מאיר שרפר
מאיר שרפר צילום: באדיבות המצולם

אחד הגורמים המרכזיים למריבות בין בני זוג, הוא תקשורת לא מובנת.

אנחנו אמנם משתמשים באותן מילים, אך כאילו 'להכעיס' מסתבר שהיכולת לנהל תקשורת טובה - לא נעוצה רק במילים, אלא בכוונות העומדות מאחוריהן.

דומה אך שונה

כולנו מנהלים מערכות יחסים שונות ומגוונות: עם הורים, עם חברים לעבודה, עם שכנים לקהילה ועוד. אך לא רק מערכות אנושיות נמצאות ברשימה, אלא גם מערכות יחסים פנימיות כמו היחסים שלנו עם הכסף, עם הגוף, עם הבריאות, עם ההצלחה וכו'.

הסוד הגדול

הפער בין הצלחה לבין תסכול במערכות יחסים, נובע מהחשיבה המוטעית שבה צורת תקשורת אחת מתאימה לכל מערכות היחסים, וזו טעות הגובה מחיר גבוה ממערכות היחסים הזוגיות שלנו.

לא דומה דיבור עם עמית לעבודה, מורה של הילד או אפילו חבר טוב - לשיחה הנערכת עם בן/ בת הזוג בשעת ערב על כוס קפה.

אם במקום העבודה יש לנו מטרות מרכזיות להשיג כמו קידום, הצלחה, תגמול גבוה יותר וכו, הרי שלמערכת זוגית ישנן מטרות שונות לחלוטין.

המטרה המרכזית של הזוגיות

אחת המטרות המרכזיות בזוגיות, היא עצם החיבור והקשר הקרוב בין בני הזוג. אין כאן הישגים או מטרות, אלא שני אנשים שזקוקים למקום טבעי ומוגן, זו עם זה. מדובר בצורה מיוחדת של תקשורת שמטרתה העיקרית היא לחזק ולבסס את הקשר הרגשי והמכיל ביניהם.

החיבור הפנימי

זוגות רבים שליוויתי בשלבים שונים בחייהם, שיתפו בתסכול העמוק המורגש בשעת תקשורת ראויה על עניינים מנהלתיים של סידור הבית, או ארגון הילדים, אך בכל מה שקשור לרבדים העמוקים יותר, קיימת תקשורת מקוטעת. זה קורה מסיבות שונות, אך העיקרית שבהן היא הבדל הטבעי בין גבר לאישה.

שוני טבעי אך מהותי

החשיבה הגברית בנויה בדרך כלל באופן ישר, תכליתי וברור. החשיבה הנשית, לעומת זאת, היא מעגלית, מבוססת על חוויות ופחות על עובדות, ונוטה לדיבור רגשי. אם נוסיף לכך את העובדה שמסיבות שונות גדלנו בבתים שלא דיברו בהם על רגשות, ואף פירשו דיבור כזה כחולשה - הרי שאנחנו כנראה משתמשים בתקשורת שהיא שונה במהותה בין שני בני הזוג.

הכל עניין של בחירה

ישנן הבנות פשוטות שניתן ליישם בתקשורת הזוגית. נתחיל בכך שנזכור שאין מטרות חיצוניות בדיבור נעים בין בני זוג, אלא הדיבור והקשר בעצמו הם המטרה העיקרית, ונמשיך בבחירה מדויקת יותר של מילים. כך תלך ותתגלה לפנינו דרך נעימה ומקרבת של הבנה עמוקה, חיבור פנימי וקשר רך ונעים, מלא באהבה.

להצטרפות לפרויקט 'המגנט' - קהילת הזוגות של ערוץ 7, וצפיה בשיעורו המרתק של מאיר שרפר בו הוא נותן את הכלים איך להפוך את הקשר הזוגי לזורם ומהנה >>