ארגנטינה
ארגנטינהצילום: אייסטוק

תחקיר חדש של המוסד מעלה כי את שני פיגועי הטרור בקהילה היהודית ובשגרירות ישראל בבואנוס איירס בשנות ה-90' ביצעה יחידה סודית של חיזבאללה שלא זכתה לסיוע בשטח מצד אזרחים מקומיים או מצד איראן. כך דיווח ה"ניו יורק טיימס" על ידי העיתונאי רונן ברגמן.

התחקיר גם סותר את החשדות כי פקידים רשמיים ואזרחים בארגנטינה היו שותפים בפיגועים.

מדובר על שני הפיגועים שטלטלו את העולם היהודי: הראשון אירע ב-17 במרץ 1992 בשגרירות ישראל בארגנטינה, שם נרצחו 29 בני אדם, בהם ארבעה שליחי משרד החוץ. השני התרחש ב-18 ביולי 1994 בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, ושם נרצחו 86 בני אדם.

תחקיר המוסד, כך דווח ב"ניו יורק טיימס", מעלה שחיזבאללה ביצע את הפיגועים כנקמה על פעילות ישראל נגד הארגון בלבנון. חומרי הנפץ שבהם עשו שימוש אנשי הארגון בפיגועים הוברחו לארגנטינה בטיסות מסחריות ממדינות אירופיות, בתוך בקבוקי שמפו וקופסאות שוקולד, ואוחסנו בפארק בבואנוס איירס.

התחקיר גילה בנוסף כי האחראים לשני הפיגועים מעולם לא הועמדו לדין וכי הם שרדו את התקיפות הרבות של צה"ל נגד חיזבאללה במשך השנים. כיום הם חיים בלבנון.

חיסולו של מנהיג חיזבאללה לשעבר, עבאס מוסאווי, כך עולה מהתחקיר, היה נקודת המפנה שהביאה את חיזבאללה לממש את תוכניתו. ארבעה גורמים ישראלים ששוחחו עם ה"ניו יורק טיימס" אמרו כי הפיגועים בארגנטינה גרמו לישראל לוותר על התנקשויות בבכירי חיזבאללה.

לפי התחקיר, ב-1994 חוליה נוספת של חיזבאללה תכננה לבצע פיגוע בבנגקוק, אך המחבל המתאבד החליט לחזור בו והפיגוע לא יצא אל הפועל.