סטודנטים ערבים
סטודנטים ערבים צילום: iStock

ישיבה ממשלת הרשות הפלסטנית שהתכנסה ברמאללה (שני) דנה בין היתר בדוח שהכין השר לענייני ירושלים בנוגע לצעדים שנוקטת ישראל נגד מוסדות הלימוד הפלסטיניים בירושלים המזרחית בניסיון לכפות עליהם ללמד את תוכנית הלימודים הישראלית.

הממשלה הפלסטינית הדגישה, כי היא מתנגדת למהלכים הישראליים וקראה למדינות ידידותיות להתערב כדי להפסיק את ההתערבות בתוכן הלימודים שכן היא נוגדת את החוק הבינלאומי.

המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון חשף בשנים האחרונות את תוכן הלימודים בבתי הספר הפלסטיניים ובבתי הספר של אונר"א במזרח ירושלים, באיו"ש וברצועת עזה.

על פי המחקרים שפרסם ד"ר ארנון גרוס מטעם המרכז עולה, כי בספרי לימוד אלה קיימים בהם תכנים המטמיעים את הדבקות במה שמכונה "זכות השיבה" של הפליטים הפלסטינים וצאצאיהם לשטח מדינת ישראל, ואף המעודדים מאבק אלים נגד ישראל. חלק מתכנים אלה כוללים לימוד שירים המדגישים את השיבה האלימה של הפליטים ומזכירים את המונח ג'יהאד בהקשר זה, ע"י הצגת המאבק האלים כאמצעי לשחרור פלסטין וע"י העלאה על נס של מות הקדושים (מרטיריות) בהקשר זה כמוות אצילי שיש לשאוף אליו.

כמו כן, מצויים בהם ביטויי שנאה כלפי היהודים וישראל המשתקפים באמצעות קטעי ספרות שיש בהם דה-הומניזציה ודמוניזציה, וכן טענות המבטלות, תוך שימוש במידע כוזב, את הנוכחות היהודית והישראלית בארץ.

דבר זה נעשה ע"י הצגת פלסטין, ולא ישראל, כאחת ממדינות הלבנט, אי אזכורם של 6 מיליוני היהודים בישראל (לעומת איזכורם של ערביי ישראל) בין תושביה הלגיטימיים של הארץ, הצגת המקומות הקדושים ליהודים כמקומות קדושים למוסלמים שנגזלו ע"י היהודים ומחיקת הכתובת העברית מבול של שלטונות המנדט הבריטי.