הכותל המערבי
הכותל המערבי צילום: Yonatan SindelFlash90

NFT, Non Fungible Tokens, או בעברית, "אסימון בלתי נחלף", הוא מנגנון טכנולוגי חדש, המאפשר יצירה של "חתימה דיגיטלית" על יצירות כמו צילומים, ציורים, פסלים ועוד ומכירתן במרחב הדיגיטלי.

"חתימה" זו כמוה כ"תעודת בעלות", והיא מאפשרת – לראשונה בתולדות האינטרנט – לייצר נדירות בעולם הוירטואלי. אכן, השימוש בפלטפורמת הבלוקצ'יין מביא לכך שלא ניתן להעתיק, לזייף או לשנות את ה-NFT.

כתוצאה מכך, בעזרת NFT, יוצרים יכולים למכור את יצירותיהם באינטרנט ללא חשש שעותקים זהים מהן ימכרו מבלי יכולת להבחין בין מקור להעתק – דבר שיוריד את ערך היצירות.

עו"ד כרמית יוליס, המשנה ליועמ"ש, מייעצת לפרקליטות מחוז ירושלים בנוגע לאחד השימושים המרתקים ביותר בטכנולוגיה זו עד היום. בעניין זה, יזם צעיר ביקש היתר צילום של הכותל מהקרן למורשת הכותל האמונה על מתן היתרי צילום. היזם הציג עצמו כחייל משוחרר בעל בעיות נפשיות, המבקש לצלם את הכותל לצורך תיק עבודות שהוא מכין כדי להתקבל לאוניברסיטת הרווארד.

דא עקא, בפועל, מסתבר שמדובר היה מלכתחילה ביוזמה עסקית ולא לימודית, וכי תוך שבועיים מיום הצילומים, הועמדו הדמיות מדוייקות של אבני הכותל למכירה פומבית באינטרנט עם NFT, והניבו ליזם ולשותפו לא פחות משבעה מיליון שקלים.

בית המשפט נענה לבקשה שהגישה פרקליטת המחוז, בסיוע עו"ד כרמית יוליס, והוציא צו מניעה כנגד הפרוייקט. תביעה של המדינה כנגד היזמים שנועדה ככל האפשר לאיין את הפרוייקט ולהשיב את המצב לקדמותו מתנהלת בימים אלה בבית המשפט המחוזי בירושלים.