ההרודיון  משדה בר. ראה שריפה פעמיים
ההרודיון משדה בר. ראה שריפה פעמיים צילום: קובי פינקלר

הר ההרודיון הוא אחד המבנים המרתקים וההרפתקנים ביותר של העולם הקדום.

המלך הורדוס הקים כאן בין השנים 22 ועד 15 לפני סה"נ מבנה המשלב מבצר חזק וארמון מבוצר. המבנה מוקף חומה כפולה, שקוטרה 63 מטרים, והיא מתנשאת לגובה של שבע קומות. מסביב לחומות נערמו ערמות עפר גדולות, שיצרו הר מלאכותי.

סיור בהרודיון, ההר היחיד שנקרא ע"ש הורדוס, ראה פעמיים שריפה. גם את שריפת בית המקדש וגם את שריפת ההר בידי הורדוס. זהו טיול מיוחד. בתוך המבנה הזה שבו הקים הורדוס ארמון פרטי, שכלל אולמות, חצרות ובתי מרחץ מפוארים, הביקור במקום מרתק. שלומי, מנהל האתר מסביר לנו שלמרגלות ההר נבנתה בריכה גדולה, מוקפת בגנים מפוארים וכל זה באזור ספר המדבר, העני בגשם וחסר מקורות מים לחלוטין.

גרם המדרגות לארמון
גרם המדרגות לארמון צילום:קובי פינקלר

אז איך הגיעו המים? "המים הגיעו להרודיון באמה שהוליכה את מי מעיינות הכפר ארטס, השוכן באזור בית לחם" עונה שלומי .

על פי תיאורו של ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו, הורדוס בחר להיקבר בהרודיון, המקום הנושא את שמו. קודם לכן הוא דאג לשריפת המקום. אנשי רשות העתיקות ואנשי הרט"ג עמלו שנים לשקמו. גם לשם כדאי שתלכו.

אזור קבר הורדוס
אזור קבר הורדוס צילום:קובי פינקלר

בתקופת המרד הגדול השתלטו הקנאים על הרודיון והפכו את המקום לבסיס שהחזיק מעמד זמן רב, אך בסופו של דבר נכנע ללא קרב. בזמן שהותם בהרודיון בנו בית כנסת על מבנים קיימים ושרידיו ניכרים עד היום. גם בתקופת מרד בר כוכבא התבצרו הלוחמים היהודים בהר, וחצבו בבטן ההר מערכת מסובכת של מחילות מסתור. בניית המחילות בוצעה בחשאי והן שימשו למלחמת גרילה ברומאים שצרו על המקום.

בימים אלו של בין המיצרים, כדאי ומומלץ מאד לחגוג בארמון הפרטי של המלך הורדוס עם המכלולים החדשים שנפתחו לביקור באתר: גרם המדרגות המפואר, החזיון המרהיב בתוך האולם הפרטי של המלך,מסדרון הקשתות המונומנטלי ועוד.

אפילו את קינות תשעה באב יש העושים על מרפסת התצפית בואכה ירושלים.

התא המלכותי
התא המלכותי צילום:קובי פינקלר

הרודיון שלא הכרתם.