסק. אם יש בעל חיים, גינה או עציצים, ניתן לשער שנבקש מחברים, משפחה או מישהו בתשלום לבקר בבית כל מספר ימים. חשוב להקפיד שמי שעוזר לנו בזמן החופשה, ימנע מדפוס מחזורי (אותו יום בשבוע ואותה שעה), אלא עדיף לבקש שיבוא אקראית. כך הפושעים לא יוכלו לתכנן את צעדיהם, בהנחה ואנחנו על הכוונת.

רצוי בנוסף, לבדוק שהאזעקה פועלת טרם היציאה לחופשה. אם מישהו אמור לבוא, לתת לו את הפרטים לכיבוי והפעלה המערכת ולוודא מולו, בזמן שאנו בחופשה, שהוא הפעיל את האזעקה ביציאה. אם אין עדיין אזעקה בבית או בעסק, רצוי לבחור ספק מומלץ שמתקין אזעקות לבית ולהתקין טרם היציאה לחופשה. בנוסף, רצוי לחבר את האזעקה למוקד אבטחה ולהודיע למוקד שאנו יוצאים לחופשה. בעיקר אם מדובר בחופשה ממושכת של שבועות או חודשים.

ישנה חשיבות גם להכנת הבית ליציאה לחופשת קיץ. לבדוק שכל דברי הערך נעולים בכספת או נמצאים במחבוא. אם אין כספת, עדיף לפזר את דברי הערך בכמה מקומות מחבוא ולא לשים את כל הביצים בסל אחד. יש להקפיד על נעילת כל הדלתות והחלונות טרם היציאה מהבית והשארת אורות דולקים (לפחות בחלק מהבית). מומלץ לבקש מאחד השכנים לאסוף את הדואר במהלך ימי החופשה, כך הפושעים יחשבו שיש מישהו בבית.

התקנת מצלמות אבטחה - מרכיב אבטחה נוסף שכדאי לוודא טרם היציאה לחופשה הוא הימצאותן של מצלמות אבטחה. רצוי שתהיה מצלמה שתתעד את הכניסה הראשית לבית, אם יש גינה היקפית - גם את הגינה (למשל, האזור של הויטרינה היוצאת לגינה) ומצלמות שיתעדו את פנים הבית. רצוי שאלו יהיו מצלמות עם הקלטה, כאלו שיודעות לשלוח התראות לטלפון הנייד בכל פעילות חשודה וכאלו שניתן לצפות בהם מרחוק. כך תוכלו לדעת שגם בחופשה אתם "עם האצבע על הדופק" בכל הקשור לאבטחת הבית או העסק.

אם יש לכם חניה מקורה, העדיפו להשאיר את הרכבים בתוכה ולא חשופים ליד הבית. אם לא, ויש לכם רכבים יקרים או גניבים, שיקלו להשאיר אותם אצל חברים שנמצאים בבית, בזמן שאתם בחופשה והבית ריק.

אין ספק שתקופת הקיץ מעוררת אצלנו רגשות חיוביים. הילדים בחופשה וריח החופש עושה טוב לכולם - לנו ההורים וילדים. עם זאת, זכרו, כאמור, שכאשר אנחנו בחופשה - הפושעים בעבודה. באמצעות מספר כללים פשוטים שפורטו לעיל ניתן להקטין את ההסתברות לפגיעה ברכוש שלנו בזמן חופשת הקיץ. צאו לחופש, תהנו ותחזרו בריאים.