אורי אורלב
אורי אורלבצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסופר והמתרגם אורי אורלב הלך הלילה (שלישי) לעולמו בגיל 91. הלווייתו תתקיים בקיבוץ מעלה החמישה, ביום חמישי בשעה 17:30. הוא הותיר אחריו אישה, יערה, וארבעה ילדים.

אורלב כתב בעיקר ספרות ילדים ונוער, העוסקים בילדותו בשואה או בשנותיו הראשונות בישראל. מספריו הידועים - "רוץ ילד רוץ" ו-"האי ברחוב הציפורים". ספריו תורגמו לשפות רבות וזכו בפרסים.

בנו, איתמר, ספד לו בחשבון הפייסבוק: "אורי אורלב, אבא שלי, מת אתמול בערב. הוא מת בשנתו ובמיטתו. ואף שהגיע זמנו, כי יש שלב שאין עוד טעם בחיים שמפריעים למוות מלגאול את האדם מסוף חייו, עדיין הלב נשבר ומתוכו עולה הגעגוע הזה שכבר ילווה אותי תמיד".

ראש הממשלה יאיר לפיד ספד לסופר אורלב, "איבדנו היום אחד מגדולי סופרי הילדים והנוער, אורי אורלב, שכתב יותר מ-40 ספרים בחייו. עליהם גדלו ילדינו, זיכרונותיו מהשואה ומקום המדינה לימדו אותם על ההיסטוריה שלנו. אורי הלך לעולמו, אך ספריו ומורשתו יישארו איתנו לתמיד. בשם מדינת ישראל אני שולח ניחומים למשפחתו וחבריו".

שר התרבות והספורט חילי טרופר ספד לו: "אורי אורלב ז"ל היה מהסופרים החשובים והמוערכים בתרבות הישראלית. ספריו של אורלב הצליחו לתאר את ילדותו בשואה ואת עלייתו ארצה ולהנגיש את הקושי גם לילדים ובני נוער, בעזרת הכתיבה הייחודית לו. מורשתו של אורי ששזורה בספריו תישאר איתנו כאן שנים רבות".

אורלב נולד בוורשה בשם יורק אורלובסקי. אביו היה רופא ואימו כימאית. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה אביו נשלח לחזית, ואורלב חי עם אימו ואחיו בגטו ורשה. כשאימו נרצחה השניים נשלחו למחנה הריכוז ברגן בלזן. הם שרדו את המחנה, הגיעו לארץ ונקלטו בקיבוץ גניגר.

הוא זכה בפרסים רבים, בהם פרס אנדרסן לספרות ילדים ונוער, פרק ביאליק לספרות יפה ופרס קורצ'אק הבין לאומי.