השלט לקראת ביקורו של ביידן במזרח ירושלין\ם
השלט לקראת ביקורו של ביידן במזרח ירושלין\םצילום: תורת המדינה

תושבי שכונת 'בית אורות' הסמוכה לביה"ח הפלסטיני אוגסטה ויקטוריה, יחד עם ארגון 'תורת המדינה'\ תלו שלט מחאה סמוך למקום ביקור הנשיא ג'ו ביידן מחר.

כזכור, ביידן יגיע לביקור בבית החולים הפלסטיני "אוגוסטה ויקטוריה" שבמזרח ירושלים ביום שישי בבוקר, לפני שיצא לבית לחם לפגישה עם אבו מאזן. הנשיא האמריקני אמור לפגוש בבית החולים נציגי ארגוני חברה אזרחית פלסטינים.

מדובר באירוע תקדימי החורג מהפרוטוקול הנהוג. הביקור הצפוי במזרח ירושלים מעורר התנגדות בקרב פוליטיקאים ואישי ציבור בישראל ובארה"ב.

לאור ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל, ציפתה ישראל כי נציג רשמי של הממשלה יתלווה לביקור. למרות זאת, סירב ביידן שיתלווה אליו נציג ישראלי בתואנה כי הביקור מוגדר כפרטי.

תושבי שכונת בית אורות קוראים לביידן לבסס את מדיניות החוץ האמריקאית על ריבונותה של ישראל בירושלים כולה, על בסיס ההבטחה האלוקית לעם ישראל.

במנשר שפרסמו תושבי השכונה וארגון תורת המדינה הם מברכים את הנשיא על ביקורו בארץ ובירושלים: "אנו מברכים אותך על ביקורך בארץ הקודש. אנו מברכים על ביקורך בירושלים, עיר הקודש, בירת ישראל. ירושלים, עירו של העם היהודי, עירם של דוד המלך ושלמה בנו. עיר המקדש והמלוכה, בירת הנצח הישראלית".

לדבריהם, כיהודים החיים בירושלים, הם רואים עצמם מחויבים להביע בפני הנשיא ביידן את נקודת המבט של עם ישראל ביחס לריבונותו בירושלים. בהמשך המנשר הם כותבים, כי הריבונות הישראלית בירושלים ובארץ ישראל כולה ניתנה לישראל מאת האלוקים לתמיד: "לאחר אלפי שנות גלות, חזר העם היהודי לארצו, כפי שנאמר בתורה וכפי שניבאו נביאי ישראל בספר התנ"ך. הארץ הזו ניתנה לישראל על ידי האלוקים, שהבטיח אותה לאבותיו, לאברהם יצחק ויעקב. ירושלים כולה של ישראל, הארץ כולה של ישראל, והאלוקים ציווה את העם לכונן ריבונות יהודית בכל חלקיה. זהו תפקידה של מדינת ישראל".

עוד מוסיפים כותבי המנשר: "תפקיד העם היהודי הוא להיות אור לגויים, לתקן עולם במלכות שד-י ולהוריד שפע חיים לעולם. שפע ברכה מאת ה' יבוא לעולם כתוצאה מריבונות עם ישראל בארצו, וחייו בה בשגשוג וקדושה. מי שיסייע בידי העם היהודי יזכה להתברך על ידי האלוקים ומי שיפריע לו למלא את ייעודו יקולל. אנו פונים אליך, כבוד הנשיא, להיות לעזר לעם היהודי למלא את ייעודו. אם תקדם מדיניות חוץ בהשראת התנ"ך והבטחת ה' לישראל, ברכת האלוקים תחול עליך".

הרב יעקב יקיר ראש ארגון תורת המדינה: "מערכת היחסים בין ישראל לארצות הברית מבוססת בעיקרה על אינטרסים ועל ערכים משותפים. לדעתנו, ריבונות ישראל על כל ירושלים, צריכה להתבסס על ערכי התנ"ך וההבטחה האלוקית לעם ישראל לירושת הארץ, ועל היותה של ירושלים עירם של דוד ושלמה. תפיסה זו היא המשך ישיר לדבריו של המדינאי הדגול, הרב ד"ר יעקב הרצוג שקבע כי זכותנו על הארץ אינה רק מכוח זכות ההגדרה העצמית בעת החדשה, אלא נובעת מתפיסת 'עם לבדד ישכון', המכירה בייחודיות הישראלית, ויודעת כי עם ישראל מקבל את ריבונותו מספר התנ"ך".