בית המשפט העליון
בית המשפט העליון צילום: Yossi Zamir/POOL

בית המשפט העליון פסק היום (חמישי) כי המדינה רשאית לשלול אזרחות ישראלית ממחבלים שהורשעו בעבירות חמורות של טרור, ריגול ובגידה.

בפסק דין המשתרע על פני למעלה ממאה עמודים קיבלו שופטי בית המשפט העליון את הערעור של המדינה וקבעו כי שר הפנים ראשי לשלול אזרחות ממחבלים.

השופטים הדגישו את התנאי לשלילת האזרחות על פי חוק האזרחות שקובע כי ניתן לשלול אזרחות ממחבל "ובלבד שעקב ביטול האזרחות הישראלית לא ייוותר אותו אדם חסר כל אזרחות, ואם ייוותר חסר כל אזרחות כאמור – יינתן לו רישיון לישיבה בישראל".

בהרכב השופטים ישבו נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, המשנה לנשיאה (בדימוס) השופט ניל הנדל המשנה לנשיאה עוזי פוגלמן, השופט יצחק עמית, השופט נעם סולברג, השופטת דפנה ברק-ארז והשופטת ענת ברון.

פסק הדין עוסק בשתי בקשות שונות לשלילת אזרחות שהוגשו על ידי שר הפנים בעבר. בקשה אחת נוגעת למחבל מוחמד מפארג'ה, שהטמין מטען חבלה באוטובוס בתל אביב בשנת 2012 ופצע 24 בני אדם. הבקשה השנייה נוגעת בשלילת האזרחות של המחבל עלאא זיוד, שביצע פיגוע דריסה ודקירה בשנת 2015 ופצע 4 בני אדם.

את הבקשה הראשונה דחה בית המשפט לעניינים מינהליים מרכז-לוד ושר הפנים ערער על כך. הבקשה השנייה התקבלה על ידי בית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה ואילו זויד ערער על כך.

למרות פסק הדין העקרוני שניתן וקבע כי ניתן לשלול אזרחות ממחבלים, באופן פרטני פסק בית המשפט כי נפלו פגמים מהותיים בהליך שלילת האזרחות.

שר האוצר אביגדור ליברמן הגיב: "סוף סוף נעשה כאן צדק וניתן יהיה לשלול אזרחות למחבלים. אני מברך על החלטת בית המשפט העליון, על קביעתו כי המדינה מורשת לשלול אזרחות ממי שהורשע בפגיעה בביטחונה".

ח"כ שמחה רוטמן הגיב: "אל תתבלבלו. בג"ץ ממשיך לדרוס את הכנסת ואת הציבור. בישראל אין זכות חוקתית לאזרחות, אבל בית המשפט ייצר אותה. הכנסת חוקקה שאפשר לשלול אזרחות ממחבל, ובית המשפט מציב לה תנאים ומורה לה שהמחבל חייב לקבל רישיון קבע בישראל. תמיכה במחבלים ומלחמה נגד ריבונות הכנסת. על זה הבחירות".

נשיאת ארגון שורת הדין, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר המייצגת קורבנות טרור: "כמי שנלחמה במשך 11 שנים וניהלה הליכים בבית המשפט העליון לשלילת תושבות קבע ממנהיגי חמאס במזרח ירושלים, אני מברכת על החלטת בית המשפט העליון שמעניק כלי חשוב ומרכזי למאבק העיקש בטרור. על המדינה לנקוט בצעדים קשים כנגד מחבלים בעלי אזרחות ישראלית, ולשלול את זכויותיהם האזרחיות מן היסוד על מנת שיחשבו פעמיים לפני שייצאו לפיגוע הבא".

שרת הפנים איילת שקד הגיבה להחלטה של בית המשפט העליון על שלילת אזרחות למחבלים. "בית המשפט העליון אישר את המובן מאליו- מי שפועל במכוון כדי לפגוע במדינת ישראל, איננו יכול להיות חלק מקהילת אזרחיה. עם זאת, לצערי בית המשפט העליון אימץ פרשנות המנוגדת ללשון החוק וחייב להעניק למחבלים מעמד קבע אחר בישראל", אמרה שקד.

בית המשפט העליון קיבל את עתירת המחבלים וקבע כי לא תישלל אזרחותם ולא ניתן לשלול ממחבלים מעמד קבע בישראל

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ מסר בתגובה: "מחבלים לא אמורים להמשיך לקבל מעמד או זכויות במדינה שנגדה ונגד אזרחיה הם נלחמים באלימות ובטרור. זה מוסר פשוט והיגיון בריא של כל חברה חפיצת חיים וזה צורך קיומי הרתעתי במדינה שנאבקת על קיומה מול אויב אכזר."

עוד מסר סמוטריץ׳: "בג"ץ שוב ממציא פסיקות מנוגדות ללשון החוק ולכוונת המחוקק ופוגע בביטחון ישראל ובשלום אזרחיה. על זה יהיו הבחירות הקרובות שבהן אנו מתחייבים לתקן את מערכת המשפט הישראלית ולבסס אותה על ערכי היהדות, הציונות, והמוסר האנושי הבריא."

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מדובר בפסיקה מבורכת. אנחנו שנים רבות נאבקים למען שלילת אזרחות למחבלים ותמיד היועמ"ש ענה לנו שזה תלוי בבג"ץ. אנחנו קוראים כעת ליועמ"ש לעשות מסלול מהיר ביחד עם שר הפנים ולשלול לכל המעורבים בפיגועים ובני משפחותיהם אז האזרחות והתושבות כמו שהחוק ובג"ץ אישרו".

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את משפחת הודיה נחמה אסולין הי"ד כנפגעי עבירה בתור ידידי בית המשפט מסר "בית המשפט מייחס לטרוריסטים שרוצים להשמיד את המדינה רגשות שיש לאזרחים נאמנים, אולם בניגוד לדברי הנשיאה הטרוריסטים לא מרגישים כי המדינה היא חלק מהאני שלהם אלא רוצים הם להשמידה, והאני שלהם הוא ארגון חמאס והרשות הפלסטינאית – ולא מדינת ישראל.

"עד שבית המשפט העליון לא יבין את מה שהמחבלים מבינים היטב, כי יש כאן מלחמת קיום, לא יצא משפט ישר תחת ידיו. פסה"ד שיצא היום תחת ביהמ"ש מנוגד לכוונת החוק, מנוגד לאינטרס הקיומי של מדינת ישראל, ונותן למחבלים אישור נוסף לחולשת המדינה, שחוץ מדיבורים ריקים מתוכן לא גובה מחיר מהטרור", נמסר בהודעת הארגון.