חבר הכנסת אלי כהן
חבר הכנסת אלי כהן צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר לשעבר וחבר הכנסת אלי כהן נמצא בימים אלה בשיאן של ההכנות לפריימריז בליכוד, אבל לא שוכח לרגע את הערכים שמובילים אותו לאורך השנים ולדעתו נשכחו כמעט כליל בממשלה החולפת.

אחת הסוגיות החשובות שכהן זיהה כבר בממשלה הקודמת היא ההשתלטות הפלשתינית על שטחי C. בריאיון ל'בשבע' הוא אומר כי מדובר בבעיה שהופכת אט אט לאיום אסטרטגי. "ראשית, אני מציע לכולם לבקר בשטחי יהודה ושומרון ולראות בעצמם את הניסיונות להשתלטות בלתי חוקית של הפלשתינים. זו תוכנית מוסדרת של הרשות הפלשתינית ובמימון גורמים זרים. יש להם תוכנית לייצר רצף טריטוריאלי ביהודה ושומרון ואפילו להגיע ולפלוש למרחב הנגב ולמרחב הצפוני".

ואתה באופן אישי פעלת בנושא הזה כשהיית שר בממשלה.

"כשכיהנתי בתפקיד שר המודיעין, לאחר ביקור בשטח, פעלתי יחד עם מנכ"ל המשרד דאז תא"ל מרדכי כהנא להכין דו"ח מסודר מאוד שמתאר את התופעה, ואכן הממצאים מדאיגים. אפשר לומר שמדובר על פצצה מתקתקת בלב מדינת ישראל. זו בעיה קשה מאוד שצריך לטפל בה. הדו"ח המדובר הוגש לקבינט, אך לאחר מכן הממשלה נפלה. המסמך עצמו מתאר את הבעיה, מציין שלא מדובר בתופעה אקראית אלא חלק מתוכנית שלמה, וגם מציע צעדים נדרשים לטובת הטיפול בתופעה החמורה הזאת שחייבים לעקור מן השורש".

הדו"ח שהוצאתם זכה ליחס מהממשלה הנוכחית?

"לצערי, ממשלת בנט-לפיד גנזה את הדו"ח ולא קיימה אפילו דיון אחד עליו. זה נושא שמסכן את מדינת ישראל וביטחון ישראל ולכן הוא חייב להיות הראשון על סדר היום כשאנחנו חוזרים לממשלה".

כהן מודאג גם ממכרזים שמתכוונת רשות מקרקעי ישראל להוציא באזורים אסטרטגיים כמו השומרון, שנראה שהתנאים שלהם עלולים בסופו של דבר להביא את הקרקעות לידיים ערביות. "אני שומע על כוונות של הממשלה הנוכחית לקיים מכרזים ביהודה ושומרון, וגם זו טעות בתפיסה. אנחנו צריכים לבדוק תוכניות מתאר, להקים יישובים חדשים ולהרחיב יישובים קיימים תוך הקצאות קרקע לכל מי שרוצה להתיישב".

"שברנו את הפרדיגמה של השמאל"

את השנה־פלוס האחרונות העביר כהן כחבר מן המניין באופוזיציה, אחרי שכיהן בשנים האחרונות בקואליציה בתפקידי עשייה משמעותיים. ממקום מושבו ראה דברים שלדעתו זקוקים לתיקון, וכעת הוא מאמין שהדרך לשינוי כבר בעיצומה.

