סערה לקראת הרשימה. הליכוד
סערה לקראת הרשימה. הליכודצילום: Tomer Neuberg/Flash90

בעקבות עתירה שהגיש לבית הדין של הליכוד הוביל אלעד מלכא, סגן יו"ר הליבראלים בליכוד, לשינויים באופן הבחירה של מתמודדי המחוזות. בראיון לערוץ 7 הוא מסביר את השינויים וחשיבותם.

בראשית דבריו מציין מלכא כי את העתירה הגיש יחד עם שלמה איפרגן, ועל משמעות המהלך הוא מפרט: "בליכוד יש 120 אלף בעלי זכות בחירה בפריימריז. התקנון קובע שהרשימה בגדול תישאר אותה רשימה, אולי בסדר שונה, למעט מי שייבחרו במחוזות שייבחרו על ידי כ-3000 חברי מרכז שנבחרו ב-2012 ולא מייצגים את התנועה נכון להיום".

משום כך, אומר מלכא "כל עוד לא בוחרים מרכז חדש שמשקף את התנועה כמו שהיא היום, אנחנו דורשים להשאיר את בחירת המחוזות בידי 120 אלף בעלי זכות הבחירה בליכוד. זה הרבה יותר דמוקרטי, הרבה יותר הוגן ומשקף את יחסי הכוחות בתנועה נכון להיום".

על פי ההחלטה שהתקבלה כל חבר ליכוד יבחר את הנציג המחוזי מטעמו, "כך היה עד 2015", אומר מלכא. "לא היה כל היגיון בשיטה הקודמת שחבר מרכז באילת יצביע לנציג מעפולה. מה להם ולו. השיטה הנוכחית אומרת שחברי ליכוד שגרים באותו מחוז יבחרו את הנציג שנראה להם הנכון ביותר לייצג אותם ברשימה לכנסת. יש בזה הרבה יותר היגיון מאשר המצב שהיה עד היום".

על הטענות שנשמעו מול העתירה שהגישו הוא ואיפרגן הוא מספר: "הטענה המרכזית היא שהמועמדים נערכים לבחירות מזה תקופה מסוימת ולמעשה משנים להם את כללי המשחק תוך כדי המשחק וזה דבר לא מקובל. אני יכול להבין את זה אבל מנגד הסברנו שמרכז הליכוד אמור היה להיבחר ב-2017 על פי החלטת בית הדין. אחר כך ב-2019 ולאחר מכן ב-2021. בכל הפעמים ההחלטות הללו לא מומשו והפרו את החוקה. כלומר שמי ששינה את הכללים לאורך שנים הוא מי שמונע את הבחירות למרכז הליכוד".

על המניעים שהובילו לכך שלא התקיימו בחירות למרכז חדש הוא אומר כי ב-2017 לא הייתה סיבה, ב-2018 היו הבחירות המוניציפאליות ולאחר מכן הבחירות הארציות, ב-2021 לא היה תירוץ, כלשונו. "הם היו יכולים להתבצע ביותר מהזדמנות אחת והם לא התבצעו. תירוצים אפשר למצוא תמיד, הנקודה היא שהאנשים החזקים במרכז שעשו את כוחם תודות לפעילות ב-2012 לא מעוניינים לוותר על כוחם לטובת אנשים חדשים שתורמים למפלגה, מגדילים אותה ומסייעים לה במערכת הבחירות. יש כאן מאבק על צביונו של הליכוד, האם זו תנועה חיה ונושמת שמתאימה את עצמה, או שהיא חיה בעבר. התשובה שלי ברורה. זו תנועה הכי מחוברת לעם והכי דמוקרטית והיא חייבת להישאר כזו".

על הטענה התקשורתית לפיה ההחלטה פוגעת במעמדם של אישים כמו חברי הכנסת חיים כץ ודוד ביטן, אומר מלכא כי חיים כץ אומר את הדבר בגלוי ובפומבי, ובאשר לחבר הכנסת ביטן הוא אינו יודע, אך השניים אינם מהווים שיקול בעיניו. הוא מזמין אותם להתמודד ולקבל כוח במרכז המפלגה הנוכחי.

יצוין כי ההחלטה אמנם התקבלה בבית הדין של המפלגה, אך נראה שהיא לא סופית. כבר מחר יתקיים דיון מורחב לבקשתם של עו"ד שי גלילי, מי שהיה מבקר הפנים של המפלגה, ושל חיים כץ. מלכא מצידו מעריך שהדבר יתקדם לפתחו של בית המשפט המחוזי אם לא מעבר לכך.

באשר לו עצמו מלכא עדיין לא משוכנע שיתמודד על מקום ברשימת המפלגה בליכוד. הוא מספר כי עקיר פעילותו היא בזירה הכלכלית ועדיין לא הכריע אם השפעתו תהיה בתוך או מחוץ לכנסת.