אקנה
אקנה צילום: FREEPIK

אקנה היא דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות והיא נחשבת לאחת מדלקות העור הנפוצות ביותר, ובמיוחד בקרב מתבגרים.

למרות שיש סוגים שונים של אקנה (שעליהם נפרט בהמשך!), הגורם העיקרי לדלקת נגרם בעקבות הפרשת יתר של סבום המופרש מבלוטות החלב, מה שגורם לשמנוניות יתר של עור הפנים ולסתימת חלקיקי העור.

כמו כן, בעוד שלעיתים אנשים מייחסים לאקנה אך ורק "התחצ'קנות" ופגיעה באסתטיקה של עור הפנים, חשוב להבין שאקנה יכולה להסב נזק רב ובלתי הפיך לעור, וחמור מכך, לכאבים עזים עבור אלו שסובלים מהתופעה.

כך או כך, אקנה היא דלקת ששדורשת טיפול על ידי איש מקצוע מוסמך, ואסור בתכלית האיסור לנסות ולטפל באקנה לבד בעזרת תכשירים ומוצרים שיכולים לגרום להחמרת המצב באופן משמעותי.

מהם הסוגים השונים של האקנה?

אז כפי שציינו, לאקנה יש כמה סוגים, כאשר חלקם נחשבים לדלקתיים, וחלקם ללא דלקתיים.

אקנה לא דלקתי:

קומדונים שחורים – אקנה מסוג זה מתאפיין ב"ראשים" שחורים על פני העור והם נגרמים כתוצאה שהצד הפנימי של הנקבוביות סתום.

קומדונים לבנים – גם בסוג זה הבעיה נובעת ממצב של נקבוביות סתומות, אך בניגוד לקומדונים שחורים, בסוג זה של אקנה, נוצרת שכבת קרום דק על פני הפצעים. כמו כן, למרות שלא מדובר באקנה חמור, ללא טיפול מתאים, הפצעים אלו עלולים להתפתח לאקנה חמור יותר.

אקנה דלקתי:

פפולות – הפפולות הן פצעים אדומים על פני העור הנוצרים מחדירתם של חיידקים. הפצעים אומנם קטנים וללא מוגלה, אך הינם מאוד רגישים למגע.

פוסטולות – הפוסטולות הן תוצאה של הזדהמות הפפולות והן גורמות לפצעים אדומים וגדולים המכילים מוגלה.

נודולות – הנודולות הן פצעים גדולים ועמוקים שמקורם עמוק בתוך העור, והם מסבים כאב עז מכיוון שההצטברות של ההפרשות גרמה להתקשותם מתחת לפני העור.

ציסטות – הציסטות הן סוג האקנה החמור ביותר והן מתאפיינות בפצעים גושיים דלקתיים ומלאים במוגלה הבולטים על פני העור. מעבר לכך שהן עלולות לגרום להצטלקות העור בעתיד, הן גם גורמות לכאבים עזים.

טיפול באקנה

ראשית, כדי לקבל טיפול רפואי, ובפרט את הטיפול המתאים והיעיל ביותר, חשוב לפנות לרופא מומחה שיאבחן את סוג האקנה. בנוסף, למרות שקיימות תרופות שונות לאקנה כגון בנזואיל פראוקסיד, רטינואידים וטיפול הורמונלי או אנטיביוטי, מומלץ ואף חשוב לשלב את הטיפול התרופתי עם טיפולים קוסמטיים רפואיים ולהעניק לעור טיפולים יומיומיים לעור הכוללים תכשירים בעלי רכיבים אנטיבקטריאליים, אנטי פטרייתיים, אנטיאוקסידנטים, מלחחים ואנטי דלקתיים.

טיפול הפנים לא רק מסייע בזירוז תהליך הריפוי של העור, אלא גם במניעת זיהומים והצטברות נוספת של חיידקים. עממה, צריך לזכור שמוצרים לא מתאימים יכולים לגרום להידלקות ולהחמרה במצב האקנה, ולכן זה קריטי להתייעץ ולקבל טיפול אך ורק מקוסמטיקאית מוסמכת המתמחה טיפול באקנה.

ראו עוד: טיפולי פנים