עמיחי שיקלי
עמיחי שיקלי צילום: Yonatan Sindel/Flash90

"כמו רקפות בין הסלעים, הפנים היפות של הארץ”. כך תיארה סגנית היועמ"ש לשעבר דינה זילבר את בכירי הפרקליטות בנאום הפרידה שלה שהיה לנאום הגנה של "שומרי הסף" כדבריה למול "גלי השנאה" וה''פייק ניוז" מצד נבחרי ציבור שקבלו כנגד שחיתות ורדיפה פוליטית מצד מערכת המשפט וכנגד הכרסום ההולך וגובר ביכולתם למשול.

"אנחנו לא פוגעים במשילות", טענה זילבר באותו נאום, אנחנו אחת הערובות להבטחת משילות לקיומה לאיכותה... משילות ממלכתית הגונה... כזו שמשווה נגד עיניה את החברה הישראלית כולה".

זילבר מזלזלת באינטילגנציה של הציבור וחושבת שנעלמו מעינינו דבריה שלה בספרה ׳הבירוקרטיה כפוליטיקה׳: "המגמה החשובה היא העתקת מרכז הכוח השלטוני ויכולת ההכרעה המעשית בשאלות של מדיניות, מהדרג הפוליטי הנבחר לדרג הפקידותי הממונה. תהליכים אלו מתרחשים במסווה של ניטרליות ושל מומחיות אובייקטיבית, תוך עקיפת ההליך הדמוקרטי וסיכונו, מבלי ליתן דין וחשבון לציבור הרחב שגורלו נקבע בדרג הפקידותי".

במילים אחרות אומרת זילבר - לא זו בלבד שאנחנו פוגעים במשילות, אנחנו עושים זאת "במסווה של נייטרליות" קרי תוך הולכת שולל.

הבוקר למחרת החשיפה המטלטלת של בכיר הפרקליטות וסגן ראש מח"ש משה סעדה, אודות טיוח ושיבוש הליכי חקירה לכאורה בידי בכירי מערכת אכיפת החוק, מיהרה גברת זילבר לפרסם מאמר בהארץ: "דרושה תנועה להגנת הסביבה הדמוקרטית". בהחלט, אבל זילבר לא מתכוונת לסביבה דמוקרטית שבה לאזרח שמורה הזכות לעצב את עתידו באמצעות בחירת נציגיו בבית הנבחרים, זילבר מתכוונת לסביבה "דמוקרטית מהותית", שבה הכוח השלטוני ויכולת ההכרעה מצוי כדבריה בידי הדרג הפקידותי הממונה.

זילבר מבהירה שאין להשוות אבל משווה בכל זאת את עליית הימין בישראל למהפכה החומייניסטית, הנה עוד רגע לא נראה עוד גברים ונשים בבגדי ים בחופי הארץ. ממש. "השינוי עלול להיות מהיר, אלים, קיצוני ואז כבר יהיה קשה הרבה יותר לעשות משהו בעל ערך", מתריעה זילבר כמו בנבואת חורבן הממשמש ובא. ולסיום, איך אפשר בלי לצטט את הכהן הגדול, אביר הדמוקרטיה המהותית, אהרן ברק שאמר: "הרגעים האלה, בהם אנו נמצאים היום, הם אירועים הרי גורל... אם אנו לא נגן על הדמוקרטיה - הדמוקרטיה לא תגן עלינו".

והאמת היא שאהרון ברק צודק במאת האחוזים: אם לא נגן על הדמוקרטיה שלנו מפני שוביה וחוטפיה, אם לא נגן על הדמוקרטיה שלנו מפני מי שמחזיקים בכוח ללא מצרים ועושים בו שימוש מושחת, מגופים שרואים את עצמם כפטורים וכחסינים משקיפות וביקורת, אם לא נגן על עצמנו מפני פקידים ומשפטנים כדוגמת שי ניצן ואביחי מנדלבליט שחושבים כמו לואי ה-16 שהם והמדינה חד הם, אם לא נמצה את הדין אם מי שהורו על הפעלת סייבר התקפי על אזרחים חפים מפשע, אם לא נמצה את הדין עם חוקרים שלא מצמצו כשביקשו מנחקר את ראשו של ראש ממשלה מכהן, אם לא נמצה את הדין גם עם מפכ"ל או פרקליט מדינה ששמו את עצמם לכאורה מעל החוק ושיבשו הליכי חקירה, אם לא נגן על הדמוקרטיה שלנו, על זכותנו להיות עם חופשי בארצנו - אף אחד לא יגן עלינו.

אם שאלתם את עצמכם על מה הבחירות האלה, הרי תשובתי: הבחירות האלה הן על המאבק לאזרחות במלוא מובן המילה. לחירות ממוסדות לא נבחרים שבמסווה של נייטרליות שללו מאתנו את זכותנו לעצב את גורלנו. המאבק הזה הוא בנפשנו ולא נוכל להכריע אותו בלי התגייסות מלאה בצו שמונה של כל אזרח שמאמין שדמוקרטיה היא כדבריו של לינקולן בראש ובראשונה "ממשל של העם, בידי העם למען העם".