בכנס 'עת לאהוב' של פרויקט 252 וערוץ 7, תתקיים סדנא של משה שרון מאמן לזוגיות בנושא הדיבור.

"קשרים רבים מצליחים או נופלים בעקבות מילים, וככל שנהיה יותר מכוונים כלפי הדרך בה אנחנו אומרים את הדברים, כך נצליח ונגיע לקשרים טובים יותר.

כיצד הדיבור משפיע על קשר לפני חתונה?

"זה מתחיל בדיבור הפנימי, עם כל אותם משפטים שאנחנו אומרים לעצמינו, כמו 'מה אני מסוגל לעשות ומה לא, מגיע לי או לא מגיע לי, והאם בכלל יאהבו אותי? הדיבור הזה ממשיך כלפי חוץ במסרים שאנחנו מעבירים לסביבה, כמו 'אם עד עכשיו לא מצאתי, מי אמר שאמצא?' או 'למה דווקא אני נפגשת עם כל ההזויים?' וכו'. כל אחד צריך לבדוק, איפה הוא נמצא בדיבור שלו והאם הוא יכול להתקדם משם.

האם באמת יש מילים שאסור לומר?

"בוודאי. יש שתי מילים שהייתי מוציא מהלקסיקון בכלל, לא רק בדייטים אלא בכל שלבי הזוגיות, והן: 'אמור' ו'צריך'. מדובר במילים נגועות שיוצרות הרס בכל סוג של יחסים, כמו למשל האמירה "אנחנו צריכים כבר להחליט", או "את אמורה ללכת עם כיסוי ראש".

מה הבעיה במשפטים האלו?

"הם גורמים לפרידות ויוצרים בלאגן רגשי", אומר שרון, "במקומם אני מדרבן גברים ונשים להשתמש במילה "זקוק/ה". אתה לא אמור ואת לא צריכה, 'אני זקוק לדעת איפה אני עומדת, כדי ליצור אצלי ביטחון'. 'אני זקוק להבין את עמדתך בנושא כיסוי ראש', וכן הלאה".

בזוגיות מותר לומר הכל, לא?

"השאלה היא לא מה אתה אומר, אלא איך אתה אומר אז זה. יש מילים שעובדות לטובת כולם ויש מילים שיעשו רק נזק. בסדנא נלמד בדיוק את זה".

מי שרוצה להכיר, להתקדם ולבנות מערכת יחסים יציבה ולאורך זמן, מוזמן להשתתף בסדנא של משה שרון בכנס 'עת לאהוב' ופרויקט 252.

להרשמה לכנס 'עת לאהוב' שיערך ביום רביעי י"ג אב (10.8) בנייני האומה ירושלים >>