מכולה
מכולה צילום: FREEPIK

מה שעד לא מזמן היה בגדר חלום רחוק הוא כיום המציאות ואנחנו מדברים כמובן על כך שיותר ויותר אנשים בוחרים לרכוש מכולות למגורים ולא רק לשם אחסנה או שינוע.

הכלים הטכנולוגים שיש ברשותנו כיום מאפשרים לנו לקחת מכולות ולשדרג אותן בעזרת חומרי איטום ובידוד טובים יותר, ואפילו באמצעות מערכות קירור ואוורור ייעודיות, כך שיוכלו לשמש למטרות כמו מגורים.

מה זה מכולות למגורים?

מכולות למגורים הן מכולות סטנדרטיות, בדרך כלל באחד משני הגדלים העיקריים (20 או 40 רגל), אשר מבחינת השטח למגורים שהן מציעות מדובר על כ - 160 מטר מעוקב במקרה של המכולה שגודלה 20 רגל ועל כ – 320 מטר מעוקב במכולות של ה – 40 רגל. במקרים רבים משתמשים כיום בכמה מכולות שמחוברות יחדיו כדי לייצר יחידות מגורים גדולות ומעוצבות יותר ובזכות כך המכולות למגורים נחשבות לאחד מפתרונות המגורים הפופולריים ביותר שיש כיום ואפילו עסקים רבים בוחרים להקים בתצורה זו חנויות ומשרדים. כך מספר לנו בכיר מחברת "שדה – מבנים ומכולות " איתו ביקשנו להתייעץ בהכנת הכתבה.

מה היתרונות שיש למכולות למגורים?

1. בנייה מהירה

היתרון הראשון שאנחנו רוצים להציג בכל הקשור למכולות למגורים הוא מהירות הבניה. את כל השיפוץ וההסבה של המכולה למטרות מגורים אנחנו עושים באמצעות טכניקות המזוהות עם שיטת הבניה היבילה אשר מאפשרות לנו לסיים את שלבי האיטום וההכנה במהירות גבוהה במיוחד, בלי להתפשר על האיכות, וכך אנחנו יכולים לשנע אליך את המכולה למגורים שהזמנת בתוך חודשים ספורים.

2. מחיר נוח לכל כיס

בעוד משבר הדיור מתבטא בעיקר בכך שמחירי הנכסים למגורים מרקיעים לשחקים, האפשרות של מכולה למגורים שומרת על תדמיתה כהשקעה נוחה לכל כיס. למרות רמת הגימור הגבוהה והנוחות שמציעה המכולה למגורים, המחיר שתדרשו לשלם על מכולה שכזו יהיה בהערכה גסה בין 50 אלף ₪ ל 100 אלף ₪ תלוי אבזור ורמת הכנה בעבור הדגמים הפשוטים שזה בהחלט מחיר נמוך לבית חדש.

3. עמידות

המעטפת החיצונית של המכולות למגורים עשויה מפלדה גלית אשר נחשבת לאחד מחומרי הגלם העמידים ביותר. את הפלדה מעבירים לפני כן בתהליך של פסיבציה אשר מונע את התפתחותה של קורוזיה וחלודה, ומבחינת חוזק מבני המכולה יכולה להחזיק על עצמה עד שבע מכולות בלי שהדבר ישפיע על איכותה.

4. שינוע קל

העובדה שמדובר על מכולה, דבר שבאופן טבעי נהוג לשנע, הופכת את הבחירה במכולה למגורים לכזו שמועדפת על אנשים שמבקשים את היכולת להעביר את ביתם בקלות ממקום למקום. אם יש לכם למשל עסק של צימרים אז באמצעות מכולות למגורים אתם יכולים לייצר חדרי אירוח מרהיבים ולפזר אותם בשטח שלכם בצורה נוחה ואפילו לשנות את סדר החדרים בהתאם לצרכים.

5. אקולוגי יותר

שיטת הבניה היבילה מוכרת לרבים גם כשיטת הבניה הירוקה וזאת בעיקר בזכות היתרונות של שיטת בניה זו בכל הקשור להפחתת הזיהום הסביבתי. במכולות למגורים אנחנו משתמשים כאמור בשיטות מתחום הבניה היבילה כדי לשדרג את המכולה ולהפוך אותה לאיכותית ונוחה למגורים, אך מעבר לכך מדובר על פתרון אקולוגי משתי סיבות עיקריות:

  • הפחתת טביעת האצבע האקולוגית מתרחשת בזכות כך שלא משתמשים בבטון ומלט אשר נחשבים לחומרים מזהמים שנלקחים מהטבע, אך מעבר לכך אפשר גם למחזר את כל חלקי המכולה ולהשתמש בהם שנית.
  • מעבר להפחתת זיהום האוויר הישיר שמגיע מאופן הייצור של המכולה למגורים, השימוש במכולות שכאלו מסייע גם להפחית את שאיבת משאבי הטבע וכך אנחנו שומרים על כדור הארץ כפי שהוא לדורות הבאים.

6. עיצוב כאוות נפשכם

כשבוחנים את העיצוב שאפשר לייצר בעזרת מכולות אז השמיים הם הגבול. המראה של בית שעשוי ממכולה הוא בבסיסו מגניב למדי, אך אפשר לקחת אותם אפילו צעד אחד קדימה ולעצב את המכולה בתצורות שונות שייצרו משטחים מסחריים או שכונות מגורים שלמות. מדובר על פתרון שנחשב לקטן מבחינת המקום שהוא תופס אך לגדול מבחינת האפשרויות העיצוביות שטמונות בו.

איפה מוצאים מכולות למגורים?

רכישת מכולות למגורים בעולם היא כיום דבר נגיש יותר מאשר רכישת מכולות לצרכי אחסון וקירור כיוון שאפשר למצוא כמות נכבדת של מכולות יד שנייה שאפשר להסב למגורים. אבל חשוב תמיד לחפש מקום שיש לו ניסיון בפרויקטים מסוג זה כיוון שכך תוכלו להבטיח כי תקבלו מוצר איכותי עם חשיבה על הפרטים הקטנים ביותר. חשוב לא להתפתות ולבחור במי שמציע את המחיר הנמוך ביותר, מכולות למגורים דורשים מקצועיות ועבודת הכנה מתאימה אשר אסור להתפשר אליה אם רוצים ליהנות ממגורים נוחים בתוך המכולה.

בהרבה מקרים מכולות זולות למגורים יהיו כאלו שעשויות מפלדה דרג ג' וחומרי הגלם שבהם ישתמשו יהיו פחותים ולא יאטמו ויבודדו את הפנים כראוי.