הבהלה לזהב
הבהלה לזהב צילום: רפי דלוויה

סרט המופת של צ'ארלי צ'פלין "הבהלה לזהב", מגיע עכשיו לקרשי הבמה בליווי "תזמורת המהפכה" שיוצאת במסע בזמן, עם אותה חוויה שעברה על הצופים הראשונים בסרט לפני כמאה שנה

"זהו הסרט שבזכותו אני מקווה שאנשים יזכרו אותי" אמר אז צ'רלי צ׳פלין ואכן זה כך.

התזמורת מאפשרת למעשה להאזין לסרט עטור השבחים "הבהלה לזהב" ולא רק לראותו. יצירת מופת שבה צ'פלין איננו רק הגיבור, הבמאי והמחזאי אלא גם המלחין.

"אנו משחזרים למעשה את החוויה המקורית של צפייה בסרט של צ'פלין. כך נוגן הסרט בזמנו כשעלה לאקרנים" – מסבירים אופנהיים ושרון, מנהלי התזמורת.

הביצוע החי של תזמורת המהפכה מערער במעט את היחס בין צפייה בסרט והאזנה לו, לרגעים הנגינה החיה של התזמורת משנה את הפוקוס ובכך דווקא המוזיקה המופלאה שכתב צ'פלין, כשהוא מיישם את תפיסתו של ואגנר בכל בנוגע לשימוש בלייט מוטיבים מוזיקליים המלבישים ומפשיטים את הדמויות המרכזיות בסרט, נמצאת במרכז הסרט והבמה.

המופע אינו מסתפק בלערער רק את היחס בין צפייה להאזנה, כפי שנעשה היום ברחבי העולם עם סרטים נוספים, אלא הוא מזמין את הקהל לחזור בזמן כ- 100 שנה. לחוות קולנוע או ליתר דיוק לחוות ראינוע.

פשוט, להרגיש ב2022 איך הרגיש לצפות בסרט ב-1925 ובפרספקטיבה של זמן.

המופע מדגיש כי הקולנוע האילם מעולם לא היה קולנוע חירש. הוא אמנם ללא דיבור אך עם המון מוזיקה תזמורתית שתפקידה הכרחי ביצירת הדרמה והשלמה ותמיכה בעלילה ובדמויות.

תזמורת המהפכה מלווה במופע בנגינה חיה את הקרנת הקומדיה הקלאסית משנת 1925 בכיכובו של צ'ארלי צ'אפלין, שכתב את התסריט, ביים, הפיק והלחין את הפסקול.