"אני חושב שהממשלה הבאה צריכה לטפל בחמישה נושאים עיקריים: משילות, רפורמה במערכת המשפט, יוקר המחיה, שמירה על הזהות היהודית והפשיעה במגזר הערבי. כשהיינו בשלטון הובלנו רפורמות חשובות: קידמנו את הסכמי אברהם, שברנו את הפרדיגמה של השמאל והוכחנו שאפשר לקדם שלום עם מדינות ערב מבלי לפגוע בשלמות ארץ ישראל; פעלנו להחזרת הסוגיה הפלשתינית לגודלה הטבעי, בשונה מהשמאל שבא וניפח אותה בחזרה; שמרנו ושדרגנו את המעמד הבינלאומי של ישראל; תקופתי כשר הכלכלה הייתה הטובה ביותר זה שנים עבור האזור, גם בהשקעות חדשות וגם בפיתוח אזורי תעשייה קיימים. המנכ"לים שלי היו אנשי התיישבות שיש להם שורשים עמוקים. תמיד פעלנו למען ארץ ישראל. לעומת זאת, בממשלה הנוכחית ראינו ניסיון לקעקע את הזהות היהודית של מדינת ישראל. צריך לזכור דבר אחד: ההורים שלנו והסבים שלנו שהקימו את המדינה הזו, הקימו אותה כי הם רצו מדינה יהודית שתתנהל באופן דמוקרטי".

אבל הרפורמות המדוברות היו יכולות להיות מטופלות גם בממשלת הליכוד הקודמת, לא?

"זה נכון. בפשיעה במגזר הערבי היה צריך לטפל טוב יותר בתקופתנו. בתור חבר קבינט לשעבר, אני מודאג שיום אחד המגזר הערבי יפנה כלפינו את כל הנשק שהוא אוגר.

"בנוגע לרפורמה במערכת המשפט, גם כשניהלתי חברות גדולות וגם כשהייתי שר בממשלה, נהגתי לומר שתפקידו של היועץ המשפטי הוא לתת עצה ולא להחליט. היינו צריכים לשים יותר דגש על רפורמות במערכת המשפט, ואנחנו מתכוונים לפעול למען הנושא בנחישות. צריך לשנות את שיטת בחירת השופטים כך שייצגו את כל עם ישראל. אני רוצה שופטים גם מהמרכז אך גם מהפריפריה. אני רוצה שופטים חילונים, חרדים וחובשי כיפות, ולא מחונטה אחת. אני רוצה שבחירת השופטים תהיה בהליך דומה לזה שמתרחש בארצות הברית. כך נוכל להחזיר את אמון הציבור במערכת המשפט ולא להיתקל בהחלטות בלתי סבירות שחלקן מנסות לפגוע באופי היהודי של המדינה.

"בנוסף, הייתי רוצה להפסיק את הנפוטיזם בפרקליטות. ראינו תופעות קשות – כמו במקרה של גל הירש – והיינו מצפים לשמוע שצריך לעשות בדק בית בנושא הזה. לדעתי צריך להקים ועדת חקירה ממלכתית שתבחן את הכשלים ותקבע שמי שפעל באופן לא חוקי ישלם מחיר. בנוסף, יש למנוע הישנות של מקרים כמו של גל הירש בעתיד".

אתה מדבר על רפורמות ביוקר המחיה. נראה שתנאי השוק אינם פשוטים, אז מה אתם תוכלו לעשות שהממשלה הנוכחית לא עשתה?

"בנושא יוקר המחיה הממשלה האחרונה הייתה בעייתית מאוד. יאיר לפיד מעיד על עצמו – ובצדק - שהוא לא מבין בכלכלה. כמי שעוסק בכלכלה שנים, אני יכול לומר שהדבר הנכון הוא רק להוריד מיסים. הורדנו את שיעורי המע"מ, מס החברות ומס היצואנים וכך הגדלנו את התוצר הגולמי. כשיאיר לפיד היה שר האוצר, וביתר שאת מאז שהוא ראש הממשלה, היו רק גזרות, התייקרויות והעלאות מיסים. יש היום בקופת המדינה עודף של 45 מיליארד שקלים, כלומר אין שום הצדקה למצב הזה. לכן אפשר בהחלט לטפל ביוקר המחיה באופן שונה ממה שהממשלה הזו עשתה בימי משילותה. מי שהצית את גל עליות המחירים האחרון היה הממשלה", כהן מבהיר, "היא העלתה את התשומות בכל עסק – מחירי החשמל, המים, הארנונה, הגז לבישול ואפילו התרופות. מה לעשות, העסקים חייבים לשרוד. בהחלט היה אפשר להבין ולהכיל גזרות כלכליות וצמצום אילו הייתה לזה הצדקה, אבל לא ייתכן שבקופת המדינה יש עודף משמעותי מאוד והאזרחים נאלצים לספוג עוד ועוד גזרות. הדבר הזה נובע מחוסר הבנה כלכלית. המדינה הייתה יכולה לספוג התייקרויות מתוך העודפים בקופה, כפי שעשינו בעבר במספר מקרים. במצב כזה היה אפשר לבלום את גל ההתייקרויות, כי ההכנסה הפנויה לאזרחים הייתה גדולה יותר, הם היו צורכים יותר והעסקים היו מרוויחים יותר. אנחנו רואים ממשלה חסרת חמלה ונגועה בחוסר הבנה כלכלית של המצב".

