אין משילות ואין נטיעות. עבודות בשטח המריבה בצפון הנגב
אין משילות ואין נטיעות. עבודות בשטח המריבה בצפון הנגב צילום: רגבים

לאחרונה יצא לאור בהוצאת סלע מאיר, הספר "בדואיסטן- כך מדינת ישראל מאבדת את הנגב".

ספרו של מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים שהוקמה בשנת 2006 במטרה לשמור על אדמות המדינה באמצעות עיצוב מדיניות מקרקעין ציונית.

"בדואיסטן" הינו ספר מאיר עיניים, הכתוב באופן ברור, קצר ותכליתי שקריאתו קולחת, מסקרנת ומעוררת מחשבה. הספר מספק נתונים ועובדות מבוססות המציגות תמונת מצב עדכנית, מדאיגה ועגומה, המעידה על אופיו המשתנה של הנגב והפיכתו לשטח הפקר. שטח ההולך ומופקע משליטתה של מדינת ישראל על ידי חלק מיושביו הבדואים בשיטתיות, בעקשנות ועם הרבה סבלנות אופיינית, בהעדר משילות ומנהיגות אמיצה, נחושה ועקבית בשנים האחרונות.

הספר סוקר את התהליכים וניסיונות ההסדרה לאורך השנים, המאבקים המתמשכים והמציאות הבלתי מתקבלת על הדעת בנגב, לפיה 'חוקי המדבר' של השבטים הערבים גוברים על חוקיה של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית כמעט בכל מימד חיים. כך למשל מתוארים הפתרונות השונים שהוצעו ליישוב הבדואיים ביישובי קבע חוקיים ומוסדרים, וכיצד למרות כל המאמצים ומאות מיליוני השקלים- לא הגיעה המדינה למנוחה ולנחלה אך בהחלט תרמה בחוסר משילותה, באזלת ידה ובהעדר אכיפה קשוחה - דווקא להחרפת הבעיה.

חלקים מהמובאות והנתונים המופיעים בספר מוכרים למי מהקוראים ששירת במילואים והתאמן באזור צאלים או נווט בעברו בשטחים הפתוחים של גבעות גורל ונבטים, שהפכו ברבות השנים לניווט כמעט בלתי אפשרי בשטחים בנויים, סגורים ומאיימים. הווה ברור שרבים צפו ברשתות התקשורת השונות בהשתוללות הבדואים עם רכביהם ונשקיהם בכבישים הראשיים ושמעו על ניסיונות השוד ורגימת האבנים לצד הדרכים המרכזיות. ייתכן אף שחלק מהדברים מוכרים למטיילים בנגב שפרצו את מכוניתם או לבעלי עסקים מהם גבו דמי חסות וגם לתושבים שהטרידו את שלוותם ופגעו ממשית בביטחונם האישי- אך תמונה מקיפה, מעמיקה ומבוססת שתעצב את דעתכם באופן ברור והחלטי תתקבל רק מעצם הקריאה בספר חובה זה.

הספר מציג את המציאות כהווייתה בהתבסס על מחקר מעמיק, מסמכים ותמונות שאינן משאירות ספק רב בקשר לעתיד הנגב וכפועל יוצא מכך- לציון אותו נקבל כעם במבחן אותו הציג ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, בקביעתו: "בנגב ייבחן העם בישראל".

אם לא השתכנעתם עד כה לקרוא בספר ואינכם מתעניינים בעתיד הנגב, במשילותה של מדינת ישראל על חבל ארץ משמעותי זה ובכלל בנעשה בחצר האחורית שלנו לכאורה, ייתכן ותמצאו עניין 'בפתרונות הקסם' שיסייעו לכם להתגבר על מצוקותיכם הפרטיות ואתגרי החיים האישיים בעת הזו.

כך למשל תלמדו כאזרחים שומרי חוק בעלי חובות ולא רק זכויות, את השיטה של חלק מהבדואים לפתור מצוקות דיור בעבורם ובעבור צאצאיהם באמצעות קבלת קרקע חינם, סבסוד עלויות פיתוח ושמירת מגרשים צמודים ובחינם לילדים. זאת בנוסף למענקים נדיבים, על חשבונכם כמשלמי מיסים, שגדלו פי 2.5 מאז עמדו בשנת 2002 על ממוצע של 100 אלף שקלים וב-2018 על 250 אלף טבין ותקילין.

תלמדו על דרכים לפרנסת המשפחה באמצעות פיתוח עסקי השמירה לכאורה (דמי חסות -"פרוטקשן") עם חשבוניות וקבלות כנדרש בחוק. תמצאו כיצד פוליגמיה וריבוי ילדים, במכפלות יותר מכל המגזרים, מהווה הלכה למעשה מקור הכנסה באמצעות מניפולציה על ביטוח לאומי, רשויות ומשרדי ממשלה.

תגלו שבלהיות בדואי גלומים יתרונות מסוימים, מעבר למוכר עד כה ביחס להקלות בתנאי הקבלה ללימודים באוניברסיטה או במכללה במדינה. שם מתקבלים הם בברכה עם סל הטבות, תמיכות ומלגות המתקבלות ביתר קלות מכל צעיר משוחרר מהצבא, גם אם היה לוחם נועז או קצין מצטיין ביחידה מובחרת לתפארת המדינה. בספר תגלו כי יש יתרון לבדואים המתמודדים עם רשויות החוק והאכיפה במדינה, הנוהגות להקל על עברייני המגזר ביחס לשאר האוכלוסייה. כך הוא הדבר בין אם עברו עבירת בנייה קלה או גרמו נזק או תקלה חמורה חו"ח, שגרמה לפציעה קשה ואף למוות נורא כתוצאה מתאונות דרכים בהם מעורבים גמלים, שהבעלות עליהם הופכת לתעלומה מיד אחרי קרות התאונה.

לסיכום- ספר זה הינו בגדר קריאת חובה לכל אזרח בעל זכות הצבעה בבחירות הקרובות במדינה. זאת ללא קשר למקום מגוריו, עיסוקו, אמונותיו, דעותיו ועמדותיו הפוליטיות בהכרח של הקורא.

הספר יעורר אתכם לתהות, לחקור ולשאול את נציגי המפלגות כיצד בדעתם לטפל במשילות בנגב ובשאר חלקי המדינה, ברוח הדברים שנשא דוד בן גוריון בנאומו "משמעות הנגב" בשדה בוקר ב-17 בינואר 1955: "בנגב ייבחן העם בישראל ומדינתו - כי רק במאמץ מלוכד של עם מתנדב ומדינה מתכננת ומבצעת נוכל למשימה הגדולה של הפרחת השממה וישובה. מאמץ זה יקבע גורלה של מדינת ישראל ומעמדו של עמנו בתולדות המין האנושי".

הכותב הינו חבר תנועת הביטחוניסטים ואינו חבר בתנועת רגבים