אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

"כשפנינו למכון פוע"ה כדי להתייעץ בעניין, קיבלנו מענה רפואי-הלכתי מקצועי, אנושי, רגיש ומתחשב מאוד מהרב שגב, שטומן בחובו המון ידע הלכתי ורפואי. שיתפנו אותו בחזון הילודה שלנו והבנו שכדי לעשות את ההשתדלות שלנו יהיה עלינו לשקול בכובד ראש הליך של הקפאת עוברים"

מי שהביאו למגזר הדתי והחרדי את בשורת שימור הפוריות לרווקות, ועמלים על הפצת חשיבות הפעולה, עומדים כעת בפני מהפכה חדשה ומבקשים לצאת בקריאה לציבור הנישאים מאוחר- דאגו לעתידכם והקפיאו עוברים כל עוד אפשר.

במכון פוע"ה עסוקים בימים אלו בהמלצה חדשה לעודד זוגות הנישאים לאחר גיל 34 לבצע הקפאת עוברים מיד לאחר החתונה על מנת למנוע עגמת נפש בעתיד. "במדינת ישראל ממוצע הילודה עומד על קרוב לארבעה ילדים במשפחה", אומר לנו הרב ליאור שגב, רב פוסק במכון פוע"ה.

היו שותפים בשביל אלו שעוד לא זכו >>

"זוגות מעוניינים ביותר מילד אחד ואף יותר משניים, אנשים נכנסים לטיפולי פוריות גם עבור ילד שלישי ורביעי. קל וחומר במגזר הדתי, שם היו לנו מקרים בהם האשה מוכנה לעבור טיפולים לא פשוטים גם עבור ילד חמישי או שישי. בשנים האחרונות אנו נתקלים בפניות של זוגות מבוגרים שלמרבה הצער לא הצליחו ללדת יותר משני ילדים בשל גילם המבוגר והם מתייעצים איתנו מה הן האפשרויות העומדות בפניהם. המכון מתלבט אם לצאת בהמלצה גורפת לזוגות שנישאים לאחר גיל 34 על מנת לוודא שיש להם את האופציה הבטוחה הזו בכיס".

הרב שגב מסביר שככל שגיל האשה עולה, איכות הביציות שלה יורדת, מה שלמרבה הצער מגביל את היכולת שלה להקפיא ביציות או עוברים ויוצר עוגמת נפש גדולה בעתיד שיכלה להמנע לו רק היו מבצעים בני הזוג בזמן את הפרצודורה הנכונה.

"זוגות רבים חוששים מתסמונת דאון שהסבירות אליה עולה עם הגיל. וגם הסבירות להפלות עולה ככל שהגיל עולה. בנוסף, מגיעות לכאן נשים שנישאו מבוגרות וחוששות להניק את התינוק שלהן זמן רב כדי לא לדחות את היכולת להרות מהר שוב. למה היא צריכה להיות בלחץ? לכולם ברור מה הם יתרונות ההליך אולם יש לדבר גם על המחיר".

מה המחיר?

יש כאן הוצאה כספית לא מבוטלת שכן קופות החולים לא מממנות טיפולים מסוג זה. מדובר בהוצאה לא קטנה – הקפאת עוברים היא סיפור של כ-10-12 אש"ח. בכל סבב ניתן להוציא עוברים רבים. אפילו עשרה. אולם ההליך עצמו לא זול.

נוסף לכך, יש כאן שאלה רגשית גדולה. האם זוג שרק עכשיו הכיר ונישא, צריך להכניס את עצמו ל'טרלול' סביב הנושא הזה? ריצות, בדיקות, פרוצדורות רפואיות. אנו מציעים לזוגות ללא בעיות פוריות ידועות ומוכרות להכנס לחדר הניתוחים ולטיפול לא פשוט. זו בהחלט שאלה. מצד שני המחיר של הבחירה שלא לעשות זאת, עלול להיות כבד אף הוא. כך שבהחלט יש מקום לשקול בחיוב את הפרוצדורה ואנו רואים חובה מוסרית להמליץ עליה בפומבי".

שאול (37) ומיכל (34) (שמות בדויים) נשואים מזה חצי שנה, פנו לאחרונה למכון בשאלה האם נכון להם לעבור הליך של הקפאת עוברים. " כשפנינו למכון פוע"ה כדי להתייעץ בעניין בפן ההלכתי שלו, קיבלנו מענה אנושי, רגיש ומתחשב מאוד מהרב שגב, שטומן בחובו המון ידע הלכתי ורפואי. שיתפנו אותו בחזון הילודה שלנו והבנו שכדי לעשות את ההשתדלות שלנו יהיה עלינו לשקול בכובד ראש הליך של הקפאת עוברים" הם משתפים.

"בעינינו קיים חוסר ידע בציבור וגם אצלנו עד לא מזמן, מבחינת סיכויי הצלחת הפריון בין תהליך שאיבת ביציות לבין תהליך הקפאת עוברים. ההבדל ביניהם משמעותי וחשוב להפיץ את הבשורה - סיכויי הפריון בתהליך הקפאת עוברים הינו גבוה משמעותית.

האם המחיר הנפשי, הכספי והפיזי מוצדק בעיניכם?

אנחנו רוצים ומייחלים לבית שמח ומלא בתכונה בע"ה. שקלנו את המחירים הרגשיים, הנפשיים וגם כמובן הכספיים והבנו שיש לנו כאן מטרה גדולה יותר מאיתנו.

יש לכם מה לומר לזוגות המתלבטים?

אנחנו חושבים שכל זוג בתחילת דרכו צריך לקחת בחשבון את מאפייני הגיל ואת חזון הילודה שלו ולשקול את המשך הדרך בצורה מחושבת. עצם זה שהתחתנו לא אומר שאנחנו צריכים להישאר שאננים. אנחנו לא נמצאים בטווח גילאים שיכול לאפשר לנו משחק ותמרון מבחינת זמנים.

איפה ההשתדלות שלנו?! איפה הפעולות שאנחנו נוקטים כדי לאפשר לנו להביא ילדים לעולם?! הרפואה המודרנית והיתרונות שהיא מביאה איתה בימינו, היא מדהימה ויש בה הרבה ברכה. אסור להתעלם מזה ואנו מייעצים לכולם לפעול בכל דרך אפשרית למען ההשתדלות בהולדת ילדים" סיכמו.

הרב מנחם בורשטין העומד בראש מכון פוע"ה אמר: " מתוך תחושת אחריות ושליחות, אנו במכון פוע"ה עוסקים כל הזמן ברווחת ושמחת זוגות בישראל ובנסיון להקים משפחות. אף כי ברור לנו שאשה היא לא מכונת ילודה, אנו רוצים לגבש עמדה שתתן לזוגות הנישאים מאוחר חומר למחשבה על עתידם המשותף. מתוך הצורך בשטח שיתפנו כבר רבניות ורבני קהילה בדיון החשוב הזה במספר כנסים עד היום על מנת להגיע לקהל רחב ככל האפשר ואנו מקווים בחודשים הקרובים להגדיל את מספר הזוגות הפונים להליך כזה".

מכון פוע"ה נמצא בימים אלה בימי התרמה שנתיים עבור סיוע לעוד אלפי זוגות הזקוקים לייעוץ, הכוונה וליווי במסעם האתגרי בתחומי הפוריות- הריון לידה וגנטיקה. המכון עוטף זוגות במעגלי החיים השונים.

נמשיך לעשות הכל כדי שכל זוג יזכה לילדים משלו. תרומתכם תאפשר לנו לסייע לכל מי שזקוק >>