הרב ידידיה לביא
הרב ידידיה לביא צילום: דוד שטיין

"שלום וברכה הרב. אשתי ראתה כתמים ורציתי לשאול מה הדין..."

שיחה שכיחה ושגרתית ביותר המתקבלת עשרות פעמים ביום בקווי הטלפון העמוסים של המכון. אלא שהתשאול הנכון, ושמיעת המילים שבין השורות, יכולים להציל חיים כמו בסיפור של הרב ידידיה לביא, רב יועץ ופוסק במכון פוע"ה מזה שש שנים ובוגר לימודי דיינות.

"על הקו היה אילן, גבר בסוף שנות החמישים לחייו, תושב מרכז הארץ שהתקשר לספר שלאחר מספר שנים ללא ווסת, אשתו רחל סבלה מדימום" מספר הרב לביא.

זה הזמן שלכם להיות שותפים למפעל החיים של מכון פוע"ה

"כמובן שהזוג התקשר להתייעץ בהיבט ההלכתי מה יש לעשות במקרה כזה ועל הדרך שיתף שהרופאה שלחה לצילום רחם. מאחר והענין היה נשמע לי חשוד, וכמי שרואים במכון אינספור מקרים בשנה, התעניינתי מעט בהיסטוריה הרפואית של אותה גברת. ראיתי לנכון להציע גם בדיקה מעט יותר מעמיקה הנקראת היסטרסקופיה. בדיקה זו תאפשר לנו לגלות בצורה קצת יותר פולשנית אמנם אך גם אמינה פי כמה, מה בדיוק קרה כעת ברחם שגרם לדימום.

אילן חזר אלי למחרת ואמר שצילום הרחם יצא תקין. אני החזקתי בעמדתי ואמרתי שאני חושב שכדאי לבצע גם דיסטראוסקופיה. הרופאה לא הבינה למה אני מתעקש על בדיקה פולשנית שכזו אבל ראתה שהענין חשוב לבני הזוג שבעצמם חששו מאוד מהדימום המפתיע אחרי כל השנים הללו. הרופאה התרצתה ושלחה אותם לבצע את הבדיקה הפולשנית. בבדיקה התגלה גידול טרום סרטני שהטיפול בו בזמן הנכון הציל למעשה את חייה של רחל. בתוך חודש היא עברה ניתוח להסרת הרחם וב"ה העניין הסתיים עם מינימום נזקים. הסוף המרגש של אותו סיפור, הוא שיחת טלפון שקיבלתי מרחל כמה ימים לאחר הניתוח. הרופאה אמרה לה שגילוי הממצא הזה, שהתגלה כגידול טרום-סרטני בזמן, כנראה הציל לה את החיים".

התייעצות רפואית. אילוסטרציה
התייעצות רפואית. אילוסטרציה צילום: shutterstock

"לא פעם אנחנו במכון פוע"ה צריכים לשמוע את הסיפור שהזוג מספר לנו בין השורות. אמנם הזוג התקשר לשאול שאלה הלכתית פשוטה, אך לי ב"ה היתה לי סיעתא דשמיא לשלוח את אותה אשה לבדיקה הנכונה כיוון שכל הסיפור היה נראה לי תמוה. כל סיפור מקרה מספר לנו תמונה רחבה בהרבה. צריך רק לפתוח את האזניים ואת הלב". סיכם הרב לביא בענווה.

"אנחנו מאמינים שאסור לנו לוותר על אף אחת ואף אחד", אומר הרב בורשטין, ראש מכון פוע"ה, "כפשוטו. כל זוג, כל רווקה מעוכבת, הם הורים פוטנציאלים לנשמות קדשות. ואנחנו מקווים לסייע לכולם. ככל שמכון פוע"ה מגיע ליותר מקומות ויותר תחומים, אנחנו מגלים עד כמה הביקוש עולה ונזקק. השטח צמא לסיוע הזה, לחיבוק הזה ואנחנו כאן עבורו כבר 33 שנה ומוכנים תמיד לתת את כל הידע והנשמה".

מכון פוע"ה נמצא בימים אלה בימי התרמה שנתיים עבור סיוע לעוד אלפי זוגות הזקוקים לייעוץ, הכוונה וליווי במסעם האתגרי בתחומי הפוריות- הריון לידה וגנטיקה. המכון עוטף זוגות במעגלי החיים השונים.

היו שותפים בשביל אלו שעוד לא זכו

נמשיך לעשות הכל כדי שכל זוג יזכה לילדים משלו. תרומתכם תאפשר לנו לסייע לכל מי שזקוק