מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

חבר הכנסת מנסור עבאס מהרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) מתגאה בהשפעה של מפלגתו על הממשלה שהביאה להכנסת עשרות אלפי פועלים מרצועת עזה לישראל ועל תפקידה של רע"מ והתנועה האסלאמית בתמיכה בפלסטינים.

בראיון לרדיו א-נאס אמר עבאס, המשמש גם ראש הזרוע המדינית של התנועה האסלאמית הפלג הדרומי, כי רע"מ פועלת עבור החברה הערבית בנושאים שהיא יכולה לשרת אותה ולהביא הישגים.

בהקשר זה הבהיר עבאס, כי אין זה בא על חשבון הסיוע לעם הפלסטיני, כלשונו. "האם משמעות הדברים שאנו, כבנים של חברה ערבית פלסטינית האין עלינו אחריות שאנו מבצעים ומקיימים אותה כלפי בני עמנו הפלסטיני? בוודאי. ואת הדוגמה זו בבסיסה מגלמת בדרך הטובה ביותר התנועה האסלאמית (הפלג הדרומי) והרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) בשונה משאר המפלגות.

''באופן מעשי התנועה האסלאמית אומרת: אני הקמתי את הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) כדי לשרת את בני החברה הערבית שלנו במישור הפוליטי באמצעות הרשימה הערבית המאוחדת, ואולם יש ברשותי מוסדות אחרים באמצעותם אני משרתת את החברה הערבית והעם הפלסטיני".

לדברי עבאס, "התנועה האסלאמית על מוסדותיה משרתת את העם הפלסטיני, אל-קודס (ירושלים) ומסגד אל-אקצה. (היא מעבירה) 25 אלף קיצבאות ליתומים פלסטינים בגדה המערבית ובירושלים. מצד שני, הרשימה הערבית המאוחדת משרתת שני מיליון ערבים בתוך ישראל".

על הישגי רע"מ בנושא הפלסטיני אמר עבאס: "הממשלה הזו (הנשענת על קואלציה עם רע"מ) הצליחה לשפר יחסים מסוימים בתוך פחות משנה, עם הרשות הפלסטינית, עם רצועת עזה. עשרות אלפי פועלים... נכנסים (לישראל) וחוזרים (לרצועת עזה) עם הפרנסה שלהם ומשפרים את תנאי חייהם, ואולם אנו יוצרים דינמיקה של שינוי גם בעמדות היסוד המדיניות (של הממשלה), והדבר דורש זמן".

עבאס הדגיש את חשיבות תפקיד רע"מ בנושא הפלסטיני: "הצלחנו, הרשימה הערבית המאוחדת, בחיזוק ובהעצמה של כוח החברה הערבית שלנו בתוך ישראל, ובסופו של דבר, זה יהיה לתועלת הסוגיה הפלסטינית".

את חלוקת התפקידים בין רע"מ לתנועה האסלאמית הסביר עבאס כדלהלן: "אנו טוענים, כי בהיותנו תנועה אסלאמית התפקידים שלנו משלימים זה את זה. חברי (רע"מ) בבית המחוקקים משרתים את החברה הערבית שלנו אשר בחרה בהם במה שהם יכולים לשרת אותם. המוסדות שלנו (של התנועה האסלאמית), מוסדות הצדקה והמוסדות החברתיים משרתים את החברה הערבית שלנו ואת עמנו הפלסטיני בכל מה שניתן. אגודת אל-אקצה משרתת את מסגד אל-אקצה ומשרתת את בני עמנו בירושלים. זו הסינרגיה וזה מה שנדרש".

בהתייחסו לבחירות הקרובות אמר עבאס: "אנחנו, הרשימה הערבית המאוחדת, זקוקים בבחירות הקרובות לעשרה חברי כנסת כדי שנצליח לשרת את החברה הערבית שלנו באמצעות 20 משרדי (ממשלה), 80 מועצות מקומיות, 130 ישובים ערביים".