יועז הנדל
יועז הנדל צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ניצחון חרדי: בג”צ הוציא הערב (חמישי) צו ביניים המקפיא את רפורמת הקומה הכשרה של שר התקשורת יועז הנדל.

על פי בג"ץ, ייקבע מועד לדיון נוסף במהלך ינואר-פברואר 2023. הנציגים החרדיים בכנסת הביעו קורת רוחם מההחלטה.

"זהו ניצחון גדול של הצדק והיושר על דורסנות הממשלה בנסיונה לכפות ערכים זרים על ציבור גדול המבקש תקשורת נקייה", אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי.

לדבריו, “המאבק של תנועת ש"ס נגד הרפורמה בכל החזיתות, הן המשפטית והן בחקיקה הוביל לתוצאה של דחיית כניסת רפורמת הסלולר לתוקף. אנו מתחייבים בעזרת השם, שעם הקמת הממשלה הבאה בעז"ה, נעביר את חוק הסלולר שלנו בקריאה שניה ושלישית ונאפשר חופש בחירה לצרכני התקשורת".

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מאיר פרוש שהשתתף בדיון בבג"ץ בתגובה להחלטה: "אפילו שופטי בג"ץ מבינים שההתנהלות של השר הנדל להרס הצביון החרדי חוצה את הגבולות והציב לו קו אדם. הנציגות החרדית מחויבת לקדם את החוק לשימור הקומה הכשרה, ובהתאם להוראות מרנן ורבנן גדולי ישראל נעשה זאת מיד עם בחירת הכנסת הבאה".

ח”כ יעקב טסלר אמר כי "השתתפתי היום בדיון נגד הרס הקומה הכשרה בחברות הסלולר שניסה ליזום השר הנדל. מסתבר שגם שופטי בית המשפט העליון מבינים שרפורמת הנדל – אינה יכולה להתקבל כלאחר יד. אני שמח שזה נעצר בשלב זה. רפורמת הנדל נועדה בניסיון לפגוע במגזר ענק במדינת ישראל, שבוחר לחיות באמונתו, במסגרת מותאמת לצרכיו ולאורח חייו. יש לקוות כי גם אחרים שמנסים להשתמש בתפקידם בכדי לחנך את המגזר החרדי ילמדו את הלקח".

ח"כ אורי מקלב מסר כי "החלטת הבג"ץ מאה עד כמה רפורמה זו של הנדל הייתה פוגענית ונגועה באינטרסים זרים. דאגתם הכנה של גדולי ישראל והציבור כולו הייתה לצנינים בעיניו של הנדל בניכור עז. ביהירות דחה את כל הניסיונות להבנות בנושא. אי אפשר להתעלם מחוסר המקצועיות והשחצנות היהירות ובהילות של החלטה זו תוך ניסיון לחנך את הציבור.

"קידום רפורמה זו של הנדל הייתה שזורה באינטרסים פוליטיים צרים, בעוד הוא ציפה לרווחים פוליטיים ומחיאות כף, בסייעתא דשמיא התנכלות זו לימדה אותו לקח, פגעה בו וביזתה אותו לעיני כל ישראל עד אשר נהיה לדמות לא רצויה פוליטית ונאלץ לחזר על הפתחים לחפש מסגרת פוליטית שאינה רלוונטית.

עו"ד זלמן בלאק, שייצג את מגישי העתירה נגד רפורמת הסלולר, ארגון 'אמת ליעקב', מסר: "ביהמ"ש לא קיבל את הניסיון של משרד התקשורת לשנות את פרשנות החוק לאחר 17 שנים, בהן החוק מפורש ככזה המאפשר להגביל ניוד אל מחוץ לקומה הכשרה וכעת השר בחר מטעמים פוליטיים לנסות לשנות את הפרשנות. ביהמ"ש הבהיר שנוכח העובדה שהפרשנות הייתה כך במשך שנים ארוכות הם נותנים צו על תנאי ולא מאפשרים לשר לבצע את הרפורמה בלי בירור משפטי".

מארגון 'אמת ליעקב' נמסר: "אחרי בלימת רפורמת המעונות, ויחד עם ההישג הנוסף היום בעתירה נגד רפורמת התח"צ, אנחנו גאים להיות חתומים על העתירה שבלמה את הפגיעה החמורה במאות אלפי משתמשי הסלולר הכשר בציבור החרדי. נמשיך להיאבק נגד כל פגיעה ציבורית וניסיון לרמיסה של למעלה ממיליון איש במדינת ישראל".