אבו מאזן
אבו מאזן צילום: רויטרס

הפלסטינים חלשים. גם הרשות וגם חמאס. מדינות ערב לא עוסקות בהם ואף מאסו מהם. הטורקים עסוקים בסוריה וכלכלה. אירופה וארה"ב עסוקים באוקראינה ובאינפלציה.

אפילו הציבור הישראלי שכח כבר את גל הפיגועים הרצחני לפני כמה חודשים ועסוק ביוקר המחיה, כי זה כואב יותר כרגע. דווקא זה הזמן לא לזנוח את הפלסטינים, אלא להכריע אותם ולכפות עליהם את התנאים שלנו, לפני שיהיה מאוחר.

ביידן השפיל את אבו מאזן. הביקור היה מס שפתיים לסעודים ולמפלגתו של הנשיא בבית. הפגישה החטופה, לא ברמאללה, ללא דיון אמיתי באף סוגיה לעומק שקשורה להסדר. נכון, ביידן רשם צ'ק, אבל גם הוא היה צנוע ובעצם נועד לפצות על חוסר התעניינות בנושאי הליבה וחוסר גינוי או הפעלת לחץ כלשהו על ישראל.

ברגעים כאלה על ישראל לא להוריד את הרגל מהגז, לא להעניק מחוות, לא לנהל שיחות. להיפך. להגביר את הלחץ. לנצל זאת כדי לכפות את התנאים שלנו. זה גם ניתן וגם לגיטימי.

המלחמה באוקראינה החזירה אותנו למושגי סכסוכים שהיו פה במשך אלפי שנים, של ניצחון מול תבוסה. לכמה עשרות שנים חשבנו שהמערב שכח זאת. אך לא. כשזה משרת את מדינות המערב, ארה"ב ואירופה – הם נזכרים במושגים של פעם. לראיה הקריאות שלהם לאוקראינה לא לנהל מו"מ מול רוסיה, אלא לחתור לניצחון. אותה בריטניה שקראה לישראל במשך עשורים לוויתורים – עומדת בראש הקריאה למלחמה של אוקראינה עד לניצחון על רוסיה. לא מבקשת לוותר על השטחים למען סיום הלחימה והצלת חיי האזרחים. המסקנה המתבקשת מכך היא כי הם דחפו אותנו למשא ומתן וויתורים לא בגלל אובדן ערכי הניצחון, אלא כי הם לא רצו שאנחנו ננצח.

זה הרגע לדרוש הפסקת אלימות, הפסקת הסתה, הכרה מלאה במדינת ישראל כמדינה יהודית, לחתור להכרעה בעזה, להסדרת קרקעות הבדואים בנגב בכפיה, להקשיח תנאי האסירים הביטחוניים בבתי הכלא הישראליים, לפעול לחיזוק הריבונות בהר הבית, לפעול לחיזוק משמעותי של ההתיישבות היהודית בגליל ובגולן, לחזק את התיישבות ביהודה ושומרון, להקים את המשמר האזרחי שידאג לביטחון בערים המעורבות.

ייתכן שזה יגרור תגובות. הן מעזה והן מחיזבאללה. אבל אם נעשה זאת עוד שנה שנתיים, ייתכן שנקבל אירן חזקה יותר ואגרסיבית יותר, עם נשק גרעיני, עם מימון יותר משמעותי לחיזבאללה וחמאס, כשרוסיה וסין נותנות לה גב. אז ייתכן שיהיה מאוחר. אז האתגר יהיה הרבה יותר גדול והתנאים יהיו קשים יותר. ייתכן שגם אנחנו נהיה מוכנים יותר, אבל הפער ביכולות עלול לקטון לרעתנו.

אלכס נחומסון הוא מנכ"ל "מבטחי" וחבר "פורום המזרח התיכון – ישראל"