יובל דיין וביידן
יובל דיין וביידן צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבלבל כל העניין הפרוגרסיבי והאג'נדה הפמיניסטית רדיקאלית כשמדובר בכבוד האדם, כל אדם, בעניינים הנוגעים לזכותו על גופו או זכותה על גופה, לדוגמא בעניין "שמירת נגיעה".

לא ברור כיצד הצליחה הזמרת הצעירה והמוכשרת יובל דיין לתפוס כותרות וליצור סערה משום התנהלותה ולאו דווקא בגין שירתה הערבה. כיצד זה הצליחה לקומם אנשים נאורים, מהסוג שקורא את העיתון לאנשים שחושבים שהם חושבים ובטוחים שהם האור לגויים? זאת ועוד כשכל חטאה בסירובה ללחוץ את ידו של נשיא ארה"ב גו' ביידן, מפאת אמונתה וערכיה, בסוף הופעתה בפניו בטקס קבלת "עיטור הנשיא" בעת ביקורו בארץ.

שנים נשמעת האמירה לפיה לאישה יש, ובצדק, זכות מלאה על גופה שלה מבלי שיעירו לה הערות פוגעניות, מטרידות ומשפילות, בוודאי מבלי שיעזו לגעת בה ללא הסכמתה ועל דעתה הצלולה. במקומות רבים דואגים להסביר ולהבהיר, חזור והבהר, כי לאישה הזכות להחליט בעצמה על לבושה (גם אם הוא לבושתה) זכותה לקבוע מתי ולהיכן ללכת בלבוש אופנתי, צנוע או חושפני, בין אם בחוצות העיר, בחוף הים, למסיבה או לעבודה מבלי שתזכה למבטים חודרניים, רמזים מיניים, אמירות בוטות ובוודאי לא נגיעות אסורות.

בעידן בו נשים ידועניות מופיעות מעורטלות מעל מסכי הטלוויזיה, הקולנוע והרשתות החברתיות בתכנים אומנותיים או במודעות הפרסום ובשלטי החוצות, בלבוש המזכיר את זה של חווה אימנו טרום עידן אכילת פרי עץ הדעת, נראה כי מי שמחליטה לשמור מדעת על צניעותה, כבודה ומסורתה- זוכה לגינוי והשפלה, לכאורה.

לאור ההתלהמות וסערת הזוטה שקמה בעקבות שמירת הנגיעה של יובל דיין והביקורת המועברת עליה ועל תומכיה "החשוכים" מפי חוגים "מוארים" מסוימים בחברה, נראה כי ישנה מגמת התפשטות מערכים תרתי משמע, הסרת חסמים ובעיקר צביעות גדולה. היכן הן כל המנהיגות וכל האירגונים והתנועות למען זכויות נשים, המצדדות והמצדדים בזכותה של אישה על גופה, שיביעו תמיכה ויעודדו את יובל דיין ושכמותה העומדות על דעתן, השומרות על אמונתן, ערכיהן ומסורתן כמיטב יכולתן והבנתן?

האם כשמדובר בנשים ממגזר מסוים אזי מותר לנהוג בהן באורח שונה ולא לכבד את העיקרון הנעלה המצדד בזכות האישה על גופה? האם כבוד האדם אינו ערך אוניברסאלי החל על כולם ללא הבדלי מוצא, מגדר ואמונה? האם יש דין שונה לזמרת יובל דיין מאשר לזמרת עדן בן זקן, שפרסמה לאחרונה את תמונתה עם בנה בפייסבוק בבגד ים וזכתה לתגובות קשות שגרמו לה להוריד ואז להעלות חזרה את הפוסט עם אמירה: "אנחנו ב-2022 וכל אישה שתעשה מה שטוב לה ואיך שהיא מרגישה"?

האם פג תוקף השפעת פרי עץ הדעת לאור המגמה המתפשטת, תרתי משמע, לאורה מי שאינה ממעיטה בפרטי לבוש ככסות לגופה ונאותה למגע בניגוד לרצונה- הופכת עצמה למוזרה, חשוכה וחריגה?!

הזמרת יובל דיין בחרה מדעת לשמור נגיעה ונקטה בדרכים שונות להבהיר זאת בפני מפיקי האירוע, ראויה היא להערכה בשל עמידתה על עקרונותיה, גם אם אינם מקובלים על אלו שכבוד האדם לדידם מתמצה בשמירה על כבודם שלהם בלבד וש"ימות העולם".