ממלכתיים ובוכים
ממלכתיים ובוכים מרכז קטיף

"ממלכתיים ובוכים" הוא שם ארוע הספוקן וורד (שירה מדוברת) שמרכז מורשת גוש קטיף וצפון השומרון מעלה מחר, יום חמישי הקרוב, כ"ט תמוז, 28.7 ב'גולה' בפתח תקווה.

האמת, הסתקרנו. תפסנו את צביה מרגליות, אמנית הספוקן וורד של המגזר והמנהלת האמנותית של הפרוייקט- לשיחה קצרה על קידום שיח חברתי דרך אומנות.

פעם שלישית שמרכז קטיף מארגן ערב ספוקן וורד לקראת תשעה באב, בניהולך האמנותי. מה עומד מאחורי הקונספט?

"ספוקן וורד הוא הז'אנר המושלם כדי להציף שיח חברתי שבא מלמטה. הוא בנוי על יכולת אומנותית מסויימת, אבל לא פחות מכך יש בו מימד של עדות. בגלל שזאת סוגה בימתית קלילה יחסית, שלא מצריכה התמסרות טוטאלית מצד היוצר, אפשר באמצעותה לראות על הבמה את נפשם של אנשים שהם לאו דווקא אמנים במקצועם. וזה נותן פסיפס אנושי רחב יותר מכרגיל. ובהקשר שלנו, פסיפס ישראלי".

בואי נדבר על ההקשר שלנו. "ממלכתיים ובוכים". למה דווקא הנושא הזה?

"בכל שנה מרכז קטיף מנסה למצוא נושא שנובע מהסיפור של העקירה, ולא פחות חשוב מכך שהוא אקטואלי ורלוונטי לכאן ולעכשיו. לפני שנתיים הנושא היה "אידיאליסטים לשעבר". עלו אנשים שהיו אידיאולוגיים גדולים בימי העקירה, והיום הם בריבאונד חזק של התכנסות. זה שם אצבע מאוד חזק על תופעה לא מדוברת.

לפני שנה זה היה מיד אחרי הפרעות הקשות בכל הארץ, ורבות מהיצירות עסקו בהדהוד בין מה שקרה אז - למצב החברתי והביטחוני היום. השנה אנחנו מרגישים ביתר שאת את נושא הממלכתיות עולה וצף שוב. שוב בחירות. אג'נדות פרוגרסיביות מתמסדות ומקבלות תמיכה ממשלתית. חוסר האמון כלפי מוסדות המדינה גובר גם בקרב ציבורים שלא 'חתכו' אז. ומצד שני, רצון קיומי להישאר מזוהים עם המדינה. האם בכל מחיר? זאת השאלה".

מי הם האנשים שמופיעים בערב?

"חבורה איכותית, מוכשרת ומגוונת. במגוון גילאים מסטודנטית ועד סבתא. מכל הארץ מקשת שברמת הגולן ועד ערד ונתיבות בדרום. אנשים ונשים שההתנתקות טלטלה את חייהם. אנשים שבאו לדבר את ליבם. שמרגישים קרע בזהות ברמה הכי אישית. לא אנשים שבאו להתפלסף או לנסח אג'נדה פוליטית מופשטת. הם עלולים להגיד דברים שלא בהכרח יעשו לכם נחת".

"לא באנו לרוות נחת. המופע מתרחש בתשעת הימים. באנו לראות את המציאות כמו שהיא, לא להתווכח על פתרונות. בתור אמנית ספוקן וורד אני מאמינה שעצם הדיבור על משהו כבר מרפא אותו במידה רבה. מרכז קטיף לגמרי איתי בעניין הזה. אני מזמינה אתכם להצטרף אלינו מחר ל'גולה' ".