הרמטכ"ל כוכבי באירוע
הרמטכ"ל כוכבי באירועצילום: דובר צה"ל

כנס השקת התכנית "לוחמים להייטק" התקיים אמש (שני) בראשות ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ובהשתתפות בכירי עולם ההייטק, פורום המטה הכללי והתעשיות הביטחוניות.

עד כה הוכשרו במסלול כ-900 לוחמים ולוחמות, במגוון רחב של הכשרות כאשר הכנס מציין את מיסוד התכנית והרחבתה באופן משמעותי.

תכנית נוספת אשר הושקה החודש היא תכנית 'מעגלים'/'אלפא' אשר מובלת על-ידי יחידה 8200, היחידה הטכנולוגית "לוטם" שבאגף התקשוב וההגנה בסב"ר ומנהלת "שער לעתיד". התכנית מכשירה יוצאי יחידות קרביות בתחומי המחקר והטכנולוגיה, כאשר בסיום ההכשרה, הם ישובצו בתפקידים משמעותיים ביחידות אגף המודיעין ואגף התקשוב וההגנה בסב"ר.

כמו כן, במטרה לחזק ולייעל את תחום הסיוע ללוחמים משוחררים, הוקמה בצה"ל מנהלת "שער לעתיד" אשר אמונה על הכנה לשחרורם של כלל חיילי צה"ל ולוחמים בפרט בתחומי ההכנה, ההשכלה והתעסוקה; המנהלת נועדה לסייע ללוחמים בצאתם לאזרחות לממש את הכישורים והיכולות שפיתחו במהלך שירותם ולהשתלב בשוק האזרחי באמצעות סדנאות ייחודיות לתכנון מקדים לשחרור ומתן כלים לאזרחות. כחלק מכך, המנהלת מפעילה את מסע 'בחזרה לעתיד' - תכנית ייחודית המיועדת ללוחמים טרם שחרורם, המאפשרת עיבוד חוויות השירות הקרבי ומתן כלים פרקטיים, חיזוק מיומנויות אישיות וחשיפה לתכניות השונות, ובכך מייצרת רציפות עבור הלוחמים ומקלה על ההכנה לשחרור.

לצד פעילות מנהלת "שער לעתיד", פועלת מנהלת "מקצוע לחיים" באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. המנהלת שמה לה ליעד לדאוג לעתידו של החייל ב"שער היציאה", להכיר לו תודה על השירות שביצע ומתוך כך להגביר את המוטיבציה לשירות משמעותי. נוסף לכך, ללוחמים וללוחמות, ניתנת האפשרות לשירות סדיר נוסף, המאפשרת לו ללמוד כחייל בצה"ל וליהנות מהטבות פרט ייחודיות (לרבות שכר, טיפול ת"ש ועוד).

התכניות נבנו מתוך הבנה כי השירות הקרבי הינו ליבת העשייה של צה"ל והוא מקנה ללוחמים כלים ומיומנויות המייחדים אותם בשוק התעסוקה בכלל, ובהייטק בפרט. שילוב הלוחמים המשוחררים בעולמות הסייבר והטכנולוגיה יחזק את שוויון ההזדמנויות הניתן להם ויעשיר את שוק ההייטק הישראלי בכוח אדם איכותי בעל ערך מוסף ייחודי.

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר באירוע כי "מדינת ישראל מתמודדת עם שש זירות בו זמנית. שבוע שעבר התחיל ביירוט כטב"מים, יומיים לאחר מכן סיכול, ובמקביל מנענו פיגועים וביצענו מעצרי מבוקשים ביהודה ושומרון בכל לילה. צריך אתכם כלוחמים בשירותכם ומגיע לכם בשחרורכם שנלווה אתכם, נסייע לכם ונוקיר לכם תודה על פועלכם".

"תכנית ׳לוחמים להייטק׳ יוצרת הזדמנות ללוחם משוחרר להשתלב בשוק העבודה ולצד זאת, להוקיר את השירות החשוב, הקשה והמשמעותי שביצע כלוחם. בשירותכם כלוחמים אתכם רוכשים יכולות וערכים אותם תשלבו בשוק העבודה בו בהמשך. זו תכנית אחת, מבין רבות, שפיתחנו בשנים האחרונות שמטרתן להוקיר את הלוחמים ושירותם ובמקביל לכך לתת חזרה למדינה ולשלבם בשוק האזרחי. האירוע הערב מהווה נקודה נוספת בציר שפיתחנו, להמשך בנייה והעצמה של תכנית משמעותית וחשובה כל כך. אני מודה לכל אנשי התוכנית, לתורמים ובמיוחד ללוחמים הלוקחים בה חלק. אני מעריך אתכם וגאה בכם מאוד", דברי כוכבי.

מנכ"ל עמותת עתידים, יואב מעוז הוסיף, "תוכנית לוחמים להייטק שמה לה למטרה לייצר הזדמנות שווה ללוחמים וללוחמות להשתלב בתעשייה ובהייטק ובכך לאפשר להם אופק קריירה טכנולוגי. אנו בעתידים, יחד עם שותפינו, נמשיך להוביל מגוון רחב של תוכניות הכשרה לטובת לוחמי ולוחמות צה"ל ובכך להוקיר תודה ללוחמים על תרומתם".

מנכ"ל Start-Up Nation Central אבי חסון סיכם: "המחסור הנרחב בהון אנושי איכותי בתעשיית ההייטק הינו אתגר של כלל הגורמים במשק הישראלי. יצירת פתרונות יצירתיים "מחוץ לקופסא", יסייעו להתמודד עם אתגר זה ועלינו לעבוד יחדיו על מנת להרחיב את הקהל הפוטנציאלי לתעסוקה. אנו ב-Start-Up Nation Central רואים חשיבות יתרה בקידום פתרונות המבוססים על הבנת הצרכים העסקיים הנדרשים בקרב החברות הטכנולוגיות שיובילו לחיזוק כלכלת ישראל".