תלמידים בתוכניות הקיץ של הקהילה
תלמידים בתוכניות הקיץ של הקהילה צילום: דוברות

הרב יוסף טייטלבוים, המכהן כבר ארבע שנים כרב העיר חמֶלניצקִי שבאוקראינה וכשליח חב"ד, לא העלה על דעתו כי דווקא אחרי המלחמה הקשה, הקהילה היהודית בהנהגתו תתרחב באופן משמעותי כל כך.

המלחמה באוקראינה טרם מגלה סימני סיום, ועם זאת, הרב טייטלבוים ורעייתו הרבנית מוסי, חזרו לעיר לפני למעלה מחודשיים.

למרות גל נטישה של תושבים לערי מקלט בתחילת המלחמה, יהודים רבים מהעיר שבחרו להישאר במקום מגוריהם, החלו ליצור קשר עם הקהילה וביקשו להיות מעורבים יותר בחיי ובפעילות הקהילה. בנוסף, מרבית הנמלטים והפליטים - שבו חזרה לעיר מגוריהם בחודש האחרון.

"הפעילות השתדרגה מאוד בהשוואה לתקופה שלפני המלחמה", מספר הרב טייטלבוים, "הקהילה גדלה, ומספר המשתתפים בפעילויות ובפרויקטים החינוכיים והחברתיים גדל בצורה משמעותית. הקשר של יהודי העיר לקהילה התחזק מאוד. יהודים שלא שמענו מהם מעולם, פתאום החלו ליצור קשר באופן מפתיע. דווקא בעיצומה של המלחמה אנחנו רואים זינוק בחיי הקהילה שלנו בניגוד לכל מה שחשבנו. בית הכנסת פעיל יותר מתמיד, למרות המלחמה".

הרב מגלה כי "במהלך חמשת חודשי המלחמה חולקו על ידינו למעלה מארבעים וחמש טונות של סיוע הומניטרי לקהילה".

בימים אלה, מפעיל הרב ורעייתו הרבנית תכניות קיץ ל-35 ילדים יהודים. "הפעילות ממשיכה ורק מתגברת", הם אומרים.

בסמוך למרכז יומי להתפתחות הילד, שפועל כבר שנה שלמה ומשמש כבר כ-35 ילדים בשבוע, משלימה הקהילה בחודשים הקרובים את בניית המקווה הטהרה - שנה וחצי אחרי תחילת העבודות. עד עתה היה קיים מקווה רק במחוז השכן במרחק שלוש שעות נסיעה.

"בבניין החדש נבנו ובהמשך ישופצו וייאובזרו גם אולם גדול לאירועים ולפעילויות לילדים ולמשפחות, וחנות למוצרי מזון כשר שכבר קיימת בעיר ותעבור בהמשך למשכנה החדש והמרווח", מספרים הרב והרבנית ומציינים כי המקווה נבנית בסיוע משפחת רוהר והרב משה קוטלרסקי, רב העיר דנייפרו ושליח חב"ד הרב שמואל קמינצקי, קרן אור אבנר בסיועם המסור של הרב דוד מונדשיין והרב שלמה פלס, מרכז רבני אירופה וקרן מרומים, והפדרציה של הקהילות היהודיות באוקראינה.