ענן
ענן צילום: FREEPIK

הענן הממוחשב הוא למעשה מאגר נתונים שאינו נמצא על גבי המחשב העסקי או לחילופין הפרטי שלנו, אלא על גבי חוות שרתים מרוחקת שתפקידה העיקרי הינו לאחסן אותו בצורה האידיאלית עבור תשלום.

על כן, הגישה לאותו מאגר נתונים ניתן לביצוע מכל מקום שיש בו אינטרנט ולכן, היא אינה מחייבת אותכם בשימוש במחשב האישי שלכם בלבד. מדובר למעשה על שינוי משמעותי ביחס לאחסון בעזרת שימוש בכונן פיזי או אפילו כונן חיצוני נייד.

כמו כן, לא פעם ולא פעמיים אנו שומעים על אפשרויות רכישה של מחשוב ענן לצד שטחי אחסון ועוד מגוון צירופים שונים שלא תמיד ברור אם מדובר על הבחירה האופטימלית עבור המצב אליו אנו נתונים והאם אנו בכלל צריכים אותם. במטרה לעשות לכם סדר בבלאגן, ריכזנו למאמר הבא את כל מה שחשוב לדעת על מחשוב ענן.

החשיבות מאחורי שירותי מחשוב ענן

מחשוב ענן הוא פתרון שנוצר על מנת לספק מענה לכמויות המידע הגדולות שמצטברות ברחבי האינטרנט והמחשבים הפרטיים שלנו. על כן, למרות התפתחות הטכנולוגיה והקדמה אותה אנו חיים מיום ליום, כמות הקבצים שמוזרמים ברשת גדלים מדי יום ביום בצורה כזו שלא ניתן לאחסן אותם בזיכרון רגיל.

מדובר למעשה על מצב שגורם לעומס יתר בקרב המחשבים הפרטיים, עומס שהופך את השימוש באותם קבצים לפחות נוח בצורה משמעותית, מה שמקשה על ביצוע של פעולות פשוטות וקבלת שירותים רבים, במיוחד בעת בה מדובר על ארגונים ועסקים שונים או לחילופין אנשים שמאחסנים כמויות אדירות של נתונים לצורך ביצוע עבודתם.

למה דווקא ענן?

ובכן, לאור העובדה שהרוב המוחלט של הגולשים הפרטיים והעסקיים הקטים לא ישכרו או לחילופין ירכשו לעצמם שרתים פרטיים באופן עצמאי, עלה הצורך באלטרנטיבה שתתאים לכל בעלי העסקים והאנשים הפרטיים השונים מבלי הצורך להיות תלויים במתקנים ממשיים כאלו ואחרים.

הענן הוא למעשה המקום שאוגר אליו את כל הנתונים, זה שניתן להעביר אליו את סך הקבצים שצברתם לאורך השנים. באופן פיזי, השרת יושב אצל האדם שמספק לכם את השירות, באופן המעשי והוירטואלי, הוא נגיש מכל מקום שמחזיק גישה לאינטרנט, ממש כמו הגישה לאימייל שלכם.

איך זה בעצם עובד?

ככלל, ניתן לומר באופן חד משמעי כי חוות השרתים הם חוות עצומות ולכן, ישנן מעט מאוד חברות בסדר גודל גדול באמת שיכולות להרשות לעצמן להקים את אותן חוות שרתים למרבית האנשים. מדובר למעשה על חברות אשר מספקות אחסון עבור ספקיות המשנה ומתוך כל אותן ספקיות משנה, עליכם לבחור מי יהיה ספק הענן שלכם, בהתאם למיקום הגיאוגרפי שלכם.

מיותר לציין כי מדובר על שרתים במימדים עצומים ובלתי ניתנים לתפיסה, כאלה הבאים לידי ביטוי במאגר קבצים של מיליוני בייטים. כמו כן, החברות השונות אשר מציעות לנו את שירותי האחסון השונים תחת קשת מחירים רחבה במיוחד, בעת בה כלל החברות חייבות להפגין אמינות ומקצועיות בתחום.

מיותר לציין כי מדובר על שירות הטומן בחובו שורת יתרונות רחבה במיוחד ובעת בה תלמדו לאפיין את הצרכים האישיים שלכם לעומק, ניכר כי תוכלו למצוא את הספק המדויק עבורכם.