האיש האפור
האיש האפור Courtesy of Netflix © 2022

ב2009 יצא לאור רומן בשם 'האיש האפור' שמספר את סיפורו של סיירה 6 – אסיר שגויס על ידי הCIA ופועל בין הצללים של החוק. שנתיים לאחר מכן, ב2011, הוכרז על כך שהסרט יעובד לקולנוע, והנה, ברוך ה', 200 מיליון דולר ו11 שנים מאוחר יותר זה גם קרה...

במהלך הדרך עבר הסרט המתוכנן לא מעט שינויים, ובמקום סרט בבימויו של ג'יימס גריי ובכיכובו של בראד פיט (או שרליז ת'רון, תלוי על איזה שלב של התהליך אנחנו מדברים) שמוקרן על המסך הגדול, קיבלנו סרט נטפליקס בבימויים של האחים רוסו ובכיכובם של ריאן גוסלינג וכריס אוונס,.

הסרט מתחיל בכלא, כשבכיר בCIA מציע לרוצח מורשע את עסקת חייו – במקום להינמק בכלא במאסר עולם, להיות מתנקש סודי בשירות החוק. התוכנית נקראת 'סיירה', ולאחר שהרוצח (ריאן גוסלינג) מסכים הוא מקבל את שם הקוד 'סיירה סיקס'.

כאשר סיירה סיקס מגלה 18 שנה מאוחר יותר שהיעד הנוכחי שלו הוא סיירה פור זה מדליק אצלו כמה נורות אדומות, והוא מסכים לקחת ממנו כונן מוצפן לפני שהוא מחסל אותו. המפעיל הנוכחי שלו מוכן לעשות הכל בכדי להשיג את הכונן, והוא שולח בעקבות סיירה סיקס את הרוצח המטורף לויד הנסון (כריס אוונס).

העלילה מכילה כמובן גם את כל שאר המאפיינים הגנריים שחיוניים לז'אנר כמו ילדה חטופה, פיצוצים, ומרדף מכוניות שמצליח להשמיד חצי עיר, והתוצאה הסופית גם היא מזכירה באופן לא מפתיע כל סרט אקשן אחר שאי פעם ראינו בדגש על סרטי ג'ייסון בורן.

אבל, בניגוד לכל אותם סרטי אקשן שהאיש האפור מעתיק מהם בלי בושה, האיש האפור הוא סרט שנוצר עבור נטפליקס – ועם תג מחיר של 200 מיליון דולר הוא גם אחד הסרטים היקרים ביותר של ענקית הסטרימינג – וככזה הוא מראש מנסה להציע בילוי קצת אחר.

כשאנחנו יוצאים לקולנוע זה דורש מאיתנו גם זמן וגם כסף על הכרטיסים והבייביסיטר לילדים, ולכן סרט שהוא רק "נחמד" פשוט לא שווה את ההשקעה. לעומת זאת, נטפליקס בנתה את עצמה על סרטים נחמדים שיכולים להעביר ערב בכיף על הספה, ואת הנישה הזו 'האיש האפור' בהחלט ממלא.

גם באתרי הביקורות הגדולים 'האיש האפור' מקבל ביקורות ממוצעות, עם נטייה קלה לכיוון החיובי. למשל, באתר Rotten Tomatoes דירוג ממוצע של 5.6/10 – נחמד כבר אמרנו? והנחמד הזה בהחלט הספיק לו בכדי להפוך לסרט הנצפה ביותר בנטפליקס השבוע, ולנטפליקס בכדי להכריז על סרט המשך ואולי אפילו יותר מאחד, לכו תדעו, אולי יהיו אפילו שישה. ג'ייסון בורן, מאחוריך...