ומה לגבי מחירי הדיור? זו סוגיה כאובה שלא ממש השתנתה בשנים האחרונות.

"יש מה לעשות גם בעניין הזה. אני ניהלתי בעבר את אחת מחברות הנדל"ן הגדולות במשק. מחירי הנדל"ן הם לא גזרת גורל. בניית 100 מ"ר עולה בממוצע 700,000 שקלים, אבל היום במרבית הערים של מעמד הביניים דירת ארבעה חדרים עולה שני מיליון שקלים ויותר. אם נשאיר את השליטה במינהל מקרקעי ישראל בידי המדינה אבל נעביר את השיווק לידיים פרטיות, נקדם סוגיות שקשורות בכוח אדם ונקצר את זמני התכנון, ואז יהיה אפשר בהחלט להוריד את המחירים.

"דרך אגב, אומנם מחירי הנדל"ן גבוהים כבר שנים, אבל בשנה האחרונה הם עלו יותר מאשר בכל חמש השנים שקדמו לה גם יחד. כשהייתי שר הכלכלה שיווקנו יותר מ־40,000 דירות בהנחה של שלושים אחוז. אפשר לפתור את זה, יש לי תוכנית סדורה ואני מקווה שיעלה בידי לממש אותה".

יש גם דברים שהממשלה הנוכחית עשתה שתשמרו?

"אני חושב שאנחנו פעלנו תמיד לשמור על מדינת ישראל חזקה ויהודית. אני אדם מאמין, ולדעתי גם השנה באופוזיציה, למרות שהייתה קשה, הייתה חשובה מאוד. כך גילינו דברים שצריך לתקן. אנחנו נשמור על הדברים הטובים שעשינו ושנעשו, אבל יחד עם זאת יש בהחלט דברים שצריך לתקן, וגם את זה נעשה".

"הבחירות גורליות, זו לא קלישאה"

בקרב תומכי הליכוד – ולא רק שם – שוררת תחושה שהממשלה האחרונה לא ייצגה אותם, בעיקר בגלל שהדירה והחרימה קולות שונים משלה, שהיו מזוהים עם הימין. חבר הכנסת כהן מבקש להפסיק עם שיח החרמות, אך אינו מתחייב לקלוט לממשלה הבאה מפלגות שאינן מזוהות עם העמדות והערכים של הימין.

"קודם כול, הכוונה שלנו היא להקים ממשלת ימין שתתבסס על הליכוד, מפלגת הציונות הדתית ושתי המפלגות החרדיות, שיביאו יותר מ־61 מנדטים. לדעתי בבחירות הקרובות תהיה הכרעה. על מה אני מתבסס? מה השתנה הפעם שתהיה הכרעה שלא הייתה בפעמים הקודמות? עניין פשוט: הפעם ברור לכולם שיאיר לפיד מוכן להקים ממשלה שתישען על הרשימה המשותפת. בפעמים הקודמות נתקלנו במצב שלגוש הימין היו 57 מנדטים, לגוש השמאל 56, והרשימה המשותפת הייתה מפלגה שאף אחד לא מוכן לשבת איתה. כעת יאיר לפיד אומר באופן מפורש שהוא מתכוון לשבת איתם. לכן הפעם הזו תהיה הכרעה. אנחנו אומרים על כל בחירות שהן גורליות וזה נשמע כמו קלישאה, אבל הפעם זו ממש לא קלישאה. הפעם זו חובה שלנו לא להישאר אדישים ולא להשאיר אנשים אחרים אדישים. אני שומע מאנשים ברחוב שהם מאוכזבים מההתרפסות שהייתה בפני האחים המוסלמים ורע"ם".

