הסכם נדל"ן
הסכם נדל"ן צילום: FREEPIK

השנתיים האחרונות העניקו הזדמנויות רבות עבור משקיעי נדל"ן ברחבי העולם, יחד עם תובנות מעניינות בכל הקשור להשקעות בנדל"ן מסחרי. ישראלים רבים בוחרים היום לפזר את ההשקעות שלהם באירופה.

הנה מעט נתונים אודות מצבו של שוק הנדל"ן האירופאי.

למה להשקיע באירופה

במילה אחת – תשואות, ובשתי מילים – סיכון מופחת. מדינות אירופה, בשונה מישראל, הן מדינות בעלות יציבות פוליטית. בנוסף, מדינות מסוימות ביבשת מחזיקות בכלכלה מובילה ברמה העולמית, ולכן מובן מדוע פוטנציאל ההשקעה בהן הוא גדול.

השוק האירופאי הוא השוק הנגיש ביותר מבחינת מרחק, דבר המאפשר למשקיע לשלוט על נכסיו בצורה פשוטה יותר, לעומת נכסים ביבשות אחרות.

נדל"ן מסחרי ונדל"ן למגורים – מה ההבדלים ביניהם

קיימים הבדלים מהותיים בין מדינות שונות באירופה ביחס שבין נדל"ן לצרכי מגורים ולנדל"ן מסחרי. בגרמניה הייתה קיימת בעבר מגבלה על העלאת מחירי השכירות, אך בעקבות החלטה שנתקבלה בבית המשפט העליון במדינה בשנת 2021, הוסרה הסמכות להגבלת המחירים, מה שגרם לחוזים רבים להתבטל ולהיות מושכרים במחירים נמוכים.

שוק הנדל"ן המסחרי מתומחר ע"פ כללי השוק המקובלים, ונהנה מעליה מתונה בתקופות של ביקוש, יחד עם אפשרויות לרווחים נוספים הנובעים מהשבחת הנכס.

משקיעים ישראלים באירופה

משקיעים ישראלים הפכו לשם דבר בשוק הנדל"ן העולמי, כאשר ישנם משקיעי נדל"ן שבחרו להתמקד באופן אסטרטגי בשוק האירופאי, מתוך ההבנה כי שוק זה מציע הזדמנויות מבטיחות למשקיעים בו.

דוגמה לחברת נדל"ן מסחרי בבעלות ישראלית היא Vivion, שעלתה לאחרונה לכותרות. החברה שאותה הקים יזם הנדל"ן אמיר דיין עם אחיו איציק דיין בעלת פורטפוליו מרשים של 54 בתי מלון בבריטניה וכן, כ־35 נכסי נדל"ן מסחרי מניבים בגרמניה, רובם בנייני משרדים ונכסים מסחריים.

משפחת דיין רכשה בשנים האחרונות נכסים מסחריים ובתי מלון ברחבי אירופה, כאשר חלקן נעשו במינוף נמוך וחלקן באמצעות קרנות השקעה, הבולט מבין האחים דיין הוא אמיר דיין, אשר בשנת 2019 רכש שני מלונות בוטיק מפורסמים בלונדון – סנדרסון וסנט מרטינ’ס ליין, מידי השייח חמאד בין ג’אסם אל ת’אני, ראש ממשלת קטאר לשעבר.

קבוצה נוספת של ישראלים שבחרה להשקיע את הונה בנדל"ן אירופאי היא משפחת חג'ג', המחזיקה במספר מלונות ביבשת, וכמו כן, רון בן חיים שהקים את רשת פרסייס בגרמניה ומשפחת ויצמן בעלי רשת מלונות הבוטיק הבינלאומית מלונות בראון.

למרות המכה הקשה שספג ענף התיירות בעקבות מגפת הקורונה, חלק מן המשקיעים הישראלים ראו בכך הזדמנות כלכלית, ובחרו להשקיע את כספם במלונות ברחבי היבשת.

השקעה במלונות באירופה

משבר הקורונה גרם למשקיעים רבים לסבור כי השקעה בבית מלון אינה כדאית, אך יש לזכור כי התחום עדיין נחשב לאחד מהרווחיים בעולם. בנוסף, התחום מכניס סכום גבוה של מיסים למדינות בהן הוא ממוקם, ובשל כך הוא זוכה להלוואות ממשלתיות והטבות מהמדינה. היקף ההשקעות באג"ח והנפקות של בתי מלון באירופה מעידים על האמון הרב ששומרים לתחום, ועל יכולתו להתאושש ממשברים כלכליים במהרה.

השקעה באירופה – גם מצד המדינות עצמן

לא רק משקיעי נדל"ן מבינים את הפוטנציאל בהשקעה במדינות אירופאיות, אלא גם המדינות עצמן מפעילות תוכניות האצה שונות עבור עסקים קטנים וחברות הזנק באמצעות חברות מקומיות ובין לאומיות. בין חברות הענק המשקיעות בתחום ניתן למצוא את גוגל ומייקרוסופט.

ניתן לתת לדוגמה את ברלין, עיר הבירה של גרמניה, המשקיעה בכל שנה סכום של 75 מיליון יורו למימון פרויקטים שונים. תוכניות אלו מסייעות ליזמים חיצוניים להתמקם בעיר ולהתחבר לקרנות הון סיכון, ובכך לפתח ולקדם חברות שונות.

עת להשקיע

השקעה בנדל"ן היא אחד מאפיקי ההשקעה המוכרים והבטוחים, ורבים מבינים כי בעקבות הביקוש הגבוה בשוק הנדל"ן העולמי זוהי גם השקעה משתלמת במיוחד.

עם זאת, מחירי הנדל"ן בישראל מאמירים לסכומים שכיום אינם מאפשרים לחלק נרחב מהציבור החי במדינה לרכוש נדל"ן. השקעה בנדל"ן אירופאי היא בעלת פוטנציאל תשואה גבוהה במחירים נמוכים יותר, והיא עשויה להתאים לרבים.

לסיכום

השקעות בנדל"ן היו, הנן, ויהיו גם בעתיד השקעות בטוחות ומשתלמות ברוב המקרים.

ניתן לראות כיצד ישראלים רבים כיום מבינים את הפוטנציאל הרב הגלום בהשקעות נדל"ן באירופה ובוחרים להשקיע בה את כספם.