איילת שקד
איילת שקדצילום: Flash90

איתן פרנס מנכ"ל ומייסד ארגון חברות אנרגיה ירוקה בישראל פנה במכתב נוקב לשרת הפנים איילת שקד ויו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות, בדרישה לאשר את פרוייקט "עמק הרוחות" ברמת הגולן לייצור חשמל נקי על ידי טורבינות רוח.

ביום שני הקרוב תדון הוועדה לתשתיות לאומיות בשלבים מוקדמים של קידום הפרוייקט. דרישתו של פרנס מצטרפת למכתב ששלחו ראשי היישובים ברמת הגולן התומכים בפרויקט וקוראים לשרה שקד ולשלומי הייזלר לא להיכנע ללחץ שמפעילים ארגונים ירוקים קיצוניים כנגד המיזם.

במכתב מציין פרנס כי "פרויקט 'עמק הרוחות' הוא דוגמה למאבק 'ירוק' שעתיד להביא לעתיד שחור. דווקא עכשיו על רקע הזינוק במחירי החשמל בארץ ומשבר האנרגיה העולמי יש צורך בפיתוח מקורות אנרגיה חדשים ונקיים שיאפשרו לישראל ביטחון אנרגטי וירוק. בעת קריטית זו אסור לישראל לוותר על מקור אנרגיה מקומי זמין וסביבתי''.

לדברי פרנס מדובר בפרויקט לייצור חשמל מאנרגיית רוח, אנרגיה מתחדשת שאינה מתכלה, שחתימת הקרקע שלה היא הנמוכה ביותר מבין כל האנרגיות המתחדשות, ואשר הפיכתה לחשמל נעשית באמצעות טורבינות, שהן כשלעצמן הופכות למוקד משיכה תיירותי מוכח.

פרוייקט "עמק הרוחות" הוא מתוכניות האנרגיה המתחדשת הגדולות והמשמעותיות ביותר המקודמות כיום בועדות התכנון והוא עתיד לספק חשמל נקי לכ-27,000 משקי בית. הוא יביא לחסכון משמעותי של כ-100,000 טון פליטות 2CO. זהו מיזם שווה ערך לכ-120 מגהוואט סולארי, הצורכים שטח ניכר של למעלה מ- 1,000 דונם.

פרנס מספר כי הפרויקט מיישם באופן מיטבי דו שימוש, אף יותר מאגרו-פוטו וולטאי, ומציין כי החקלאות המניבה ממשיכה להתקיים לצידו, ואף ניתן להפחית את הפחת החקלאי באמצעות שיפור ניכר בתשתית הדרכים החקלאיות, אשר מבוצע כחלק בלתי נפרד מכל הקמת פרוייקט חוות רוח.

''יש לפרוייקט יתרונות משמעותיים נוספים כגון: מיקומו במרחב מבחינת מרחק מיישובים, צמידותו לחוות רוח קיימת, שימוש בתשתיות חשמל קיימות אשר הושקעו בהקמתן מאות מיליוני שקלים ויש באפשרותן לקלוט פרוייקטים נוספים כגון זה ועוד''.

פרנס כתב לשקד: ''אנו עדים כמוך להתנגדות סדרתית מצד גופים ירוקים מקומיים לכל מיזם אנרגיה מתחדשת באשר הוא, למתקנים סולאריים קרקעיים ולחוות רוח, בטענה כי 'יש להמתין כמה שנים עד שתיבדק השפעתן'. עמדות אלה אינן תואמות את עמדת ארגוני הסביבה ברחבי העולם, אשר מדגישים חזור והדגש את תרומתה ההכרחית של אנרגיית הרוח ותומכים ומקדמים אותה בשילוב עם אמצעי ניטור וטכנולוגיות ככל שנדרש. ההשפעה של אנרגיית הרוח על הסביבה נבדקת עשרות שנים בכל רחבי אירופה. מה שטוב לאירופה ולמדינות הסביבתיות ביותר בעולם צריך להיות טוב גם לישראל''.

לסיום כותב פרנס ''אנו קוראים לכם לקבל את ההחלטה הירוקה הנכונה ולאשר את קידומו של הפרוייקט לאלתר, כחלק בלתי נפרד מהשגת יעדי הממשלה להתמודדות עולמית עם משבר האקלים. באחריותנו לדעת לקבל את ההחלטות הנכונות, בזמן המתאים למען הדורות הבאים. כל החלטה על דחיה כלשהי של הפרוייקט מהווה "סיכול ממוקד" של יישום החלטת הממשלה על יעדי אנרגיה המתחדשת של מדינת ישראל''.