ממצאים כואבים, 77 שנים לאחר השואה. ארכיאולוגים שהחלו בחודש שעבר בחפירות באזור בו היה ממוקם הגטו היהודי בוורשה בזמן מלחמת העולם השנייה, חשפו בימים האחרונים מספר ממצאים ששימשו ככל הנראה את היהודים שהיו כלואים בגטו.

בין הממצאים שנחשפו היתה נעל עור שהיתה שייכת ככל הנראה לילד יהודי בן 10, דפים מספרים שונים בעברית ופולנית, אחרי קרמיקה ופריטי שולחן שונים.

על פי דיווח ב-Gazeta Wyborcza הפולני, התגלתה תחילה נער עור של ילד, ומאוחר יותר התגלתה נעל נוספת קטנה יותר ששימשה ככל הנראה את אחד התינוקות או ילד יהודי צעיר.

חלק מהדפים שנמצאו במהלך החפירות, שהתקיימו ברחוב מילא 18 בו הייתה המפקדה והבונקר של הארגון היהודי הלוחם וברחובות הסובבים אותו, כללו תיעוד שכתבו יהודי הגטו על המתרחש בו מדי יום.

יאצק קוניק, ארכיאולוג פולני המשמש גם כהיסטוריון במוזיאון גטו ורשה והוביל את צוות הארכיאולוגים, התראיין לרשת הטלוויזיה הפולנית וסיפר על הממצאים המצמררים ואמר כי החוקרים מקווים לגלות בעזרתם כיצד ניהלו יהודי הגטו את חיי היומיום.

"זהו מקום ייחודי בגלל ההיסטוריה שהתרחשה כאן בשנת 1943. כאן כנראה התאבדו חיילי הארגון היהודי כאשר הם מוקפים בגרמנים. רק קבוצה קטנה של אנשים שרדה. זהו סמל של המקום הזה ושל כל הטרגדיה שהתרחשה כאן, גם בגטו ורשה ב-1943 ולאחר מכן בכל וורשה בשנת 1944. סמל של כל הילדים שמישהו לא אפשר להם לגדול", אמר קוניק.