האנדרטה לזכר נרצחי טבח מינכן
האנדרטה לזכר נרצחי טבח מינכןצילום: רויטרס

אולימפיאדת מינכן 1972 תיזכר לעד כאולימפיאדה האכזרית ביותר, זאת בשל אירוע הטבח שהתקיים על ידי מחבלים ערבים פלסטינים חברי ארגון "ספטמבר השחור".

היה זה ב-5 וב-6 בספטמבר 1972, אז הותקפה הנבחרת האולימפית של ישראל במשחקי האולימפיאדה שנערכו במינכן שבגרמניה. במהלך הטבח האכזרי נרצחו אחד עשר מאנשי המשלחת, ובהם ספורטאים, מאמנים ושופטים, על ידי מחבלים פלסטינים מארגון "ספטמבר השחור" שהוקם על ידי לא אחר מאשר יאסר ערפאת.

היום (רביעי) 50 שנים אחרי אותו הטבח האכזרי, דווח בעיתון הגרמני 'Sueddeutsche Zeitung', כי ממשלת גרמניה מתכוונת לשלם פיצויים למשפחות 11 קורבנות הטרור הישראליים.

על פי דובר משרד הפנים הפדרלי, ההחלטה לשלם פיצויים למשפחות הקורבנות הישראליים, הגיעה "בעקבות רצון להגדיר את ההשלכות החמורות על קרובי משפחות הקורבנות במונחים חומריים", זאת לאחר הערכה מחדש של המתקפה על הכפר האולימפי בו שהתה המשלחת הישראלי והשלכותיה שהתקיימה בשבועות האחרונים.

דובר משרד הפנים הגרמני לא פירט את שווי הצעת הפיצוי הגרמנית, אך לטענתו "בימים אלה מתנהלות שיחות אמון עם נציגי משפחות הקורבנות".

יש לציין כי משפחות הקורבנות הישראליים קיבלו כבר תשלומי פיצויים בעבר ב-1972 וב-2002, אך אלה היו נמוכים והוכרזו על ידי גרמניה כסיוע הומניטרי ולא כהודאה באשמה.

במשפחות הקורבנות לא אהבו גם הפעם את הצעד של ממשלת גרמניה, כאשר לטענתם מדובר בסכומים נמוכים לעומת אלה שקיבלו המחבלים הערבים כדי לשחרר אותם. "הצעה מבזה, משפילה ומביכה".