שלטי מחאה של עובדי הקרן
שלטי מחאה של עובדי הקרן צילום: דוברות ההסתדרות

עובדי הקרן למורשת הכותל שובתים היום (שני) למשף מספר שעות ובהמשך יישקלו צעדים נוספים. בעקבות כך הופסקו הסיורים במנהרות הכותל והעבודות במשרדי הנהלת הקרן.

השביתה היא בעקבות מבוי סתום במשא ומתן לחתימה על הסכם קיבוצי ראשון שישפר את תנאי התעסוקה של עובדי הקרן, וכן פגיעה בתנאי העבודה ומעבר להעסקת עובדים באמצעות חברות כוח אדם.

ההסתדרות טענה כי "המעסיק מתנהל בסחבת מכוונת ובחוסר תום לב במשא ומתן, ומסרב באופן עיקש לכל הצעה מצד נציגות העובדים. המעסיק פוגע בתנאי העבודה של העובדים בכך שהוא משנה באופן חד-צדדי את שכרם והיקף משרתם".

עוד צוין כי המעסיק קולט עובדים חדשים באמצעות חברות כוח אדם בתפקידים שאוישו קודם על ידי עובדי הקרן, וכי ישנה "התנכלות המעסיק לחברי ועד העובדים, במטרה להחליש את כוחה של נציגות העובדים ולפגוע ביחסי העבודה הקיבוציים".

יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות, דני בונפיל, מסר: "הם הפכו את העובדים לעבדים. העובדים מקבלים את המשכורות הנמוכות ביותר במשק, ובשנים האחרונות אנו מנסים להגיע להסכם קיבוצי, אך ההנהלה עושה הכל כדי לא לאפשר זאת. לכן, לא הייתה לי ברירה אלא להשבית את המקום לכמה שעות, ולאחר מכן, אם נצטרך, גם לכמה ימים".

יו"ר ועד עובדי הקרן למורשת הכותל המערבי, אמיר תשובה, אמר: "אנחנו רוצים להגיע להסכם קיבוצי, אך ההנהלה 'מורחת' אותנו כבר ארבע שנים. בארבע השנים הללו החליפו כ-80% מהעובדים והביאו עובדי חברות כוח אדם. מתנכלים לוועד, נותנים לנו להרגיש לא רצויים, ולא מוכנים לשתף איתנו פעולה. היועצים מקבלים מיליונים והעובדים נשארים עניים".

תגובת הקרן למורשת הכותל לשביתת העובדים: ''הנהלת הקרן למורשת הכותל המערבי תומכת בשיפור תנאיהם של העובדים והיא פועלת ותפעל למענם. הנהלת הקרן מביעה צער על כך שגורמים חיצוניים גוררים עובדים בודדים לצעדי מחאה שאינם ראויים ופוגעים בקדושת הכותל, בשגרת הפעילות של מנהרות הכותל והעובדים ובמבקרים מהארץ ומחו"ל''.