רונן מנליס
רונן מנליסצילום: דוברות

ראשי המפלגות בגוש המרכז-שמאל מחכים למוצא פיו של גדי איזנקוט, הרמטכ"ל לשעבר שעדיין לא הכריע באיזו פלטפורמה פוליטית יתמודד בבחירות לכנסת ה-25.

העיתונאי יוסי ורטר מדווח הבוקר (שישי) בעיתון "הארץ" כי איזנקוט ישוב מחופשה משפחתית ביוון, יחשוב כמה ימים, ויודיע לאן פניו: לכחול לבן תקווה חדשה, או ליש עתיד.

"גנץ וסער שריינו לו שלושה מקומות ברשימתם (לפחות שניים נחשבים ריאליים): 3, 9, ו–15 או 16. אחד מהשניים שהוא מתכוון להביא איתו, הוא דובר צה"ל לשעבר ופרשן תאגיד השידור כאן בהווה, תא"ל במיל' רונן מנליס", סיפר ורטר.

ורטר התעייף מסאגת חיבוטי איזנקוט - ועוקץ: "מוזר שרמטכ"ל, קצין קרבי נועז ועתיר תהילה שניהל קרבות, סיכן את חייו במבצעים ומלחמות, הזיז אוגדות ושיגר לוחמים אל מעבר לקווים, מהסס ומתקשה לקבל החלטה אישית על כניסה לפוליטיקה. מה ייוודע לו באוגוסט שלא ידוע היום? לפחות הוא יהיה שזוף".

מנליס, דובר צה''ל לשעבר, הכחיש שבכוונתו להיכנס לבריכה הפוליטית וכתב בטוויטר: ''אני לא מכיר את ורטר, מעולם לא שוחחתי איתו, אבל אני קורא אותו שנים (ואפילו נהנה) לו היה מרים טלפון לפני הורדת הטור לדפוס היה מקבל תשובה ברורה שאין לי כל כוונה להצטרף למערכת הפוליטית עם איזנקוט או בלעדיו. ועל הדרך גם הייתי מעדכן אותו שאני עושה עוד דברים חוץ מ'כאן''.

גדי איזנקוט
גדי איזנקוטצילום: עדי כהן צדק

בתוך כך, הסקר שערך מכון פאנלס פוליטיקס בהנהלת מנחם לזר, עבור "מעריב סופהשבוע", לא פותר את הפלונטר הפוליטי ולא נותן תשובה לשאלה מי יקבל מהנשיא יצחק הרצוג את המנדט להרכבת הממשלה.

על פי הסקר, גוש מפלגות נתניהו יורד ל־59 מנדטים, לעומת 61 בסקר הקודם. מרצ שוב עוברת את אחוז החסימה, ואילו ימינה בראשות איילת שקד לא מצליחה להתרומם.

הליכוד בראשות בנימין נתניהו זוכה ב־35 מנדטים, מנדט פחות לעומת הסקר הקודם. יש עתיד בראשות יאיר לפיד יציבה עם 24 מנדטים. כחול לבן-תקווה חדשה בראשות בני גנץ וגדעון סער נמצאת בנסיגה ומקבלת בסקר הנוכחי 12 מנדטים, לעומת 13 בסקר הקודם (בכנסת הנוכחית יש לשתי הסיעות יחד 14 מנדטים).

''הציונות הדתית'' בראשות בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר נותרת עם נתון דו־ספרתי יציב - 10 מנדטים.

בגזרת המפלגות החרדיות, ש"ס נותרת עם 8 מנדטים, אך יהדות התורה יורדת במנדט ל־6. 6 מנדטים יש גם לרשימה המשותפת ולישראל ביתנו.

העבודה בראשות מרב מיכאלי, שמתנגדת לחיבור עם האחות הקטנה מרצ, מאבדת מנדט, יורדת ל־5 ותורמת בכך למרצ, שכאמור צולחת את אחוז החסימה ומקבלת 4 מנדטים. מספר מנדטים זהה מקבלת רע"ם. מתחת לאחוז החסימה נמצאות שתי מפלגות הפונות לציבור הדתי־לאומי – ימינה והבית היהודי.

שקד רושמת נתון מאכזב של 1.9% בלבד, לעומת 2.6% בסקר קודם. מפלגת הבית היהודי מקבלת 0.9%. חבירה של הנדל לשקד משפרת אך במעט את מצבה, מעלה את ימינה ל־2.6% ומורידה את הבית היהודי הרחק מאחור ל־0.6%.

מבחינה גושית, חזרתה של מרצ למפת המנדטים מורידה את גוש נתניהו ל־59 מנדטים.

בשאלה מי מתאים יותר לתפקיד ראש הממשלה, גנץ או לפיד, שר הביטחון מוביל בהפרש קטן - 28% לעומת 26% לראש הממשלה.