אז רע"ם והמשותפת לא. לכל השאר יש אפשרות להשתלב בממשלה עתידית בראשות הליכוד, אם אכן תוקם?

"לא רק רע"ם והמשותפת, אנחנו לא נשב גם עם מרצ. גם במרצ אומרים כבר שצריך מדינת כל אזרחיה ולא מדינה יהודית ודמוקרטית".

אבל כל האחרות לגיטימיות?

"בעיניי, אחרי שהקמנו ממשלת ימין שמבוססת על ארבע המפלגות שהזכרתי קודם - אפשר לדון על צירוף של מפלגות נוספות. הן יצטרכו להסכים ליישם איתנו את כל הרפורמות שלנו, ובעיקר לשמור על הזהות היהודית של מדינת ישראל. כל מי שלא מאמין במדינה יהודית ודמוקרטית – אין לנו שיג ושיח איתו. חוץ מהעניין הזה, אנחנו לא החרמנו אף אחד. מי שעסוק בלהחרים את החרדים, את הליכוד, את נתניהו, היו מפלגות שמאל שדיברו על ממלכתיות מצד אחד אבל החרימו מצד שני. הרי ליברמן מחרים את החרדים, לפיד את מפלגת הציונות הדתית וסער וגנץ את נתניהו. על בסיס קווי היסוד והתיקונים שנרצה לעשות, אם תהיה מפלגה לאומית שתרצה להצטרף, אנחנו נשקול לחיוב ולא נתנגד".

השריונים המדוברים בליכוד ראויים בעיניך? הרי הבטחתם הבטחות לשיקלי וכנראה שגם לסילמן.

"הבטחות צריך לקיים. אני חושב שיש שריונים ראויים כמו עמיחי שיקלי, גל הירש ועידית סילמן. שיקלי הוכיח שהוא נאמן לארץ ישראל ולערכים שלנו, הירש עבר רדיפה לאחר שהקדיש עשרות שנים למען עם ישראל וסילמן הייתה ציר חשוב בהפלת הממשלה. השריונים המדוברים בליכוד הם נכונים וייתנו לנו בהחלט תוספת חשובה לקראת הניצחון שאנחנו מייחלים לו".

אתם מסתכלים מהצד על אי־ההסכמות במפלגת הציונות הדתית ועוצמה יהודית. אתם מודאגים מזה ומאובדן קולות?

"אני רק אזכיר שאלמלא היהירות של בנט ושקד שהתפצלו מהבית היהודי והקימו את הימין החדש, היינו יכולים להקים ממשלה ב־2019. אני בטוח שגם סמוטריץ' וגם בן גביר ינהגו באחריות, כי הבחירות הללו גורליות מאוד".

ומה לגביך ברמה האישית? איפה אתה רואה את מקומך בליכוד בכלל ובממשלה הבאה בפרט?

"אני מקווה לקבל תיק כלכלי בכיר בממשלה הבאה, אבל אני לא עסוק עכשיו בתפקידים. כרגע המשימה החשובה היא לגבש נבחרת ראויה ומנצחת. עבדתי קשה מאוד בתור שר הכלכלה והתעשייה, ושנת 2019 הייתה שנת שיא לכלכלת ישראל. בתור שר המודיעין הייתי הראשון שביקר בחרטום בירת סודן במסגרת קידום הסכמי אברהם. גם באופוזיציה פעלתי לקידום חוק הדגל והובלתי את המאבק להעלאת שכר החיילים שהצליח מאוד. אמי, שתיבדל לחיים ארוכים, אומרת תמיד שמי שטרח בערב שבת יאכל בשבת. אני טרחתי לאורך כל הזמן גם בקואליציה וגם באופוזיציה – ואני מקווה שיעלה בידי להיות בצמרת הליכוד ולהמשיך לפעול למען עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל".

***