קלנועית
קלנועית צילום: קלנועית אפיקים

הגעה מנקודה א' לנקודה ב' נשמעת סוגיה פשוטה למדי למרביתנו, וכן אפשרויות רבות עומדות בפנינו. עם זאת, עבור חלק לא קטן באוכלוסייה, פעולת ההתניידות הפשוטה שאנו מכירים, הופכת מורכבת ודורשת מחשבה והכנה מראש, על מנת לצלוח את האתגר.

רותי, בת 72, מתגוררת לבדה בדרום תל אביב ומתקשה ללכת ב 3 השנים האחרונות. פעולות פשוטות למדי, כמו הליכה קצרה לירקן ליד ביתה, או ביקור נכדיה אשר גרים בקרבתה, הפכו עבורה לפעולות מורכבות.

במשך שנתיים העדיפה שלא לשתף איש בקשייה הפיזיים, על מנת שלא להרגיש תלויה באחרים ולקבל תגובות של הבעת רחמים או הצעת עזרה. היא פעילה בחייה והולכת למסגרות חברתיות שונות, אך הפחיתה את הגעתה בשל הקושי הפיזי. בשלב מסוים אף המעיטה בביקורים אצל ילדיה ונכדיה. לאחר זמן מה, הבחינה בתה של רותי שאימה מתקשה ללכת, ולאחר ביקור אצל רופא מטפל, ביצוע בדיקות והבנה שמדובר בשחיקת העצם, הציעה הבת לרכוש עבור אימה קלנועית, אשר תקל על חיי היומיום שלה ותאפשר לה לצאת מהבית, ללא חשש.

"בשנים האחרונות התחלתי להתעייף מהליכה ברגל", משתפת רותי. "בעבר יכולתי לגמוע מרחקים מבלי להתעייף, אך היום, פעולות פשוטות הפכו להיות עבורי מטרד. לא מעט פעמים מעדתי ובמזל יצאתי מכך בנס. מאז, כל יציאה מהבית הפכה להיות מלווה בחשש שמא הדבר יקרה שוב. אחרי שבתי הציעה לרכוש קלנועית, התעורר אצלי הספק ואף עלו בי קונוטציות שליליות בדבר כלי המשמש רק אנשים מאוד מבוגרים עם מוגבלויות", היא ממשיכה. "לבסוף, לאחר מסכת שכנועים החלטתי לקבל את הקלנועית ואני מודה על כל רגע. כשהחלטתי להפסיק לחשוב מה אחרים חושבים עליי כשאני נוסעת בכביש, ולחשוב רק על טובתי האישית, התחלתי להנות. אני נוסעת עם הקלנועית לנכדיי מדי יום, חזרתי להשתתף בחוגים חברתיים באזור מגוריי ובאופן כללי חזרתי לחיות".

כמו אצל רותי, אנשים שונים נאלצים להסתגל למצבים חדשים, בין אם בשל גילם המבוגר וקושי בהליכה לאורך זמן, ובין אם בשל מוגבלות פיזית שנכפתה עליהם באמצע החיים ועוד. מצבים אלו מאלצים אותם לחיות במציאות חדשה, ולמצוא דרכים יצירתיות לנהל את שגרת יומם, בדרך הנוחה ביותר ובמינימום מאמץ.

בדיוק לשם כך הומצאה הקלנועית, אשר מעניקה פתרון יעיל, מהיר ונוח לבני הגיל השלישי, המתקשים ללכת הרבה.

אין צורך ברשיון נהיגה - הקלנועית אינה מצריכה הוצאת רישיון נהיגה, ולפיכך בני הגיל השלישי יכולים, לאחר הדרכה קצרה בלבד, להתחיל לנהוג בכלי באופן מיידי. היא מאפשרת חופש תנועה, נסיעה למרחקים, בין אם לצרכי סידורים בקרבת הבית ואחסון הקניות, ובין אם נסיעות בכבישים בתוך העיר. על אף שלא ניתן להשתמש בה לצרכי נסיעות בין עירוניות, היא עדיין מהווה פתרון מיידי לבעיית התניידות בתוך עיר המגורים.

