מכון פוע"ה
מכון פוע"ה צילום: מכון פוע"ה

מכון פוע"ה ידוע לרבים בשל פעילותו בחיבור בין הלכה ורפואה בתחומי הפוריות והילודה. אך מאחורי התווית המעונבת הזאת מסתתרים מאות ואלפים סיפורים מהחיים, אישיים, נוגעים ללב ומהווים הצלה של ממש . למעשה למעלה מ-121,000 סיפורים על זוגות שנפקדו וניסים גלויים ממש.

"שבע שנים חיכינו", מספרת אביה, שם בדוי, "והיה לנו קשה במיוחד בגלל שאצלנו הבעיה הייתה אצל רועי, לא אצלי. הרבה לא מכירים או מבינים מה זה עושה לגבר שהבעיה בפוריות אצלו. גם לאישה זה נורא קשה, הרי כל הנשיות שלך תלויה ביכולת שלך ללדת, לגדל ילדים. אבל אצל נשים יש לפחות לגיטימציה לדבר על הכאב, על המורכבות, יש לך את האמהות העקרות בתור מודל להזדהות ומקור לכוח. לגברים אין את כל זה. הם מאוד מאוד בודדים בתוך הדבר הזה, עם הסתרה ובושה".

תרומתכם תאפשר לנו לסייע לזוגות, יחידים ומשפחות נוספים>>

אביה ורועי מצאו את דרכם למכון פוע"ה בעקבות סטיקר קטן בקופת חולים במחלקת רפואת הנשים וברגע שהגיעו הם מצאו את עצמם מחדש. "יש את התהליך הפיזי-הרפואי, אבל הגוף לא מנותק מהנפש. אני חושבת שהתמיכה הכי חשובה שקיבלתי מפוע"ה היא התמיכה הרגשית לאורך הדרך. עד שנקלטנו הם ייעצו לנו באופן מקצועי ונעים היו איתנו בשמחה, כשהעובר נפל בשבוע השביעי היועצת והמלווה שלהם נתנה לי כלים וחיזוקים להמשיך הלאה לעבר היעד. בנושא כל כך אישי ופרטי וטעון פתאום הייתה לנו קהילה, היו לנו בני ברית שהאמינו בנו. אור בקצה המנהרה".

להקים את הבית שלי

הסיוע של מכון פוע"ה לא מתחיל רק כאשר מגיעים לרצון לילדים ממש אלא גם מטפל בחששות הראשוניים שעשויים להתגלות בנושא כבר בשלב הפגישות והחיפושים אחרי העזר כנגדנו.

"כשהייתי קטנה אובחנתי כחולת סרטן", מספרת איילה, "ברוך ה' החלמתי ואני מנהלת חיים בריאים לחלוטין. אבל החשש מלווה אותי כבר מגיל העשרה, כשחברות מתחילות לחשוב על פגישות ואיך הן רואות את הבית העתידי שלהן, ואני בהתלבטות. מי ירצה אותי? מי יתחתן עם מישהי שכנראה חלק מהמערכות ההכרחיות לתהליך נחלשו ונפגעו אצלה?"

למזלה של איילה, הוריה הכירו את מכון פוע"ה דרך שכנים, ופנו אליהם עם בקשה ברורה, להבין את מצבה של איילה לעומק ובעיקר להעניק לה את הביטחון והאמונה שגם לה מגיעה זוגיות גם לה מגיע בן זוג אהוב. "אני רגועה כי אני מבינה את המצב לאשורו. נכון, יהיה קשה אבל יש לי מפת דרכים אני יודעת שזה אפשרי ואני מחפשת בן זוג שביחד נוכל ללכת באש ובמים עד שנקים את הבית השלם שלנו. כמו שגם לנו מגיע".

רבנים בחזית

"אנחנו מאמינים שאסור לנו לוותר על אף אחת ואף אחד", אומר הרב בורשטין, ראש מכון פוע"ה, "כפשוטו. כל זוג, כל רווקה מעוכבת, הם הורים פוטנציאלים לנשמות קדשות. ואנחנו מקווים לסייע לכולם. ככל שמכון פוע"ה מגיע ליותר מקומות ויותר תחומים, אנחנו מגלים עד כמה הביקוש עולה ונזקק. השטח צמא לסיוע הזה, לחיבוק הזה ואנחנו כאן עבורו כבר 33 שנה ומוכנים תמיד לתת את כל הידע והנשמה".

מתוך הרצון להעניק את החיבוק והתמיכה הזאת מכון פוע"ה פועל להרחיב את הפעילות ובעיקר להכשיר רבני קהילות ויועצות רפואה והלכה בתוך הקהילות. "להזמין זוגות לבוא אלינו זה נחמד מאוד", אומר הרב שגב, רב יועץ ופוסק במכון פוע"ה "אבל אנחנו היינו רוצים שהמגע הראשוני יהיה בתוך הקהילה, שהתמיכה שהזוג יקבל יהיה מתוך הסביבה התומכת שלהם. כדי לעשות זאת אנחנו מכשירים רבנים ורבניות, מלווים אותם ומנחים אותם כיצד לעזור לסביבה הקרובה שלהם. גם לאחר סיום ההכשרה - אנו נמצאים איתם בקשר רציף כדי לעזור במעטפת הוליסטית מדוייקת עבור הציבור"

היו שותפים בשביל אלו שעוד לא זכו.

מכון פוע"ה נמצא בימים אלה בימי התרמה שנתיים עבור סיוע לעוד אלפי זוגות הזקוקים לייעוץ, הכוונה וליווי במסעם האתגרי בתחומי הפוריות- הריון לידה וגנטיקה. המכון עוטף זוגות במעגלי החיים השונים.

תרומתכם תאפשר לנו לסייע לזוגות, יחידים ומשפחות נוספים>>