רועי עמוס
רועי עמוס צילום: ניר אמיתי

רווקות מאוחרות היא תופעה הקיימת מאז ומתמיד. בעבר התופעה התבטאה בצורה מינורית יחסית, וכיום מדובר בתופעה חברתית נפוצה מאוד.

הרווקות המאוחרות אפיינה בעיקר את המגזר החילוני, אך בעשור האחרון היא התפשטה גם למגזר הדתי. בקרב המגזר הדתי רווקות מאוחרת היא תופעה מדאיגה, גיל הנישואים בעולם הדתי היה מאז ומתמיד נמוך מהממוצע, ועולם השידוכים עשה לא מעט כסף ממציאת זיווג כבר בגיל הנעורים, אך היום הרבה נשים וגברים דתיים מוצאים את עצמם רווקים גם בגילאי ה-30.

נתחיל בשאלה הראשונה והחשובה - על פי אילו משתנים אנשים בחורים בן/בת זוג?

על פי מחקרים שנעשו בנושא הוצג כי ההחלטה להינשא מתוארת כתהליך משמעותי ומרכזי, ולמרות זאת ישנם שני סגנונות בחירה מרכזים בקרב זוגות דתיים לאומיים:

  • "הבוחרים הרציונליים" רווקים אלו מאוד קוגניטיביים ובחירתם אינה כוללת רגשות חיבה ואהבה לפי בן/בת הזוג, הם נכנסים לתהליך בחירת בן/בת הזוג מתוך החלטה מודעת שהם מחפשים בן/בת זוג לנישואים. לא מעט מהמתאמנות שלי חוזרות ואומרות: "קודם כל רוצה להתחתן ואז אתה יוצא" ו- "אתה קודם כל מתחתן ואז מכיר". בפועל אנחנו מבינים שזה לא ככה. כתוצאה מהבחירה המודעת לחפש חתן/כלה, תקופת החיזור מאוד מוגבלת, ורווקים אולי אינם מעוניינים בקשר לצורך בילוי אלא מתייחסים לתקופת הזמן הזאת כמבחן האם הוא/היא מתאימים להיות בעל/אישה. התחושה שיש לקבלת החלטה מהירה מרגישה לרוב הימור שמוביל לנישואים כושלים.
  • "הבוחרים הרגשיים" מתחלקים לצעירים ובוגרים. הצעירים (19-21) הכירו את בני זוגם בגיל ההתבגרות, המתינו לרגע שבו יוכלו לממש את אהבתם ולהינשא. הבוגרים (23 ומעלה) הם זוגות שהכירו בגיל מאוחר יחסית, בדומה "לבוחרים הרציונליים" גם אצל רווקים אלו ההחלטה בהכרות היא למטרת נישואים וההחלטה להינשא היא זאת שהעסיקה אותם כבר מתחילת הקשר, אך בקבוצת רווקים זאת הם בוחנים את הקשר הזוגי מתוך ולא נותנים מקום לציפיות חברתיות או דתיות.

אז מה הסיבות שכל כך הרבה גברים ונשים לא נשואים?

הרצון ללמוד ולהתפתח מקצועית לפני החתונה. הרצון להתבסס כלכלית ולא לחיות בעזרת ובצל ההורים. השפעות הסביבה החילונית. המדיה החברתית. המגוון הגדול שקיים.

למרות כל הסיבות הקיימות עדיין קיים לחץ (בעיקר לרווקות) המופעל על ידי המשפחה והסביבה הקרובה. מסביב כולם מתחתנים, ואנו מוציאם את עצמו מגיעים לאתרי הכרויות ולא תרבות השידוכים שהייתה קיימת בעבר. המגזר הדתי בעשור האחרון נפגע רבות מהתרבות המערבית שמחדירה ומדברת לא מעט על המושג "שפע" ושאיפה לשלמות. יותר ויותר אנשים מפחדים "להתחייב", וחוששים שייתכן שיש "משהו" יותר טוב בחוץ. המגזר הדתי חשוף יותר לרשתות החברתיות שהפכו גם הם לאתר הכרויות, אך ששם האפשריות רבות והחיפוש הוא נצחי. הרצון לשלמות ול "אביר על הסוס הלבן" מרחיק אותנו ממערכת יחסים רצינית.

רווקים במגזר כבר לא מוכנים "להתפשר"! אם בעבר הזוגיות הייתה הדבר הראשון שמעסיק אותם היום ההגשמה עצמית והפיתוח האישי שלהם תפס מקום רחב. יחד עם זאת ככל שעובר הזמן נוצרים מעל מחסומים ש"תוקעים" את אותם רווקים המון סיפורים פנימיים על הגבר או האישה שהם חולמים. בסיפורים שאותם רווקים מספרים לעצמם מודע הם עדיין רווקים, אלו אותם מחסומים שעדיין לא נפרצו.

אימון אישי למציאת זוגיות

לא מעט רווקים בחברה הדתית מוצאים את עצמם מתוסכלים בשלב מסוים, כאשר הם כבר מייחלים לנישואים וטרם מצאו זיווג מתאים. אחת מהדרכים להתמודד עם התסכול ולצאת ממצב התרדמת הוא לפנות למאמן בתחום הזוגיות. הבסיס של כל אימון להצלחה בהכרות מתחילה בהגדלת המוטיבציה, המודעות העצמית, חיזוק ההערכה העצמית ושיפור הבטחון העצמי.

הלחצים שנמצאים בהם הרווקים פוגע ומרחיק מזוגיות, ולכן במקום לשקוע עדיף לנתב את הרגשת העצבות למקומות נכונים. הקושי העיקרי בעולם ההיכרויות במגזר הדתי הוא "אקטיביות ויוזמה" במיוחד כשהתרגלנו שמשדכים לנו.

לרוב אני אומר למתאמנים שלי שהבעיה לרוב היא לא הסטטוס הזוגי שלהם, היא רק התוצאה של מחסומים רגשים והרגלים לא מקדמים.

רועי עמוס הוא מרצה ומפעיל מרכז להתפתחות אישית