פסיכומטרי. אילוסטרציה
פסיכומטרי. אילוסטרציה צילום: depositphotos

ציון הבחינה הפסיכומטרית משפיע מאוד על עתידם המקצועי של צעירים בישראל. הציון הממוצע כיום הוא 534 ולכן תלמידים שלא מוכנים להתפשר על הפקולטה המבוקשת מחפשים קורס פסיכומטרי שיעזור להם למקסם את הציון.

כיום יש מגוון קורסי פסיכומטרי המכינים את התלמידים לבחינה. הקורסים נבדלים אלה מאלה בשיטות הלימוד, בגודל הכיתות, בספרי הלימוד וגם בתוצאות של התלמידים. כדי לעשות קצת סדר בהיצע הנרחב, בדקנו מה מציע קורס פסיכומטרי והיכן כדאי לתאם שיעור על מנת להתרשם.

החלטנו לפנות במקביל למספר בתי ספר לפסיכומטרי (ללא ידיעת בתי הספר) ותיקים וחדשים וכן לצעירים שזה עתה ניגשו לבחינה, אחרי שעברו קורס באחד מהם – אין חכם כבעל ניסיון. השאלות היו: "מה ההבדלים בין בתי הספר? איך אני יכול לדעת איזה קורס מתאים לי? מה כדאי להביא בחשבון לפני שאני נרשם לקורס?"

אחרי תחקיר מקיף, הגענו למסקנה שיש מספר הבדלים עיקריים שכדאי לתת עליהם את הדעת לפני הבחירה. ההבדל הראשון המהותי בין הקורסים הוא צורת הלימוד. הבדלים נוספים חשובים הם גודל הכיתה וממוצע הציונים של התלמידים במכון.

צורת הלימוד – מאז שפרצה הקורונה לחיינו, צורת הלימוד הפכה לגורם לימודי חשוב במיוחד. לדוגמה, ישנם צעירים שמעדיפים ללמוד מהכורסה, מול מסך המחשב בבית, יש תלמידים שמעדיפים ללמוד בכיתה ויש שיעדיפו לימוד באופן פרטי.

כיתה גדולה: במכונים הוותיקים שנבדקו מצאנו כי הלימוד בכיתה יכול להתקיים עם 34 תלמידים. רוב התלמידים שניגשים לבחינה בפעם הראשונה לא מודעים לחסרונות של כיתה גדולה: כל תלמיד יקבל פחות זמן אישי עם המדריך, על כל נושא שהמדריך מלמד יש גל של שאלות שלא בהכרח תורמות לכלל התלמידים בשיעור, קצב השיעור איטי יותר וכך גם ההספק הכללי, כך שאת רוב הלמידה והתרגול התלמיד עושה בעצמו, בבית.

כיתה קטנה: צעירים רבים ציינו שיש יתרונות רבים לכיתה קטנה של 10 תלמידים. הרבה תלמידים שניגשו לבחינה יותר מפעם אחת שיתפו כמה היה להם חשוב ללמוד בכיתה קטנה.

כל תלמיד יקבל יותר זמן אישי לשאלות עם המדריך, יש מעקב אחרי ההתקדמות של התלמיד לאורך הקורס, קצב הלימוד מהיר יותר וכך המדריך מספיק ללמד יותר חומר בכיתה, מה שמקל את ההתמודדות עם שיעורי הבית. שילוב היתרונות יכול לשפר את הציון בעשרות נקודות.

באופן פרטי: כיום ישנם קורסים שמציעים לימוד עם מורה פרטי. היתרון ברור: תשומת הלב של המדריך היא לתלמיד אחד בלבד, מה שמאפשר קצב לימוד אידיאלי שמותאם לצרכיו.

החיסרון הוא המחיר הגבוה. שיעור פרטי אצל מורה לפסיכומטרי בעל ותק עולה כ-180 שקל לשעה. כדי לעבור על כל החומר נדרשות כ-100 שעות לימוד. כלומר, העלות

שקל! המון כסף! בנוסף, אין בלימוד פרטי שום ביטחון. כלומר, אם הציון של התלמיד בבחינה לא הספיק, הוא ייאלץ ללמוד ולשלם שוב!

תלמידים רבים שלמדו באמצעות שיעורים פרטיים ציינו כי החלק החברתי חשוב והיה חסר להם. הרבה פעמים ניתן לקבל זריקת מוטיבציה כשלומדים עם עוד תלמידים בכיתה. בנוסף, שאלה שתלמיד שואל שלא חשבת עליה יכולה לתרום לך וגם הלימוד ביחד יכול לעזור לתלמידים לחזק אלה את אלה. בנוסף, מסגרת טובה תורמת המון להצלחה.

כדאי לדעת: מלבד המחיר היקר יש לקנות ערכה של ספרים. מחיר ערכת לימוד לבחינה הוא כ-2,000 שקל. למסגרת של קורס פסיכומטרי, לעומת לימוד פרטי, יש מספר יתרונות: מספר שעות הלימוד שהתלמיד מקבל הוא לרוב כפול, במקרה הצורך יהיה קורס נוסף, בחצי המחיר (ברוב המקומות שנבדקו), והתלמיד מקבל ערכה של ספרים חינם (מחיר הספרים מגולם במחיר הקורס).

הצלחנו למצוא: רבים מהנשאלים שיתפו כי השילוב המנצח הוא כיתה קטנה, קצב לימוד שמתאים לכלל הכיתה ויחס אישי. מצאנו את שילוב כל הגורמים בבית הספר של מור קורן.

ציון: התוצאה מבחינתנו היא החשובה ביותר. כששאלנו נציגים של מכונים מה ממוצע הציונים במכון, ענו רובם: "אצלנו הציונים הגבוהים ביותר", "הציונים של רוב התלמידים מעל 600". ביקשנו ממספר מכונים לראות רשימה שמית של תלמידים על מנת לבדוק את הציונים, אך לצערנו הנציגים לא אפשרו את הבדיקה! כך, חוץ ממכון אחד שנציג אותו בהמשך.

תלמידים רבים ציינו שהציון שקיבלו לא היה מספק והם נאלצו לגשת שוב לבחינה. תלמידה אחת, שלמדה באחד המכונים הגדולים, שיתפה אותנו: "אני ושתי חברות שלי ברמה טובה במתמטיקה ואנגלית. למדנו בקורס, הוצאנו בסימולציות של המכון באזור ה-600, אך לצערי בבחינה האמיתית הוצאתי 456. הציונים של שתי החברות שלי הם 461 ו-482. כל הקורס היה בסדר אך 80% מהציונים היו מתחת ל-500!"

הצלחנו למצוא: את הציונים הכי גבוהים מבין המכונים שבדקנו מצאנו אצל מור קורן עם ממוצע העומד על כ-638. בנוסף, מצאנו כי ברוב כיתות הלימוד שלו, מקבוצה של 8 עד 10 תלמידים, בממוצע, שני תלמידים מצליחים להוציא מעל 700!

לסיכום: בחירת קורס פסיכומטרי יכולה להשפיע על הציון שתקבל בבחינה! כדאי לך להשוות בין קורסי פסיכומטרי, להבין מה הם הקריטריונים החשובים לך ולבחור את הקורס הטוב ביותר!

האם לבחור באנקורי בגלל המחיר, ביואל גבע בגלל הניסיון או במור קורן בגלל מגוון היתרונות, זו החלטה שלך! אנחנו כבר הגענו למסקנה איזה קורס פסיכומטרי הכי מומלץ, ומקווים בשבילך שגם אתה תבחר בקורס המוביל.