מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Tomer Neuberg/Flash90

עבד אל-מאלכ דהאמשה, לשעבר מנהיג התנועה האסלאמית הפלג הדרומי והמקורב מאוד לחה"כ מנסור עבאס העומד בראש הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ), סבור שהניסיון הפרלמנטרי של רע"מ בחבירתה לקואליציה הצליח והביא להישגים משמעותיים עבור החברה הערבית.

בראיון לערוץ הערבי ישראלי "איחנא" הביע דהאמשה את ביטחונו, כי בבחירות הקרובות הציבור הערבי יהפוך את רע"מ לגורם הכוח הגדול ביותר במגזר הערבי, והיא עשויה לדבריו לקבל 8 מושבים בכנסת.

ברשימת הישגי רע"מ ציין דהאמשה את חוק החשמל, אישור בנייה ללא אישור בכפוף לתנאים בנגב והפסקת חרישת האדמות ע"י הקרן הקיימת לישראל.

וכך תיאר דהאמשה את המהלך שהוביל להפסקת חרישת השדות ע"י קק"ל: "(הבדואים) זורעים בנגב זורעים חיטה, שעורה, לצאן שברשותם, והקרן הקיימת (לישראל) מגיעה וחורשת אותם (את השדות) מדי שנה, חורשת אותם. השנה מיד כאשר הגיע הטרקטור הוא הפסיק (את עבודתו). חרש רק יום אחד. לא חרשו... ניסו לחרוש. (חה"כ מטעם רע"מ) וליד טאהא ורע"מ עמדו ואמרו: לא תהיה חרישה ולא הולכים לכנסת. והחרישה הופסקה, ולא חרשו".

דהאמשה ציין, כי רע"מ פועלת להגדיל את שיעור ההצבעה של המגזר הערבי בבחירות בהדגישו שרע"מ מצייגת את כל החברה הערבית על כל המגזרים שבה.

"האסלאם הוא תוכנית מדינית למי שרוצה לאמץ אותו. אינך רוצה לאמץ את האסלאם כדת? אין צורך. אבל כתוכנית מדינית תוכל למצוא בו (באסלאם) את מבוקשך", אמר דהאמשה.

בתשובה לשאלה אם יהיה נציג נוצרי ברע"מ אמר דהאמשה: "רע"מ פתוחה לכל בני עמנו ואפילו ליהודים. אם יבוא יהודי ויקבל את (המצע של) רע"מ הוא יישתלב (המפלגה)"