היטלר במכוניתו
היטלר במכוניתוצילום: רויטרס

השעון אותו ענד היטלר, מתוצרת המותג הגרמני אנדראס הובר, נמכר במכירה פומבית בבית המכירות הפומביות האמריקאי Alexander Historical Auctions תמורת 1.1 מיליון דולר.

המכירה עוררה זעם עצום בקרב מנהיגי קהילות יהודיות ברחבי העולם שחתמו על מכתב פתוח בו כינו את המכירה "מתועבת".

הרב מנחם מרגולין, נשיא איגוד הארגונים היהודיים באירופה, אמר כי "המכירה הפומבית הזו, בין אם לא בכוונה או שכן, עושה שני דברים: האחד, מסייעת למי שמייצר אידיאליזציה למה שהמפלגה הנאצית פעלה עבורו. הדבר השני הוא להציע לקונים הזדמנות להלהיב אורח או אהוב בפריט השייך לרוצח עם ותומכיו".

לפני פתיחת מכירה הפומבית תיאר בית המכירות האמריקאי את שעון היד המוזהב, הנושא עליו חריטות של צלב קרס ואת ראשי התיבות של שמו של אדולף היטלר AH, במילים "שריד ממלחמת העולם השנייה בעל פרופורציות היסטוריות. השעון נלקח למזכרת על ידי 30 חיילים צרפתים שפשטו על בית הנופש של היטלר ברגהוף בבוואריה בחודש מאי 1945". ראשי בית המכירות הפומביות גם טענו כי "המכירה נועדה לשמר את ההיסטוריה".

השעון מציג שלושה תאריכים, אחד מהם הוא תאריך הלידה של היטלר, השני התאריך בו הפך לקנצלר גרמניה, והתאריך השלישי הוא היום בו ניצחה המפלגה הנאצית בבחירות בחודש מרץ 1933.

השעון היוקרתי והמעוצב אישית עבור היטלר הוזמן עבור הצורר הנאצי על ידי ראשי המפלגה הנאצית והוענק לו בתאריך 20 באפריל 1933, כאשר היטלר חגג יום הולדת 44 ונבחר בטקס מרשים לאזרח כבוד של בוואריה לצד הקנצלר לשעבר פאול פון הינדנבורג.