ברל'ה קרומבי
ברל'ה קרומבי צילום: ערוץ 7

1.

אל תעצרו נשימה. החשיפה המטלטלת של עו"ד משה סעדה לעמית סגל לא תעשה אף טלטלה. ואולי גרוע מכך: אף אחד לא באמת היה מופתע. כל מי שעקב בשנים האחרונות אחרי מה שמתרחש בפרקליטות המדינה ובמח"ש הכיר את הזוהמה. סעדה גם לא היה הראשון שעשה את ההשוואה לסדרה "מנאייכ". לכן גם ברור שדבר לא צפוי להשתנות, בדיוק כמו שלא השתנה כלום עד היום, אחרי אין ספור תמרורי אזהרה מהבהבים.

המציאות, אם להשתמש בלשונו של סעדה עצמו, היא חד-ערכית. כל מה שקורה משרת את האג'נדה שהבאנו כבר במילא מהבית. בעוד יומיים האבק ישקע ושוב יסגרו את הדלת על הנעשה בחדרים הסגורים של מח"ש והפרקליטות. מבחינת ראשי הארגון זו פגיעה קלה בכנף. מקסימום סיפור למנהלי משברים תקשורתיים. הם רואים את כל מה שפורסם מפריזמה אחת: יש כאן אירוע תקשורתי שצריך להיות מטופל, לא אף חשבון נפש שצריך להיעשות.

2.

ואחרי שאמרנו את כל זה, אולי בכל זאת משהו יכול להשתנות, גם אם השינוי לא יגיע מבכירי הפרקליטות ומערכת המשפט. עמית סגל סיפר כי הראיון הזה שכב על שולחנו כבר חמישה חודשים. לא היה לו כח להתחיל להתעסק עם הפרשייה ולספוג את כל הרפש שיבוא בעקבותיה. בסופו של דבר התזמון יצא מושלם. ערב בחירות כל פוליטיקאי מימין מבין שמערכת המשפט היא הרעה החולה ביותר שזקוקה לניעור במדינת ישראל.

בקדנציה הקודמת איילת שקד עסקה בעיקר ביח"צ ופחות במעשים. אחר כך הגיע אמיר אוחנה אבל כהונתו במשרד היתה למשך זמן קצר מידי, לא כזה שניתן לחולל בה מהפיכות, אלא בעיקר דרמות מתוקשרות. אולי יריב לוין יהיה האיש שיזכה לנער את המערכת, במקרה והימין יזכה כמובן ל-61 בבחירות הקרובות וירכיב את הממשלה.

3.

וכמובן אי אפשר בלי תפוח האדמה הלוהט שנקרא תיקי נתניהו. סעדה לא מתיימר לומר שהיה חלק או שעסק בתיקי נתניהו. אבל המסר שלו ברור: כל מה שעניין את המערכת זו השגת הרשעה בכל מחיר בתיקי נתניהו, גם אם המשמעות תהיה הגנה על קצינים שסרחו, הטרידו מינית, ספסרו בנשים, או פגעו באנשים אחרים חפים מפשע. "החלשים שבחרה", כמו שמגדיר סעדה את הנפגעים העיקריים של המערכת הפושעת. המסר הזה אגב מגובה בראיות, כמו למשל המייל שחשף עמית סגל לפני שנה, בו מסביר שי ניצן שאסור לחשוף את האמת בפרשת דריסת יעקוב אבו אלקיאן כדי לא לתת תחמושת למתנגדי המערכת "ודי לחכימא", כלשונו. כלומר עכשיו צריכים לכסת"ח על הכל העיקר שתיקי נתניהו ימשיכו להרשעה.

סעדה מספר בקולו כי אחד החוקרים שהשתתף בתרגיל החקירה של עד המדינה ניר חפץ, התקשר אליו כמעט מתוך חדר החקירות וסיפר לו כי השתתף בתרגיל על גבול הפלילי. כידוע מדובר על הבאת אדם שאינו קשור לחקירה כדי להפעיל לחץ פסול על חפץ כדי שיחתום על הסכם עד מדינה ויפליל את נתניהו. במקרה הזה הסיפור ככל הנראה אכן פירק בסופו של דבר את משפחתו של חפץ, כך שהתרגיל עבד היטב. ואם כל זה לא מספיק משמיע סעדה תיאורים קשים על שי ניצן, ש"האמת אינה נר לרגליו". וזה האיש שהוביל כמעט בכל מחיר את הגשת כתב האישום בתיקי נתניהו. מנדלבליט, כזכור, אמר בקולו ששי ניצן מחזיק אותו בגרון.

4.

מאז אתמול השמאל ושופרותיו בתקשורת מנסים לצבוע את סעדה בגוון פוליטי ומספרים שהוא אפילו העז לדבר עם עובדים שהיו כפופים לו על כך שהוא מצביע ליכוד. אבל סעדה הוא לא הסיפור כאן, אלא חשיפת השחיתות האמיצה שהוא עושה למערכת. אגב, אורי כרמל, שהיה ראש מח"ש וממונה על סעדה, הוא איש שדעותיו בשמאל והוא מגבה לחלוטין את טענותיו של סעדה.

5.

ולסיום בואו נדבר על ה-D9. אף אחד מאיתנו לא אהב את ההתבטאות המפורסמת של ח"כ לשעבר מוטי יוגב שיש לעלות על בית המשפט עם D9. גם לא אמירות מתלהמות אחרות נגד בית המשפט ומוסדות השלטון. אבל צריכים לשאול בכנות איך יתכן שמערכת שמנסה לבלום את ההתקפות נגדה לא עושה מאום כדי להפיק לקחים ולהציג לפחות מצג שווא של ניעור מערכות.

אותה מערכת שרגילה להדוף בבוז כל ביקורת נגדה ולהפוך אותה להסתה, לא עושה אפילו את הצעד הקטן כדי לרכוש את אמונו של הציבור בחזרה. אז בתוך בליל התדרוכים נגד סעדה והתגובות הארוכות שהדפו כל ביקורת, חיכינו לשמוע גם קצת חשבון נפש של המערכת, אבל כנראה שמערכת המשפט לעולם פשוט חפה מטעויות.

ברל׳ה קרומבי הוא אסטרטג פוליטי ואיש תקשורת