עבדאללה השני ויאיר לפיד
עבדאללה השני ויאיר לפיד צילום: חיים צח/ לע"מ

גורם ירדני בכיר מתאר את הדיווחים בתקשורת על פגישתו (רביעי) של מלך ירדן עבדאללה השני עם ראש ממשלת ישראל יאיר לפיד כמידע מפוברק וחסר בסיס.

בציטוט בעיתון הירדני "אל-ר'אד" מציין הגורם הירדני הבכיר, כי עבדאללה הדגיש בפני לפיד את הצורך לכבד את המצב ההיסטורי והמשפטי בירושלים ואת המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות, וציין כי מסגד אל-אקצא נתון תחת ניהולה של מחלקת ההקדשים הירדנית לענייני ירושלים ומסגד אל-אקצא.

הוא הדגיש, כי למחלקת ההקדשים הסמכות המשפטית הבלעדית לנהל את ענייני מסגד אל-אקצה (ושטח הר הבית) והיא ממלאת את תפקידה באספקת כל הדרישות הקשורות למסגד למרות המכשולים הישראליים המתמשכים.

לדברי הגורם הירדני, כי כל דיון עם ישראל בנוגע להר בית מתמקד בשני הנושאים. הראשון שבהם - האפוטרופסות הירדנית ההאשמית על המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות בעיר ירושלים, והשני - ישראל היא כוח כובש על פי המשפט הבינלאומי, והצד בעל השליטה בארץ ובמעברים עם "פלסטין הכבושה" ואשר על כן קיימת נחישות שהיא תמלא אחר התחייבויותיה על פי החוק הבינלאומי.

עוד אמר הגורם הירדני, כי ירדן, באמצעות משרד החוץ ובתיאום עם משרד ההקדשים, פועלת כדי למנוע כל ניסיון לשנות את המצב ההיסטורי והמשפטי בהר הבית.

ראש הממשלה יאיר לפיד ציין אמש, כי הפגישה עם המלך הירדני עסקה "בהזדמנויות הרבות לתכנים נוספים בהסכם השלום, לשיפור הקשר ארוך השנים בין העמים ולחיזוק האינטרסים המשותפים בין המדינות". ההודעה של לפיד לא התייחסה לסוגית הר הבית ומסגד אל-אקצה.