קלות תפעול - הקלנועית היא כלי קל למדי להפעלה, ולאחר הדרכה קצרה תוכלו להכיר את כל התורה. מכיוון שהיא לא מצריכה רישיון נהיגה, אין מניעה לנהוג בה, כל עוד מלאו לנהג 16 שנה ובתנאי ואינו סובל מנכות שמגבילה אותו בכך.

נכנסת לכל מקום - מכיוון שמדובר בכלי קטן, ניתן להתנייד איתו למקומות כמו מרכזי קניות ולעבור בין רחובות צרים. ישנם מספר דגמים, ביניהם קלנועית הניתנת לפירוק וקלנועית המיועדת ליותר מאדם אחד, כך שתוכלו לצרף לנסיעתכם עוד חבר או קרוב משפחה, או לחילופין מטפל מלווה.

חיסכון בעלויות - קלנועית היא כלי רכב חשמלי, אשר הטענתו מהירה וההוצאות המצטברות עליו נמוכות. אפשר לומר שקלנועית היא האלטרנטיבה הזולה יותר, מבין האפשרויות הקיימות לנסיעה בתחבורה ציבורית.

כלי רכב קומפקטי - הקלנועית ניתנת לפירוק, כך שהדבר פותר את בעיית המקום. ניתן להתנייד איתה לכל מקום בעיר, ולאחר מכן, במידת הצורך, לקפלה לתוך תא המטען ברכב, לדוגמא.

כעת, כשהבנתם שאתם צריכים (ורוצים) קלנועית חדשה בחייכם , איך תדעו איזו מהן לבחור ומהם הפרמטרים שחשוב לבדוק?

  • דייקו את צרכיכם. נסו לדייק את הדגם שישמש אתכם בצורה הטובה ביותר: לדוגמא, אם אתם צריכים את הקלנועית רק לצורך סידורים שתבצעו לבדכם בקרבת הבית, אולי כדאי לקחת דגם פשוט ששוקל מעט ומתקפל בקלות. מנגד, אם חשוב לכם שהמטפל או בן/בת הזוג יתלוו אליכם, אל תהססו לקחת קלנועית עם מקום לשני אנשים.
  • הגדירו מהם הפיצ'רים החשובים לכם: האם זהו המשקל וקלנועית שקלה לפירוק? האם חשוב לכם שהיא תשמש גם הגנה מפני הגשם? האם כיסא אורטופדי מהותי עבורכם? חשבו מהם המאפיינים החשובים ביותר לכם, ובחרו בהתאם.
  • בדקו מהו התקציב שיש ברשותכם. מחירי הקלנועית נעים על פני טווח רחב, ומשתנים בהתאם לקריטריונים כמו דגם, גודל, כמות נוסעים וכו'. תוכלו לבדוק מה נוח יותר לכיסכם, וללא קשר - לבחון אפשרויות לסבסוד של משרד הבריאות, חברות הביטוח וכיו"ב, או רכישת קלנועית יד שנייה .

ואחרי שבחנתם את כל הדברים הללו, איפה כדאי לקנות?

קלנועית אפיקים , המשווקת ע"י חברת מטרו מוטור , הינה חברה ותיקה הפועלת משנת 1978. החברה מקפידה על עמידה בתקני הבטיחות של ישראל, אירופה וארה"ב, ומציעה מגוון מוצרים באיכות הגבוהה ביותר.

בין אם אתם בעלי מוגבלות גופנית שמצריכה אתכם לעשות ויתורים משמעותיים בחיי היומיום בגלל בעיות התניידות, בין אם אתם רוצים להפתיע את הוריכם במתנה שימושית שתקל על חייהם (ותחזק את הזוגיות ביניהם), ובין אם אתם גרים באזור פתוח, כמו קיבוץ או מושב, אשר מצריך אתכם להתנייד רק בסביבת המגורים ולהגיע לבתי חברים ומרכוליות, כדאי מאוד שתשקלו רכישת קלנועית, אשר תשרת אתכם נאמנה, תחזיר לכם את השליטה על חייכם ותשאיר לכם חיוך רחב על הפנים. תתחדשו!