עניבה
עניבה צילום: istock

בעוד ספרד מתמודדת בשבועות האחרונים עם גלי חום חסרי תקדים, ובעקבות משבר האנרגיה עקב הפחתת כמויות הגז שעוברות מרוסיה למדינות אירופה, ראש ממשלת ספרד פדרו סאנצ'ס מצא פתרון יצירתי במיוחד למצב החדש.

במסיבת עיתונאים שקיים במדריד קרא סאנצ'ס לאזרחים ולעובדים במגזר הפרטי והציבורי להסיר את העניבות שלהם ולהפסיק לענוב עניבות כלל, מה שלטענתו "יגרום לאנשים להרגיש קלילים וקרירים יותר, ויפחית את השימוש במזגנים".

במהלך מסיבת העיתונאים אמר סאנצ'ס כי "אני לא עונד עניבה, ואני רוצה שהשרים, פקידי ציבור ועובדים במגזר הפרטי יעשו את אותו הדבר. זה יבטיח שאנשים יישארו קרירים יותר ולפיכך יוריד את עלויות האנרגיה, כי השימוש במזגנים ישמש פחות. זה אומר שכולנו יכולים לחסוך באנרגיה", אמר סאנצ'ס.

Pedro Sanchez
Pedro Sanchez Moncloa Palace/Fernando Calvo/Pool via Reuters

ספרד היא לא המדינה הראשונה שממליצה לאזרחים ועובדים להסיר עניבות על מנת להרגיש קרירים יותר ולחסוך את הצורך להשתמש במזגנים. בשנת 2011 יצאה ממשלת יפן בקמפיין שקרא לעובדים ללבוש בגדים קלים יותר במהלך חודשי הקיץ על מנת להפחית את השימוש במזגנים. גם בבריטניה קיבלו חברי בית הנבחרים אישור להסיר את החליפות שלהם במהלך גל החום הקשה שעבר על הממלכה בשבוע שעבר, בו נרשמו טמפרטורות חסרות תקדים.

גם בצרפת הורו הרשויות לחנויות לסגור את הדלתות כאשר המיזוג פועל, ולהפחית את השימוש בתאורת ניאון על מנת לצמצם את הוצאות האנרגיה. ספרד מתמודדת בשבועות האחרונים עם גל חום כבד, כאשר ביום שישי האחרון הגיעו הטמפרטורות ל-36 מעלות במדריד, בעוד בסביליה נרשמו 39 מעלות. גל החום הארוך הביא גם למאות מקרי מוות בספרד בשבועות האחרונים.