כוחות משטרה נערכים לאבטחת משחק. בקרוב יימצא פיתרון אחר?
כוחות משטרה נערכים לאבטחת משחק. בקרוב יימצא פיתרון אחר? צילום: דוברות המשטרה

ההתאחדות לכדורגל החליטה על הקמת ועדה ציבורית לבחינת רפורמה בדרכי המאבק שלה בתופעת ההתפרעויות במשחקי הכדורגל, כך הודיעה היום (שלישי) ההתאחדות והעומד בראשה היו"ר אורן חסון.

על פי הודעת ההתאחדות, הוועדה תבדוק ותנתח את המצב הקיים בתחום המאבק של ההתאחדות לכדורגל בתופעת ההתפרעויות במשחקי כדורגל ותמליץ על דרכי המאבק האפשריות, הרצויות והאפקטיביות, זאת לאחר ביקורות רבות שהושמעו על ידי אוהדים ובעלי קבוצות כנגד העונשים המגוכחים והמופרכים שהטילו בבית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל במהלך השנים הרבות.

חלק מהנושאים אותם תבחן הוועדה שתורכב משלושה חברים, יהיו: "מנגנוני משמעת ומדיניות הענישה הקיימים במסגרת התאחדויות ו/או איגודים במדינות אחרות וכן במסגרת איגודי ספורט בינלאומיים ומידת התאמתם לישראל; מנגנוני משמעת ומדיניות הענישה באיגודי ספורט אחרים בישראל, מידת התאמתם לענף הכדורגל ואפשרות יישומם במסגרת ההתאחדות לכדורגל בישראל; שינויים נדרשים בתקנוני ההתאחדות בכלל ובתקנוני המשמעת בפרט; מערך הענישה המשמעתית בהתאחדות; תמריצים חיוביים ושליליים העשויים לקדם את המאבק בהתפרעויות; הממשקים בין ההתאחדות לכדורגל לבין רשויות אכיפת החוק בישראל וגופי אבטחה המספקים שירותים בתחום האבטחה והסדר במשחקי הכדורגל; כל עניין נוסף אשר הוועדה תסבור כי בדיקתו תהא מועילה ונחוצה לגיבוש מסקנותיה".

בהתאחדות לכדורגל אמרו כי הוועדה תהיה עצמאית לחלוטין בפעולותיה, תבחן את הנושאים השונים ותגבש את המלצותיה לפי שיקול דעתה המוחלט וכן שזו תהא רשאית להזמין כל אדם, מתוך ההתאחדות או מחוצה לה, על מנת לקבל מידע ולשמוע עמדות רלבנטיות לגיבוש מסקנות הוועדה.

בין האנשים אותם עתידה לזמן הוועדה החדשה יהיו כמובן נותני הביקורת ומי שלרוב משלמים בעצמם את הקנסות על העונשים - נציגי הקבוצות, נציגי האוהדים, בעלי תפקידים בהתאחדות ובמנהלת הליגות, שחקני כדורגל, נציגי רשויות אחרות ועוד.

כאמור, בוועדה יכהנו שלושה חברים כאשר בראש הוועדה יעמוד פרופ' מיגל דויטש חבר נשיאות בית הדין העליון, עו"ד אפרים ברק חבר בבית הדין הבינ"ל לענייני ספורט והיועמ"ש של ההתאחדות בעבר ופרופ' יאיר גלילי פרופסור למדעי ההתנהגות באוניברסיטת רייכמן.

הוועדה צפויה להגיש את מסקנותיה במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר 2022.

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אורן חסון אמר בהודעתו על ההחלטה להקמת הוועדה כי: "עונת 2021/2022 הולידה שיאים של אלימות ולכל אורכה ריחפה תחושת אסון שמתרגש לבוא על כולנו. אוהדי ואוהדות הכדורגל, ברובם המכריע, הם המשאב הגדול ביותר של המשחק ואוהביו הגדולים ביותר. קומץ אלים, עברייני, חסר עכבות, פוגם בחוויית הצפייה של בני ובנות תרבות שמעניקים ביציעים גוון מקורי, ייחודי, חסר תחליף, לכדורגל שלנו. החטאים שלהם גובים לא פעם מחיר כבד גם מאלה שמכבדים את המשחק ואיני יכול להיות אדיש לקולות הביקורת ולתהיות בדבר האמצעים בהם נוקטת ההתאחדות ונוקטים בתי הדין המשמעתיים בנסיונם לבער את הנגע".

"מטרת הוועדה", אמר חסון, "היא לבחון את דרכי ההתמודדות שנמצאים בתחום אחריותה של ההתאחדות לכדורגל במטרה לשמר את הרוב הטוב של האוהדים ולהימנע עד כמה שאפשר מפגיעה בהם. חברי הוועדה, פרופסור מיגל דויטש, עו"ד אפרים ברק ופרופסור יאיר גלילי, מרכיבים אנסמבל עתיר ידע, מכירים היטב את הכדורגל שלנו ואת הקורה בעולם ואני סמוך ובטוח כי ישכילו להעמיד מסמך רעיוני ואופרטיבי שיעזור לכולנו. חברי הוועדה יפגשו כל גורם רלוונטי למשחק, בעלים, אוהדים ועוד, יפעלו בשקיפות ויכוונו למציאת הדרכים בהן המאבק של ההתאחדות לכדורגל בנגע ההתפרעויות יהיה בשורה אחת עם ההתאחדויות המובילות בתחום, אפקטיבי, עדכני ויזכה לאמון מצד כל מי שבאמת רוצים בטובת הענף".

יו"ר הוועדה, פרופסור מיגל דויטש אמר כי: "הוועדה תבחן את הדרכים האפשריות, הראויות והאפקטיביות, לקידום ההתמודדות של ההתאחדות עם תופעת האלימות במגרשים. לצורך כך הוועדה תנתח בין היתר הסדרים תקנוניים ומחקרים בארץ ובעולם, בהיבטים משפטיים וחברתיים, ותשמע עמדות והצעות של רשויות, פעילים בענף וגורמים אחרים בציבור, ביחס לשינויים אפשריים במצב הקיים. בתום התהליך הוועדה תגבש המלצותיה בדו"ח שיוגש להתאחדות".