ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) שוחח עם ערוץ 7 בכנס הבינלאומי לשמרנות בתל אביב של TA Intl. Salon, שיבולת, סלע מאיר ו-CPAC.

"השמרנות שונה ממדינה למדינה ומדברת על נאמנות לקהילה, למורשת, לערכים ולעם. להיות פולני שמרן זה שונה מהונגרי שמרן. יש מספר מאפיינים שהם משותפים - כמו השמרנות המשפטית. בגלל החיבור למורשת ולמה שאתה משמר", הסביר רוטמן.

רוטמן דיבר על "הטרלול הפרוגרסיבי" שפוגע באזרחים. "חלק מהטרלול הפרוגרסיבי מגיע בהרבה תחומים ואנחנו מכירים את אותה כפייה שאומרת שלא תוכל לקיים את אורח החיים שלך, כי מישהו אחר צודק. בישראל אנחנו ייחודיים כי הציבור ברובו מאוד שמרן, מאוד מאמין. אנחנו רואים תופעה משונה: ככל שהציבור נהיה יותר מחובר לשורשים ולערכים שלו, המדינה הולכת יותר לכיוון הטרלול הפרוגרסיבי. זה קורה בגלל מערכת המשפט, שמחזיקה בכוח ולא צריכה לתת דין לציבור. אם הציבור במדינת ישראל היה בוחר את השופטים שלו, בית המשפט היה משקף את החברה בישראל ולא מנסה לכפות את 'הדת' הפרוגרסיבית".

"מערכת המשפטת והפקידות הבכירה הוזנחו ויצרו חולשה במערכת הפוליטית. אני מקווה ואפעל ככל יכולתי שהכנסת והממשלה הבאה יעשו את השינוי הנדרש של השבת הכוח לעם ותיקון מערכת המשפט", מסכם רוטמן.