ארגון 'דור ישרים' הוקם לפני ארבעים שנה במגמה לעסוק בסוגיה שלא טופלה עד אז במגזר הדתי והחרדי, סוגיית המחלות הגנטיות.

"המטרה שלנו היא בעצם לצמצם מאוד, עד כמה שניתן, את נושא הולדת ילדים חולים במחלות גנטיות קשות", מספר אורי יפה, מראשי הארגון. "אנחנו מתחילים ממוסדות הלימוד. באים ועושים בדיקות לצעירים ולצעירות, בדיקות סקר גנטיות. בודקים עשרות מחלות שמומלצות לבדיקה על ידי משרד הבריאות".

"הצעירים והצעירות מקבלים מספר בדיקה, ובבוא העת, ברגע שהם יוצאים לדייט או לשידוך הם משתמשים במספר. מצליבים אותו אצלנו במערכת בשיחה טלפונית ומקבלים תשובת התאמה, האם יש התאמה גנטית או אין התאמה גנטית. הבדיקה היא בדיקת דם פשוטה, לוקחת כמה שניות. אין צורך בצום, ממש הכי פשוט שיכול להיות".

לפרטים נוספים ויצירת קשר לחצו כאן

יעד חשוב אותו שם הארגון לנגד עיניו הוא הנגשת הבדיקה והתוצאות. "מבחינת הצעירים והצעירות אין צורך לעשות שום דבר מעבר ללשמור על המספר טוב, ובבוא העת להשתמש בו להצלבה ולדעת שנושא של הולדת ילדים במחלות גנטיות, לפחות לגבי המחלות שאנחנו בודקים, מכוסה בצורה הטובה ביותר".

עוד מציים יפה כי המודעות לסוגיה זו "כל הזמן מתפתחת, אבל עדיין יש מקום. יש מקום להרחיב בנושא. גם מבחינת הנושא של עדות המזרח, ששם לא היה מספיק מידע במשך השנים על הצורך בבדיקות סקר גנטיות. בשיתוף משרד הבריאות, בעשור האחרון הרחבנו את הנושא מאוד, והיום, יש עשרות מחלות שאנחנו בודקים גם לציבור עדות המזרח".

לדבריו כאשר הצעירים והצעירות רחוקים מגיל נישואים "קשה לדבר איתם על זה, ולכן אנחנו עורכים הרצאות והסברים בתוך מוסדות הלימוד ומסבירים את החשיבות של הנושא. הרבה פעמים קורה מצב שהם מגיעים לשלב של נישואין ובהמשך גם להריונות, ובכלל שוכחים מהנושא הזה של בדיקות גנטיות". על מנת להימנע מסיטואציה שכזו "אנחנו ממליצים לעשות את זה מראש ולדעת שהעניין הזה מאחורינו".

"בשנים האחרונות הרחבנו מאוד את סל הבדיקות הבסיסי שאנחנו בודקים לכל נבדק ונבדקת. והיום, מעבר למחלות שבדקנו עד עכשיו יש עוד עשרות מחלות חדשות שכל נבדק ונבדקת יקבלו באופן אוטומטי. ברגע שהם עושים את הבדיקה הבסיסית של ׳דור ישרים׳ זה יכלול בתוכו את בדיקת כל המחלות החדשות שעכשיו הוספנו".

על התהליך עצמו מספר יפה: "הצעיר והצעירה מתקשרים אלינו, מוסרים לנו את מספרי הבדיקה של שניהם עם תאריכי לידה. הכול אצלנו חסוי לחלוטין", הוא מדגיש. "מצליבים את המספרים שלהם בתוך המערכת ומתקבלת תשובה של יש או אין התאמה גנטית. אם יש התאמה לגבי כל המחלות, המשמעות היא שלגבי כל המחלות שבדקנו אין סיכון, בעזרת השם, לילדים חולים. ואז, הזוג שלקראת נישואין או לקראת הריון יודע שהם יכולים לגשת לזה בצורה בטוחה, לפחות ביחס למחלות שבדקנו".

"אם יש אי התאמה, הזוג יקבל מידע על אי ההתאמה ויומלץ להם לגשת לייעוץ גנטי לגבי המשמעות של התשובה ומה כדאי לעשות עם זה בהמשך. יש אמנם אפשרויות רפואיות להמשיך את הקשר וללדת ילדים, אבל האפשרויות הן לא פשוטות בכלל, וכמובן שזה חייב להיות מלווה עם ייעוץ גנטי מתאים בשביל שהזוג לא ייקלע למצוקה בהמשך".

מוסיף יפה ומרחיב גם אודות עלויות הבדיקה: "משרד הבריאות מממן חלק מהבדיקות המומלצות לבדיקה. הן ניתנות חינם על ידי משרד הבריאות באמצעות קופות החולים ובאמצעותנו". על כך הוא מעיר כי "מכיוון שהסל שלנו הוא בעצם סל גדול מאוד שכולל היום בתוכו חמישים וארבע מחלות לכל העדות והמוצאים, כלולות בו בדיקה של הרבה מחלות נוספות שמומלצות לבדיקה לפי הצורך שאנחנו רואים במשך השנים ולפי המלצות הגורמים המקצועיים". בדיקות אלה מבוצעות בתשלום.

"במקרה שהם לא צריכים את התשובה באופן מהיר כמו ברוב המקרים, המחירים יהיו זולים מאוד, מסובסדים על ידי קופות החולים במסגרת הביטוחים המשלימים. זה נע בין 130 ש"ח ל-180 ש"ח, פחות או יותר, תלוי בקופת החולים. ברגע שמתבקש זירוז, למשל זוג שעשה את הבדיקה ממש ממש צמוד לזמן שהם רוצים להציע נישואין, או ממש לפני סגירת אירוסין וכדומה, המחיר מתייקר כי זה מצריך עבודה יתרה במעבדה ועבודה פרטנית על דגימה ספציפית מזורזת וזה מייקר את התהליך. אנחנו ממליצים לא להגיע לשם, אלא באמת לעשות את הבדיקות בשלב מוקדם ולשלם הכי זול שאפשר".

בדבריו מספר יפה על "סל חדש שהיום אנחנו מציעים לכל הנבדקים החדשים והישנים. זה בעצם הנושא של מחלות שמיעה. עד היום מחלות שמיעה היו מטופלות ב׳דור ישרים׳ במסגרת פרטנית מול משפחות שיש להן ילדים חולים במחלות שמיעה כאלו ואחרות. היום אנחנו מציעים לכלל הציבור לתת פתרון לנושא של שמיעה. כמובן שאנחנו לא מכסים את כל מחלות השמיעה, אבל מכסים חלק גדול ממחלות השמיעה הרצסיביות שאותן אנחנו יודעים לבדוק. מדובר על עשרים מחלות חדשות שאנחנו בודקים בשגרה, ואנחנו ממליצים לכלל הציבור לעשות את הבדיקה".

"מדובר על בדיקה זולה מאוד באופן יחסי למקובל בשוק", אומר יפה. העלות היא 200 שקלים לבדיקה. "גם נבדקים ישנים שנבדקו בעבר ועדיין לא מאורסים הם בסטטוס המתאים להצטרף לבדיקה הזאת. בדרך כלל גם ללא צורך בבדיקת דם נוספת. צריך פשוט להתקשר אלינו, לתת לנו מספרי ׳דור ישרים׳ ואנחנו מורידים את זה למעבדה, לפי בקשת הנבדק ומשלימים לו לפי הצורך".

לפרטים נוספים ויצירת קשר לחצו כאן