טקס החתימה
טקס החתימה באדיבות המצלם

ישיבת הוועדה העליונה השנייה של השותפות לפיתוח כלכלי בר קיימא יצאה לדרך אתמול (שני) בקהיר בנוכחות ד"ר נווין ג'אמה, שרת המסחר והתעשייה של מצרים, ד"ר סולטן בן אחמד אל ג'אבר, שר התעשייה והטכנולוגיה המתקדמת של איחוד האמירויות ויוסף אל שאמאלי, שר התעשייה, המסחר והאספקה ​​הירדני.

בפגישה הודיעה הוועדה העליונה על הצטרפות ממלכת בחריין כחברה חדשה בשותפות. את בחריין ייצג בוועדה זאיד אל זאיאני, שר התעשייה והמסחר של בחריין.

בחריין, יצרנית גדולה של אלומיניום גולמי וברזל, תגדיל את ערכו של הייצור התעשייתי של השותפות מ-106.26 מיליארד דולר ל-112.5 מיליארד דולר. בחריין מתגאה במגזר תעשייתי חזק עם יותר מ-9,500 חברות ו-55,000 עובדים, ו-4.3 מיליארד דולר בהשקעות ישירות זרות.

השותפות שמה לה למטרה לבסס פרויקטים תעשייתיים משותפים גדולים, לייצר הזדמנויות תעסוקה, לתרום להגדלת התפוקה הכלכלית, לגוון את ענפי הכלכלה של המדינות השותפות, לתמוך בייצור התעשייתי ולהגדיל את הייצוא.

הוועדה העליונה בחנה גם מצגת של הוועד המנהל, שהועברה על ידי עבדאללה אל שמסי, יועץ לענייני צמיחה וגידול בתעשייה במשרד התעשייה והטכנולוגיה המתקדמת, דנה אלזובי, מזכ"לית משרד התעשייה והאספקה ​​הירדני, וחאתם אלאשרי, יועץ שר התעשייה המצרי וראש הוועד המנהל.

כתוצאה מכך, 12 פרויקטים בשווי 3.4 מיליארד דולר יעברו לשלב בדיקת ההיתכנות. בסך הכל התקבלו לוועד המנהל של השותפות 87 הצעות לפרויקטים תעשייתיים המתמקדים בדשנים, חקלאות ומזון. בשלב הבא, השותפות תתמקד במגזרי המתכות, הכימיקלים, הפלסטיק, הטקסטיל וההלבשה.

המשלחת כללה גם את שגריר איחוד האמירויות במצרים מרים אל-כעבי, שגריר ירדן במצרים אמג'ד אל-עדילה, שגריר ממלכת בחריין במצרים ד"ר חאלד פהד אלאאווי וכן הישאם בן מוחמד אל-ג'ודר, יועץ בכיר לפיתוח תעשייתי במשרד התעשייה והמסחר בבחריין, מוחמד חסן אל סואידי מנכ"ל ADQ, ואחרים.

בדבריה הדגישה ד"ר נווין ג'אמה, שרת המסחר והתעשייה של מצרים, את משמעות השותפות התעשייתית בהתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של המשברים העולמיים והדגישה את חשיבות המעורבות של המגזר הפרטי בפיתוח בר קיימא עבור העולם הערבי. "שותפות זו היא המפתח להבטחת שרשרת האספקה, הגעה לעצמאות תעשייתית ויצירת מקומות עבודה נוספים", אמרה ג׳אמה. היא הוסיפה, "אנו מברכים את בחריין על הצטרפותה לשותפות זו, שתסייע למקסם את היכולות התעשייתיות של ארבע המדינות(...). ממשלת מצרים נחושה לעשות כל מה שצריך על מנת לתמוך בשותפות כדי שתוכל להשיג את יעדיה",

יוסף אל שמאלי, שר התעשייה, המסחר והאספקה ​​של ירדן, אמר: "הוועידה היום היא המשך לישיבות הוועד המנהל שהתקיימו ביומיים האחרונים ושיאה של סדנאות מגזריות שנערכו במשך שבועות ארוכים בהשתתפות מומחים בתחומים שונים כמו תעשיית התרופות, חקלאות, דשנים ומזון". הוא ציין כי התקדמות זו הושגה חודשיים לאחר השקת השותפות באבו דאבי.

ירדן, הוא ציין, נחושה לתמוך בכל ההיבטים של עבודה משותפת בין מדינות ערביות, כפי שהורה המלך עבדאללה השני, והכינוס של היום מראה כיצד מנהיגי שלוש המדינות חולקים חזון משותף לגבי שילוב מאמצים ליצירת פרויקט כלכלי מקיף. "הוועידה הדגישה את הקשרים הפוליטיים והכלכליים המחייבים את האומות שלנו".

ד"ר סולטן אחמד אל ג'אבר, שר התעשייה והטכנולוגיה המתקדמת של איחוד האמירויות, הדגיש את מחויבותה של איחוד האמירויות לשותפות: "חזונו של הוד מעלתו שיח' מוחמד בן זאיד אל נהיאן, נשיא איחוד האמירויות הערביות, מדגיש את תפקידו של שיתוף הפעולה, עבודה בסינרגיה ואינטגרציה כמאפשרים מרכזיים לפיתוח כלכלי וצמיחה התומכים ביציבות ושגשוג. אנו שואפים למנף את החוזקות המשולבות, היתרונות התחרותיים והיכולות של השותפות כדי לעזור לבנות בסיס חזק לצמיחה כלכלית בת קיימא".