מוחמד סעוד
מוחמד סעוד צילום: באדיבות המצולם

אתמול פרסם עיתונאי של ערוץ 13 ביקור שלו בעיר מכה הקדושה לאיסלאם, וצילם את עצמו נוסע ברכב עם נהג מוסלמי ומספר על העיר ומתגאה שהוא הצליח לסכן את עצמו ואת הנהג בכך שעבר על חוקי האיסלאם, זלזל בפני כל העולם בדת שלנו והתגאה בכך.

זה ‏חוצפה ישראלית נוראה, מה נראה לערוץ 13 וגיל תמרי? התחרפנו לגמרי? הם צריכים להתבייש, ככה לבזות את העיר הקדושה שלנו? ראיתם פעם מוסלמי עולה לבצע ברכת כהנים בבית כנסת? איזה ערוץ חצוף וכתב שהוא בזיון מהלך, בושה וחרפה.

אני מארח אצלי בבית הרבה יהודים, יכולים לראות את זה כל הזמן, היו אצלי יהודים בחנוכה, הדליקו אצלי נרות חנוכה, נמצאים אצלי יהודים כל השנה, גם ישראלים, יהודים מאמריקה מצרפת מבלגיה, והם לא מפחדים ללכת ברחוב עם כיפה כולם מכבדים אותם. אני מאד אוהב את העם היהודי, ואני חוטף הרבה בגלל זה, אתם יכולים לבדוק בגוגל מה עשו לי ב-2019 פלסטינים כשאני עליתי להר הבית, הם זרקו עליי כיסאות ירקו עליי, איימו להרוג אותי, ביזו אותי ברשתות החברתיות, לא נשברתי כי אני יודע את האמת ואני רוצה לקדם שלום בין יהודים למוסלמים.

אבל אתמול כן קצת נשברתי, החוצפה ועזות של כתב יהודי בערוץ ישראלי מפורסם, שפשוט מבזה את כל מה שקדוש לנו, הוא עובר על חוקי המדינה, כדי להביא מה? מה הוא גילה שלא ידעו על המקום? המקום מצולם 24 שעות, יש היום גוגל ואפשר לבדוק כל דבר לגבי המקום הזה, הוא ידע שהוא עובר על החוק של המדינה הוא ידע שהוא עובר על דת האיסלאם, אבל הוא והערוץ שלו החליטו לצפצף ולפגוע בנו עם חוצפה שאין כדוגמתה.

איזה מין דבר זה לקדם פלורליזם, תרבות, שלום או לקדם יחסים חברותיים? רוצים לשאוף לנורמליזציה ואז להגיע בשיא הפרוגרסיביות ולירוק לנו בפרצוף. אתם מתחננים אלינו לשלום, אני יודע שזה לא כל המדינה, וזה רק חלק קטן שמזלזל בנו, אני רואה את הרצון שלכם שסעודיה תפתח את השמיים למטוסים ישראלים שיהיה לכם זול יותר לטוס למקומות רחוקים, אני רואה כל הזמן כמה רצון יש בישראל לשלום עם סעודיה, אבל ככה ערוץ 13 רוצים שלום? כשהם מזלזלים בנו ועוד במקום הכי קדוש לנו? תתביישו לכם ערוץ 13.

מחדשות 13 נמסר: "ביקורו של עורך חדשות החוץ גיל תמרי במכה הוא הישג עיתונאי חשוב, שלא נועד בשום צורה לפגוע ברגשות המוסלמים. כמובן שאם מישהו חש פגיעה, אנחנו מצרים על כך. נבהיר: סקרנות עיתונאית היא נשמת אפו של מקצוע העיתונות. האני מאמין העיתונאי, מושתת על הגעה לכל מקום ותיעוד הדברים ממקור ראשון".

"עקרונות אלה הנחו אותנו גם במשימה העיתונאית הזאת, שאפשרה לצופים רבים מגע ראשוני כמעט בלתי אמצעי עם המקום החשוב הזה. זאת יחד עם הסקרנות וההתרגשות בישראל סביב היחסים המתהדקים עם סעודיה. לתפיסתנו, הידיעה וההכרה של מקום חשוב ממקור ראשון, רק תורמות להגברת הסובלנות הדתית והשיח מתוך למידת והכרת אמונות האחר", לשון התגובה.