גיל תמרי
גיל תמריצילום: ערוץ 7

הרשויות בסעודיה עצרו אזרח מקומי שסייע לעיתונאי הישראלי מחדשות 13 גיל תמרי להיכנס למכה, עיר הקדושה לאסלאם שהכניסה אליה אסורה למי שאינו מוסלמי.

בהודעה של הרשויות נכתב כי "סוגיית העיתונאי שביצע את הפשע הועברה לפרקליטות הכללית כדי לנקוט בהליכים הנדרשים נגדו".

מנגנון ביטחון הפנים הסעודי הודיע כי "האזרח הופנה לפרקליטות הכללית בהתחשב ששיתף פעולה עם עיתונאי אמריקני שנכנס למכה במסלול למוסלמים בניגוד לתקנות בעיר הקודש".

"דובר המשטרה של אזור מכה הצהיר שהמשטרה העבירה לפרקליטות הכללית אזרח שסייע לכניסתו של אחד העיתונאים (לא מוסלמים) שנשא אזרחות אמריקנית לבירה הקדושה דרך המסלול למוסלמים, בעבירה ברורה על תקנות הכניסה למכה ללא מוסלמים. האזרח נעצר וננקטו נגדו הליכים", נכתב בהודעה.

"כל מי שמגיע לממלכה צריך לכבד את התקנות", נמסר מהביטחון הכללי הסעודי, "במיוחד מה שנוגע למקומות הקדושים ולטקסים הדתיים הקדושים. עבירה מסוג זה נחשבת לפשע ועונשים יוטלו על מבצעיו בהתבסס על התקנות".

ביום שני שודרה בערוץ 13 כתבה של תמרי שבמסגרתה נכנס למכה בליווי אזרח סעודי מקומי שחשב שתמרי הוא נוצרי. תמרי, שמחזיק בדרכון זר, צילם במקום והיה עלול להיעצר על ידי השלטונות ולעורר תקרית דיפלומטית. זאת כאשר המלווה שלו מסתכן במאסר.

כוכב הרשת הסעודי מוחמד סעוד, אוהד ישראל, מתח ביקורת על חדשות 13 וכתב בטוויטר: "חברים יקרים שלי בישראל, כתב שלכם נכנס למכה הקדושה לאסלאם. מצטלם בלי בושה. זה כמו שאני אכנס לבית הכנסת לקרוא בתורה. בושה וחרפה ערוץ 13. תתביישו. ככה לפגוע בדת באסלאם?", כך סעוד.

תמרי פרסם התנצלות על המעשים. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב תמרי: "אני רוצה לחזור ולהדגיש שהביקור שלי למכה לא נועד לפגוע במוסלמים, או כל אדם אחר. אם מישהו נפגע מכתבת החדשות הזו, אני מתנצל מעומק לבי".

מחדשות 13 נמסר בתגובה: "ביקורו של עורך חדשות החוץ, גיל תמרי, במכה הוא הישג עיתונאי חשוב, שלא נועד בשום צורה לפגוע ברגשות המוסלמים. כמובן שאם מישהו חש פגיעה, אנחנו מצרים על כך. נבהיר: סקרנות עיתונאית היא נשמת אפו של מקצוע העיתונות. ה'אני מאמין העיתונאי' מושתת על הגעה לכל מקום ותיעוד הדברים ממקור ראשון. עקרונות אלה הנחו אותנו גם במשימה העיתונאית הזאת, שאפשרה לצופים רבים מגע ראשוני כמעט בלתי אמצעי עם המקום החשוב הזה. זאת יחד עם הסקרנות וההתרגשות בישראל סביב היחסים המתהדקים עם סעודיה. לתפיסתנו, הידיעה וההכרה של מקום חשוב ממקור ראשון, רק תורמות להגברת הסובלנות הדתית והשיח מתוך למידת והכרת אמונות האחר".